25 lutego 2021

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Kolejna książka edukacyjna którą chcę Wam polecić, wybaczcie, ale jest tak dobra, że nie mogę pominąć jej milczeniem. Ja wiem, że nieustannie słyszymy o ocieplaniu się klimatu, o tym że niszczymy ziemię itp... tylko mam wrażenie, że te złe wizje przyszłości nie przemawiają do nas dlatego, że nie ogarniamy podstaw tego problemu. Kiedy słyszymy, że w ciągu ostatnich 150 lat temperatura na ziemi wzrosła o 1 stopień, to myślimy sobie, tylko o jeden, a co to jest. Dla wielu ludzi pogoda to klimat, a to przecież nie to samo. Myślę, też że dowcipy z cyklu "spadł śnieg i zima zaskoczyła drogowców, no przecież mamy globalne ocieplenie hehehe" w wielu przypadkach przyczynia się do błędnego myślenia o pogodzie i o klimacie. Ta książka zaś wyjaśnia w bardzo prosty i przystępny sposób zjawisko ocieplenie klimatu, czym jest to spowodowane i jakie niesie ze sobą konsekwencje.  

Znakomicie tłumaczy kwestie pogody, klimatu, skąd się biorą pory roku i jak owe pory roku wyglądają w różnych częściach świata. 

Nareszcie w sposób zrozumiały i jasny mamy opisany ślad węglowy. Podane są tu konkretne "cyferki" ilustrujące ilość wyemitowanych gazów powstałych przy produkcji produktów spożywczych. I co równie ważne zostaje nam wyjaśnione jak ustala się ilość wytworzonych gazów cieplarnianych.

Oczywiście jest też dobitne napisane jak przyczyniamy się do przyspieszenia zmian klimatycznych. Po lekturze, każde dziecko już będzie wiedzieć, że topnienie lodowców to nie tylko duża ilość wody, która może spowodować powodzie, ale też szybsze nagrzewanie się ziemi.  


Co ważne jeszcze w tej książce, to ukazanie wpływu polityki, na wiele zjawisk związanych z klimatem i na postępowanie ludzi. 

Mam tez opisane kilka sposobu jak możemy oszczędzać naszej ziemi kłopotu, co robić żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

To książka którą powinien przeczytać każdy, nie tylko dzieci. Naprawdę pozwala zrozumieć nasz wpływ na środowisko,  ale przede wszystkim zrozumieć czym tak naprawdę jest ocieplenie klimatu i dlaczego jednak powinniśmy się nim przejmować.

Autorzy: Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
Wydawnictwo: Babaryba

1 komentarz:

  1. A patrzyłam niedawno na tą książkę. Córa ma wprawdzie dopiero 5 miesięcy, ale już biblioteczkę większą niż ja. A ja mam całkiem sporą;) szpakowska

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać