23 maja 2012

O cyckach będzie - instrukcja obsługi

Ten temat chodzi za mną już od dawana. jeszcze będąc w ciąży i pisząc o stanikach dla karmiących zauważyłam, że wiele mam nie zdaje sobie sprawy z tego co to znaczy dobrze dobrany stanik. Teraz natomiast w rozmowach ze znajomymi mamami słyszę co i rusz jak to po ciąży piersi zmarniały, że nie ma ratunku, że kremy do dupy, a nie na cycki.
No więc nie moje kochane. Wszystko jest do uratowania. I może nie będzie jak u nastolatki, ale będzie pięknie.
Warunki do uzyskania pięknego biustu, są trzy:
1.  Dobrze dobrany stanik
2.  Pielęgnacja
3.  Ćwiczenia


Najważniejszy jest stanik. Spędzamy w nim cały dzień, chyba że źle dobrany i nie wygodny to po przyjściu do domu stanik leci w kąt. I tak naprawdę nie wiem sama co gorsze to, że bez stanika czy to, że stanik źle dobrany. 
Czas uświadomić sobie, że rozmiar stanika nie jest rozmiarem uniwersalnym dla każdej z nas, a rozmiar 75B nie jest jedynym na świcie. Nie zastanawiało was nigdy jak to możliwe, że koleżanka szczuplejsza/grubsza (niepotrzebne skreślić) nosi ten sam rozmiar stanika co wy choć ubrania ma już w innym rozmiarze?
Dziewczyny nie dawajmy się wkręcić. O ile prościej jest uszyć po cztery rozmiary stanika w jednym obwodzie i wmówić kobietą, że to standard, a jak się nie mieścisz to dziwak jesteś. Otóż nie!!!

No to jak dobrać stanik?

1. Pierwsze i najważniejsze OBWÓD - to na nim ma się opierać 90% ciężaru piersi (broń boże nie na ramiączkach).
Bierzemy miarkę, układamy dokładnie pod biustem, wypuszczamy całe powietrze z płuc i bardzo ścisło mierzymy. Od otrzymanego wyniku odejmujemy pięć i zaokrąglamy otrzymaną liczbę do tzw. "pełnej piątki". Czyli np. wychodzi nam obwód 77 - 5 = 72cm, po zaokrągleniu mamy 70 , wychodzi nam 72 - 5 = 68 cm to po zaokrągleniu w dół mamy 65. 
Czemu zaniżamy obwody? Miarka nie jest sprężysta, a obwód stanika przecież jest z gumy, więc się rozciąga. 

2. Miseczki
Mierzymy się bez stanika! (Chyba, ze piersi są duże i lejące - wtedy w rozpiętym staniku). Pochylamy się lekko do przody (jakby do ukłonu), miarkę przeciągamy przez najdalej wysunięte punkty biustu (czyli brodawki)  i mierzymy luźno!!
Tu nic nie odejmujemy.

Mamy dwa wymiary np.:
pod biustem 77cm
w biuście np. 103cm

Odczytujemy w tabeli producenta jaki to rozmiar:
czyli obwód 77-5 = 72cm czyli po zaokrągleniu 70 i w linii tego obwodu!!! szukamy wymiaru w biuście.
Warto przymierzyć sąsiednie miseczki. Np. 103 w biuście i obwodzie 70 w polskiej rozmiarówce to miseczka J, czyli warto przymierzyć 70HH, 70J, 70K.

Elektroniczny pomocnik w doborze biustonosza KLIK

Warto sobie uświadomić, że tabela to tylko punkt wyjścia. Nie gwarantuje ona prawidłowo dobranego biustonosza. Dlatego należy mierzyć biustonosze!!!!

Dobrze dobrany biustonosz:

1. Zapinany na pierwszą haftkę na początku  (niestety guma nie jest wieczna, pranie też jej nie służy więc się rozciąga, a co za tym idzie i obwód się rozciąga), z czasem w miarę jak obwód się rozciąga zapinamy się na ciaśniejsze haftki.
2. Obwód jest na tyle ścisły, że nie jeździ nam po plecach w górę i w dół podczas ruchu - np. podnoszenia rak do góry, schylania się itp. (warto po założeniu biustonosza poszaleć trochę w przymierzalni :) ). I na tyle luźny, że możemy swobodnie oddychać i nie czujemy dyskomfortu.

zdjęcie ze strony: www.krisline.com


3. Fiszbiny okalają pierś, nie wbijają się w nią np. pod pachami. Nie leżą na piersiach
zdjęcie ze strony: www.krisline.com

4. Fiszbiny przylegają do mostka, nie odstają, nie wbijają się w niego.
4. W miseczce mieści się cała pierś nie tworzą się nad nią tzw. bułki. Jeżeli tworzą się takie "fałdy" z piersi jak na zdjęciu (z iksem :) ) trzeba przymierzyć miseczkę większa.
  zdjęcie ze strony: www.krisline.com

5. Ramiączka lekko podnoszą biust, nie wżynają się w ramiona.

Jak zakładamy stanik?
Pochylamy się lekko do przodu, nakładamy ramiączka, zapinamy obwód. Po zapięciu stanika układamy piersi w miseczkach. Dokładnie wygarniamy je spod pach ruchami masującymi. Wyregulowywujemy długość ramiączek.   

Dla spragnionych dokładniejszej (lepszej i jaśniejszej) wiedzy link KLIK.

No to mamy stanik - po wielu próbach udało nam się kupić.

Teraz będziemy go PIELĘGNOWAĆ
Ręce do góry ile z was wie jak zbudowane są piersi :)? 


No i co tu widać, że większość w piersi to nic innego jak tkanka tłuszczowa.Znacie jakieś kosmetyki, które powodowałyby produkcje tkanki tłuszczowej :P ? Czyli bajki o kremach spokojne można na dobranoc naszym dzieciom opowiadać. 
Kosmetyki "ujędrniające"  czy "wypełniające" biust poprawiają napięcie skóry, uelastyczniają ja, nawilżają. Skóra taka lepiej "zbiera" tkankę wewnątrz. Czyli co do pielęgnacji? Balsam z dobrym poślizgiem lub oliwka. No i ... podczas kremowania masaż :). 
Piersi masujemy kolistymi ruchami 100-300 kółek, na każdą pierś!!!! Prawą zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla patrzącego zna przeciwka), lewą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. 
(Masaż (Siatsu)  pochodzi z książki "Apteka Natury" autorstwa Jadwigi Górnickiej.)

Tu bardziej szczegółowo KLIK , a dla zainteresowanych cała książka KLIK


3. ĆWICZENIA

Ćwiczenie pierwsze Usiądź wygonie na jakimś twardym podłożu, najlepiej na podłodze, nogi wysuń do przodu, plecy miej wyprostowane. Następnie prowadź łokieć do tyłu, jakby napinając cięciwę łuku. Ćwiczenie wykonuj naprzemiennie: raz lewa, raz prawa ręka w trzech seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.


Ćwiczenie drugie
W pozycji siedzącej ugnij nogi w kolanach, ręce wysuń lekko za siebie, a dłonie zwiń w piąstki. Zacznij unosić pośladki tak, aby ciężar ciała spoczywał przede wszystkim na ramionach. Postaraj się zachować prosty tułów.
Ćwiczenie możesz wykonać w kilku wariantach, w pozycji końcowej (tułów uniesiony) zginaj i prostuj (nie do końca) łokcie lub utrzymuj po kilka sekund pozycję tułowia najniższą, środkową i najwyższą. Ćwiczenie wykonuj w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.

Ćwiczenie trzecie
Unieś swoje ciało na wyprostowanych wygiętych w tył rękach i zgiętych w kolanach nogach. Stopę połóż na kolanie drugiej nogi, następnie uginaj i prostuj (nie do końca) łokcie. Oczywiście stopy na kolanach stawiaj na przemian. Postaraj się nie zginać tułowia w biodrach.
Ćwiczenie możesz wykonać w kilku wariantach, spróbuj trzymać po kilka sekund pozycję tułowia najniższą, środkową i najwyższą.
Ćwiczenie wykonuj w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.
 
Ćwiczenie czwarte
Połóż się na boku z wyprostowanymi nogami i jedną ręką położoną na prosto pod głową. Drugą rękę ułóż przed sobą tak, abyś mogła się na niej podnieść. Zacznij unosić tułów do góry (na ręce położonej przed sobą). Staraj się nie skręcać miednicy i nie odrywać jej od podłoża.
Uniesione do góry ramię (które miałaś pod głową) powinno być lekko ugięte i skręcone do wewnątrz. Ćwiczenie wykonuj w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.Ćwiczenie piąte
Połóż się wyprostowana na brzuchu z twarzą skierowaną do podłoża i dłońmi splecionymi na plecach. Unieś ramiona do góry, jednocześnie lekko unosząc tułów. W czasie wykonywania ćwiczenia stopy oparte są na podłożu. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.

Ćwiczenie szóste
Twoją pozycją wyjściową jest klęk podparty. Nachyl lekko ciało i ramiona do przodu, , a następnie wysuń jak najdalej do przodu raz prawe, raz lewe ramię. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.Ćwiczenie siódme
W pozycji widocznej na zdjęciu (wyprostowane ramiona leżą na podłożu) unosimy do góry raz prawe, raz lewe ramię. Możesz utrzymywać pozycje końcową przez kilka sekund. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.


Ćwiczenie ósme
W pozycji przedstawionej na zdjęciu (wyprostowane ramiona leżą na podłożu) unosimy do góry raz prawe, raz lewe ramię, skręcając tułów w bok. Pozycje końcową możesz utrzymywać przez kilka sekund. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.
Ćwiczenie dziewiąte
Usiądź na podłodze z wyprostowanymi plecami i zgiętymi w kolanach nogami. Spleć dłonie nad głową, a następnie rozkładaj ramiona na boki. Drugim wariantem zginanie i prostowanie ramion. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy z przerwą 15 sekund.

Ćwiczenie dziesiąte
Połóż się na brzuchu i wyprostuj ramiona do przodu, a twarz skieruj do podłoża. Następnie unieś lekko tułów wraz z wyprostowanymi do przodu ramionami nie odrywając stóp od podłoża. Pozycje końcowa możesz utrzymywać przez kilka sekund. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.Ćwiczenie jedenaste
Stojąc w lekkim rozkroku delikatnie ugnij kolana, tułów pochyl do przodu, plecy proste, ramiona wyprostowane w dół. Zaciskamy pięści i ciągniemy łokcie jak najdalej do tyłu i do góry. Ćwiczenie wykonujemy w trzech seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.


Ćwiczenie dwunaste
Stojąc w lekkim rozkroku delikatnie ugnij kolana, tułów pochyl do przodu, plecy proste, ramiona wyprostowane w dół. Następnie unosimy ramiona do góry i nieco do tyłu. Jeśli nasz małe ciężarki to dla lepszego efektu możesz je podnosić w obu rękach. Ćwiczenie wykonujemy w trzech seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.

Ćwiczenie trzynaste

Stojąc w lekkim rozkroku jedną rękę oprzyj na udzie. Wykonując lekki skłon w bok wyciągamy drugie ramię możliwie jak najdalej do góry. Nie odrywaj stóp od podłoża. Utrzymaj pozycję końcową przez kilka sekund, aż do końca nie odczujemy, jak rozciągają się mięśnie. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 5 razy z przerwą 10 sekund na obie strony.Ćwiczenia oraz zdjęcia do nich pochodzą ze strony modeling.pl

No to dziewczyny wiecie już wszystko!!! Pierś do przodu i dalej w świat!!!!

25 komentarzy:

 1. O ile o doborze stanika co nieco wiem ( teoria a praktyka to jednak dwie różne rzeczy) to za ćwiczenia serdecznie dziękuję bo szukałam czegoś dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W razie czego, służę pomocą przy ćwiczeniach ;)

   Usuń
 2. Ja tam mam tylko problem z rozstępami. Dobrze piszesz! Stanik to podstawa, ale żal bierze jak niektóre mamuśki kupują stanik na oko i potem się dziwią że wisi no i oczywiście karmienie winne ech... Bardzo przydatny artykuł! Z resztą jak każdy u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. oj przyda mi sie po porodzie,bo moje piersi w ciąży zrobiły się okropne,dzieki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam jeszcze nie rodziłam a już mam duże piersi bardzo i boję się co będzie po porodzie:) Co do stanika to trafiłam do świetnego sklepu gdzie Pani uświadomiła mi od razu, że zamiast rozmiaru 75 C powinnam nosić 70F. Jest różnica w miseczce? diametralna:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anno problem w doborze stanika polega głównie na tym, że sklepu z szeroką rozmairówką jest jednak mało. No i producenci, każdy ma swoją rozmiarówkę i tak przy różnych modelach często się jej nie trzyma.

  OdpowiedzUsuń
 6. kurcze tym postem mi zycie ratujesz bo ja kompletnie nie umiem dobrac stanika! szczegolnie teraz kiedy sie rozmiar to powieksza to zmniejsza...

  OdpowiedzUsuń
 7. o tym pojęciu Polek, że mają 75 B dowiedziałam się jakiś czas temu pisząc notkę na ten temat u siebie :) zapraszam Cię, mam tam fajną ściągę na zakupy stanika :)
  w tej chwili jest coraz więcej kobiet uświadomionych doborem, ale niech się i tym mówi i mówi, nigdy za wiele ! tylko, żeby dostęp rozmiarów był powszechny... to jednak nadal bolączka u nas;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Niech zgadnę ściąga to "piersówka" :)
  Co do staników u nas straszna bieda. Siedzę w tym temacie już dobrych parę lat i widzę co się dzieje. Jak nieuczciwy producenci na fali mody na braffiting łapią klientki, najchętniej po wlepiałabym kary za kłamstwo.

  OdpowiedzUsuń
 9. kurde :/ ja nie mam żadnego porządnie dobranego stanika !!! :/ chyba czas na zakupy ...

  OdpowiedzUsuń
 10. A t ten grzmiący post o którym kiedyś u mnie pisałaś? :D Myślałam że będzie o okładce :D

  OdpowiedzUsuń
 11. ooo genialny post! ja mialam problem z doborem stanika na poczatku: bralam za szeroki pod biustem (brzuch mi sie konczyl z linia cycow i wszystko mi sie wzynalo :-/ a po porodzie rozmiar miski znow podskoczyl.. teraz rok odkad karmie i cyce zmalaly :-/ znow trzeba zmienic stanik..
  cwieczenia nr trzy aż wstyd sie przyznac.. nie dam rady zrobic!!! :-o

  OdpowiedzUsuń
 12. Hafijo będzie, będzie tylko muszę go jednak złagodzić :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie denerwuje głównie to, że zanim coś znajdę to się na przymierzam jak wariatka. Bo rozmiar rozmiarem, ale tak jak piszesz niektóre marki kroczą własnymi ścieżkami... A sprzedawcy w sklepach też nie są zbyt zadowoleni jeśli panie za długo nie mogą się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wielkie dzięki za te rady :)
  Czarno widzę moją motywację do ćwiczeń ale przynajmniej stanik dobiorę sobie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki za ćwiczenia! Gorseciarkę mam w okolicy ale ćwiczeń właśnie szukałam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. fajny post :) pytanie tylko co zrobić, jak po karmieniu jedna pierś jest większa od drugiej. u mnie lewa pierś to C, prawa B. jak założę stanik B to robi się bułka na lewej piersi, jak założę C, to robi się "szpara między prawą piersią a stanikiem. i co robić?...

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak myślisz, Sroko, czy można ten masaż piersi wykonywać profilaktycznie w ciąży?

  Pozdrawiam,

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 18. Sroko,

  Czy ten kosmetyk:

  https://www.ekodrogeria.pl/olejki/3968-orientana-naturalny-olejek-do-pielegnacji-biustu-16-roslin-ajurwedy-50ml-5902596416980.html

  nadaje się do pielęgnacji biustu dla mamy karmiącej?

  Dziękuję z góry za odpowiedź!

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ten post http://www.srokao.pl/2016/07/skadniki-ktorych-warto-unikac-bedac-w.html

   Usuń
 19. obrazki zniknely do cwiczen :(((

  OdpowiedzUsuń
 20. Pisze Pani, że kremy są nieskuteczne, a czy takie z ''naturalnymi wypelniaczami'' jak np. pueraria mirifica, która zwiększa komórki tluszczowe, też nie dzialają? Czytalam gdzieś, że w Azji takie preparaty są skuteczne (zastanawialo mnie tylko, czy to bezpieczne albo czy bezpieczne dla osoby ''nieazjatyckiej''), ale np. w Europie malo popularne, bo trzeba miec cierpliwosc w czekaniu na efekty, ktora nie jest konieczna przy zabiegach chirurgii kosmetycznej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja też niestety nie widzę obrazków. Sroko błagam zrób coś z tym, moje piersi po ciąży i karmieniu wołają RATUNKU !!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać