19 sierpnia 2021

Ewolucja, Ciało, Kosmos czyli znakomita trylogia naukowa

ośredni

Dziś mam Wam do pokazania trylogię "Ewolucja. Zagadka życia na ziemi", "Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców" i "Kosmos. My i tajemnica nieskończoności" autorstwa Jana Paula Schuttena z ilustracjam Floor Rieder. Kiedy odkryłam pierwsze dwie części, czyli Ewolucje i Ciało już wtedy chciałam o nich pisać, ale wtedy trafiłam na informację, że to tak naprawę jest trylogia i będzie jeszcze jedna część. No to poczekałam i teraz już pokazuję Wam wszystkie trzy, absolutnie znakomite części. 

Ewolucja. Zagadka życia na ziemi
Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców 
Kosmos. My i tajemnica nieskończoności

Każda z tych części jest pięknie wydana. Każda z nich jest pełna faktów, naukowych dowodów i wspaniałych ciekawostek z dziedziny, którą opisuje. 

W pierwszej części, czyli Ewolucji mamy rozpracowany temat od pantofelka, a w zasadzie do wielkiego wybuchu po życie pozaziemskie. Wydaje mi się, że poruszone zostają tu absolutnie wszystkie tematy. Dowiemy się na przykład, czy atomy zawsze istniały, co potrafi pantofelek, a czego nie potrafi robot, dlaczego życie powstało w wodzie, czy czy istnieją wilkołaki. 

Opowieści/historie w tych książkach prowadzone są tak, że nie sposób się nimi znudzić, ba to wciąga, nie sposób się oderwać. I mowa nie tylko o dorosłych lecz i o dzieciach.

Książki te zadają ogromną ilość pytań, prowokują do zastanawiania się, do drążenia tematu. Ba, czasami człowiek szuka innych odpowiedzi niż daje autor, bo całe życie sądził inaczej, inaczej był uczony, inaczej nam coś wyjaśniano. Wszystko to podane mamy pełnym humoru językiem i dlatego nawet jeżeli jesteśmy obrażani, to nam to nie przeszkadza. W części Ciało na przykład okazuje się, że "niektórzy ludzie są zbyt głupi, żeby właściwe robić kupę" 😀.  Ta część to cudowny przewodnik po anatomii, mamy opisane oczywiście komórki, wszystkie narządy, procesy zachodzące w organizmie, ale też dywagacje co by było gdyby.
Ostatnia część, czyli Kosmos jak już widać po tytule opisuje wszystko, co związane z kosmosem. Dostajemy wielką porcję wiedzy o podróżach w czasie,  przejażdżkach kosmicznych,  dziwacznych eksperymentach, ale też o wierze w stwórcę.

 

Każda z tych książek jest absolutnie mistrzowsko zilustrowana. Przyznam, że nie wyobrażam sobie tu innych ilustracji. Proste, trochę komiksowe, trochę udające dziecięce bazgroły, wspaniale kooperują z tekstem.

 

To prawda, że wielu przypadkach ta książka może bardziej bawić i cieszyć dorosłego czytelnika niż dziecko. W wielu przypadkach trzeba czytać niektóre fragmenty i dwa razy jeżeli niedostatecznie skupimy się na lekturze. Na pewno niektóre rzeczy młodszym dzieciom trzeba będzie wyjśnić - Rycerz dopytywał parę razy o kilka rzeczy. Nie mnie jednak to cudowne i wspaniałe książki.  Samemu dzięki nim można się bardzo dokształcić i wiele zrozumieć. 

 

Ja jestem nimi zachwycona i gorąco Wam je polecma. 

 

Ewolucja. Zagadka życia na ziemi

Ciało. Ty i miliardy Twoich mieszkańców

Kosmos. My i tajemnica nieskończoności 

Tekst: Jan Paul Schutten 

Ilustracje: Floor Rieder1 komentarz:

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać