25 września 2018

I gdzie jest ten micel?

Co jakiś czas dostaję maile z pytaniami jak stosować x lub czy dobrze nakładam y, a tu napisali że trzeba robić to, a producent pisze że nie trzeba to co ja mam zrobić.  Widzę, że w tych mailach pilnym tematem robią się płyny micelarne.

Najprościej jakbym mogła Wam wytłumaczyć czym jest płyn micelarny.

W wielkim skrócie płyny micelarne to po prostu mieszanina wody z środkami powierzchniowo czynnymi. Nie będę opowiadała o kulistych strukturach i grupach hydrofilowych itp... bo to niczego nie wnosi. I sądzę, że mało kogo to interesuje poza chemikami. Jest tego pełno w sieci i zazwyczaj jest to prawda. Tyle tylko, że ta prawda podana w sposób na "wpół-naukowy" niczego nie wyjaśnia przeciętnemu użytkownikowi. Mam za to wrażenie, że wprowadza pewne zamieszanie sugerujący, że ów micel to jakby zupełnie odrębna, hmm... inaczej klasyfikowana, inaczej nazwana sama nie umiem tego dobrze nazwać substancja.
Może jeszcze inaczej. Micel postrzegany jest jako ten który w inci ma swoją odrębną nazwę.  Choćby przykład po publikacji wczorajszego postu na maila dostałam zapytanie który z tych składników to ów micel.

Oczywiście I żeby móc pójść dalej trzeba wiedzieć czym jest ów środek powierzchniowo czynny.
Środki powierzchniowo czynne to substancje o właściwościach myjących, pianotwórczych, emugujących (pozwalających na przykład zamieszać fazę wodną z olejową)  i jeszcze kilku innych, między innymi właśnie mają zdolność do tworzenia miceli.
Ponieważ środki powierzchniowo czynne to cała grupa substancji o różnych działaniach jak napisałam powyżej, często a w zasadzie prawie zawsze pojawia się przy nich określenie detergent. I ów detergent ostatnimi czas robi zawrotną karierę w połączeniu z micelem :). Nie ma tygodnia żebym nie dostała o to pytania.

"Detergenty się zmywa, więc skoro są w płynie micelarnym to dlaczego producent pisze, żeby nie zmywać? " , albo "Zmywać czy nie zmywać płynu micelarnego?", albo "Czemu micel nie radzi sobie z demakijażem, czy trzeba go zmywać?"


"Detergenty się zmywa, więc skoro są w płynie micelarnym to dlaczego producent pisze, żeby nie zmywać? "
Często (sam też to robię, ciężko wyzbyć się uogólnień i pójścia na skróty) środek powierzchniowo czynny jest zakwalifikowany jako detergent choć jest emulgatorem. I zmywać go nie ma potrzeby.
W kremach, mleczkach do ciała i innych tego typu wynalazkach też macie środki powierzchniowo czynne i przecież ich nie zmywacie.

 "Zmywać czy nie zmywać płynu micelarnego?"
Jeżeli nie czujecie potrzeby zmywania twarzy po zastosowaniu płynu micelarnego to nie ma potrzeby zmywać go dodatkowo. Choć diabeł tkwi w szczegółach jak zwykle. Chodzi o to czy faktycznie dobrze wszystko zmyłyście.

"Czemu micel nie radzi sobie z demakijażem?"
No właśnie. Jak każdy produkt kosmetyczny tak i płyn micelarny będzie dla jednych lepszy dla innych gorszy. W zależności od użytych składników będzie lepiej lub gorzej radził sobie z tym co ma do zmycia u danej osoby.

I jeszcze jedna kwestia, ponieważ z zasady płyn micelarny ma być niezmywany, co za tym idzie detergenty w nim zawarte nie będą "agresywne". Wówczas przy milionie warstw jakie nakładamy codziennie na skórę czy to w pielęgnacji czy w makijażu ilość płynu jaką musielibyśmy zużyć, aby skóra była czysta może być bardzo dużo*. Za duża w naszym mniemaniu i oczyszczenie skóry możne być wywczas nie wystarczające. To zaś niewystarczające zmycie będzie przyczyną podrażnień, wyprysków i innych niespodzianek.

Mam nadzieję, że choć w drobnym fragmencie wyjaśniłam co z tymi micelami jest nie tak, że niektórzy sugerują ich zmywanie.  Opis samego micelu jest bardzo ogólnikowy, ale nie widzę potrzeby wgłębiać się temat dalej. Chciałam Wam w sposób obrazowy i w miarę przystępny wyjaśnić jak to dział. Mam nadzieję, że mi się to udało.

* to jest fragment między innymi o mnie :), dlatego w moim oczyszczaniu płyny micelarne służą głównie "rozluźnieniu" warstwy zanieczyszczeń, zmyciu ich pierwszej warstwy brudu.        

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać