6 stycznia 2022

Zaczarowania książkowe 2021 r.

Udało mi się nie ominąć żadnego zaczarowania książkowego dla dzieci w tym roku. Nasze hity hitów, czyli dziesięciu wspaniałych. 


 • Czy to puszcza bąki - pisałam o niej - TUTAJ - jest to świetna książka z ciekawostkami na temat gazów :) dla dzieci. Moje szkodniki tak ją pokochały, że mamy w planach nabyć inne książki tych autorów.
 • Jak długo trwa teraz? - pisałam o niej - TUTAJ - to również książka z ciekawostkami dla dzieci, tyle że trochę starszych.
 • Ewolucja, Ciało, Kosmos - pisałam o nich - TUTAJ - no i ponownie książki z ciekawostkami, tyle że już konkretnych dziedzin.  Każda z nich jest pełna faktów, naukowych dowodów opisanych w sposób pełen humoru. 
 • Legendarne kradzieże - pisałam o niej - TUTAJ - nooo okazuje się, że moje dzieci nie czytają nic innego jak tylko informacje o świecie od budowy człowieka po sposób na obrobienie banku :D. Książka napisana w innym, bo takim "gazetowym" stylu, bardzo klimatyczna i naprawdę ciekawa. 
 • Maria Skłodowska-Curie Światło w ciemności - pisałam o niej - TUTAJ - znakomita biografia naszej noblistki, napisana tak, aby dzieci były tym zainteresowane. Podana w sposób komiksowy, ale zarazem bardzo przejrzysty. 
 • Morska Wyprawa Profesora Astrokota - pisalam o niej - TUTAJ - moje dzieci kochają Profesora Astrokota i każda kolejna książka z tej serii jest u nas wielkim hitem, tu było podobnie. 
 • Owadziarium czyli Geniusz Owadów - pisałam o niej - TUTAJ - no i kolejna książka z ciekawostkami tym razem z życia owadów. 
 • Strajk - pisałam o niej - TUTAJ - książka, niby niepozorna książka, która daje mocno do myślenia nad tym jak wyniszczamy planetę. 
 • Witaj w klubie - pisałam o niej - TUTAJ - książka o miesiączce, lektura obowiązkowa każdego rodzica. 
 • Żółty smok. Baśnie Chińskie - pisałam o niej - TUTAJ - zbiór innych niż nam powszechnie znanych baśni, bardzo ciekawa książka, do której moje dzieci lubią wracać. 

 

No i czas na coś dla trochę starszych czytelników. Jak przyjrzałam się temu co chcę Wam polecić, co mnie zauroczyło w 2021 r., to widzę, że to jeden wielki misz masz. No ale lećmy po kolei.

 • Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci praca zbiorowa- absolutne cudo. Album z ilustracjami z polskich książek dla dzieci. 
 • Magia polskich ziół  Patrycja Machałek - pierwszą książkę Patrycji Machałek ogromnie cenie, kiedy zobaczyłam zapowiedź drugiej, wiedziałam, że i ją nabędę. I ponownie się nie zawiodłam. Mamy tu przegląd polskich ziół, legendy, wierzenia, wiedzę ludową i  oczywiści przepisy. Wszystko to pięknie wydane.
 • Sierota, Bestia, Szpieg Matt Killeen - książka skierowana do młodzieży i z myślą o synu ją "sprawdzałam", a skończyło się na tym, że bardzo mi się spodobała. Muszę przyznać rację opisowi z tyłu tej książki, że to "triller szpiegowski dla młodzieży" rozgrywający się w czasach drugiej wojny światowej. Książka wywołuje całą masę emocji, a to w takich lekturach lubię najbardziej. 
 • Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat Matt Alt - jeżeli lubicie popkulturę, jeżeli choć trochę się nią interesujecie, lub jeżeli chce wiedzieć, dlaczego coś jest popularne, to jest to lektura obowiązkowa. W książce mam opisane powstanie kilka "produktów", które okazały się w jakimś stopniu przełomowymi w kulturze japońskiej po II wojnie światowej. Produkty te podbiły również światowe rynki. I na kanwie tych historii autor w fantastyczny sposób wprowadza nas w świat kultury japońskiej. Bardzo ciekawa rzecz. 
 • Mitologia słowiańska Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona - Książka napisana w formie opowiadań, przystępnym i zrozumiałym językiem - taka fabularyzowana opowieść. Najlepsza mitologia słowiańska, jaką znam. 
 • Piekarnia czarodzieja Gu Byeong‑mo - to chyba pierwsza moja książka koreańskiego autora, dlatego byłam jej bardzo ciekawa. Nie wiem nawet, w jaki gatunek literacki powinnam tę książkę zaliczyć, najbliżej jej do obyczaju z elementami baśni. Forma przedstawiania świata i klimat tej książki jest całkowicie inny od tego, z czym do tej pory się spotkałam w książkach. Jest dziwnie, jest trochę ozięble, brutalnie i gorzko. Przede wszystkim jest bardzo nieszablonowo. 
 • Oszołamiające bajki urłałckie Krzysztof "Prosiak" Owedyk - nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć komiksu. Książka ta, to zbiór krótkich komiksów, których bazą są powszechne znanie bajki i opowiadania dla dzieci. Autor jednak tak je poprzerabiał, pozmieniał, a czasami tylko dodał swoje dość specyficzne poczucie humoru, że dostajemy coś zupełnie innego i specyficznego. Bawiłam i bawię się przy tych szotach świetnie.

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać