29 czerwca 2023

Fake newsy. Inwazja morderczych majtek!

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Liczyłam, że znajdę coś dla moich dzieci, co pozwoli zrozumieć im, jak działają "dziwne" informacje pojawiające się w sieci, ale i nie tylko w sieci. Forma komiksu wydaje się być bardzo przystępna, a zabawne rysunki sprzyjają konsumowaniu treści. Nie nazwałabym tej książki doskonałą, ale na pewno jest bardzo dobra i warta uwagi. 

W bardzo prosty sposób przedstawiono w niej mechanizm działania takich fałszywych informacji. Jest więc wyjaśnienie, dlaczego i po co ludzie tworzą takie fake newsy, jakie są/mogą być konsekwencje ich rozprzestrzenia się, czym są  teorie spiskowe, clickbaity, dezinformacje itp... 

Książka zwraca uwagę na to, w jaki sposób to wszystko się rzeży i jak wyłapać co jest kłamstwem, a co nie.  Nie znajdziemy tu prosty i łatwych rozwiązań, raczej wskazówki jak ogarniać informacje.

To, co nie do końca mi pasuje w tej książce to "szatkowanie" informacji. Każdy problem, zjawisko, temat ma przypisaną oddzielną "historię". Chwilami dochodzi to tego, że mamy historię w historii. To sprawia, że książka chwilami przypomina słowniczek z definicjami okraszony kolorowymi rysunkami. 

Ilustracje są fajne, uwagę zwraca prosta kreska i czyste kolory. Takie trochę "gazetowe" pierwsze komiksy.

Synowi ta książka się podobała, uważa ją za zabawną. Czy wyciągnął z niej jakieś wnioski? No właśnie nie jestem pewna, za to zrozumiał pewne mechanizmy działania i to jest fajne. 

Córka moja lat 7 w ogóle nie była zainteresowana tą książką. Być może dlatego, że nie prowadzi "życia" w sieci i nie interesuje się dezinformacją, efektem potwierdzenia, faktami czy opiniami. Wydaje mi się, że wiek, dla którego przeznaczona jest ta książka, jest trochę nieadekwatny. Wskazany jest 6 -10 lat, a rady typu "myśl krytycznie", "uwiarygadniaj informację" raczej do 6 czy 7 latku nie trafią. No, ale to tylko moje zdanie. 

 

Książka sama w sobie jest fajna i warta uwagi. Dobrze, żeby dzieciaki znały pewne mechanizmy i fajnie, że można je z nim zapoznać w zabawny i dość prosty sposób. 

 


Fake newsy. Inwazja morderczych majtek! 

Autorka: Elise Gravel

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wiek: 6 -10 lat

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać