8 lutego 2018

Zdrowa Cera, Siły natury w walce z trądzikiem

Książek o pielęgnacji, składnikach kosmetycznych i kosmetykach do samodzielnego zrobienia jest na rynku coraz więcej. Problem w tym, że coraz rzadziej bywają one odkrywcze i oryginalne. Powszechne w nich są kule kąpielowe z sody i kwasku cytrynowego,peelingi z kawy, masła do ciała na bazie masła shea czy oleju kokosowego. Tym bardziej byłam zaskoczona kiedy zajrzałam do tej książki.
Książka skupia się na pielęgnacji cery trądzikowej i to jest jej atut. Zamiast tworzyć kolejne kolony tego co już było i co można swobodnie znaleźć w sieci mamy w końcu konkrety z podpowiedziami.

We wprowadzeniu mamy jasno i przejrzyście wytłumaczone przyczyny powstawania trądziku. Nie ma nudzenia i opowieści dziwnej treści, są porządne konkrety.

Po wstępie przechodzimy do przyczyn powstawania trądziku. Zostały one podzielone na trzy części przyczyny genetyczne, czynniki wewnętrzne, problemy emocjonalne. Sposób wprowadzenia tego podziału jako kolejnych rozdziałów książki moim zdaniem wprowadza trochę zamieszania w treść. Wydaje mi się, że byłoby lepiej gdyby czynniki te zostały opisane we wstępie, ale to tylko drobny, jeden z dwóch zarzutów jakie mam wobec treści, a raczej jej ułożenia. Interesuje nas jednak owa treść, a do tej czy raczej do jej wartości nie ma się co czepiać. W każdym rozdziale mamy opisane konkretne składniki przydatne do walki z trądzikiem. Każdy składniki opisany starannie i konkretnie. Podane badania skąd pomysł na to, aby sugerować w ogóle użycie tej a nie innej substancji w pielęgnacji cery trądzikowej. Po opisie każdego składnika mamy kilka przepisów jak można go wykorzystać. I w tym momencie pojawia druga sugestia tycząca się nie samej treści lecz jej ułożenia, składniki nie są opisywane w kolejności alfabetycznej, a to ułatwiłoby życie czytelnikom, którzy zechcą zastosować niektóre ze składników.  Nie mamy indeksu na końcu książki i jeżeli chciałabym na przykład wykorzystać w pielęgnacji liście oliwki, to muszę przewertować całą książkę, żeby je znaleźć.

Jak widzicie do samej książki czy też jej świetnej treści nie mam się co czepiać. Ilość składników jaka została opisana jest spora i są to nie tylko składniki typu aloes, czy kurkuma, ale też koniczyna, jeżówka czy maca.  Świetna książka dla tych którzy szukają informacji o składnikach, o ich zastosowaniu, o ich działaniu i tych którzy wciąż walczą z trądzikiem.

Tytuł: ZDROWA CERA. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem
Autor: Lucyna Majchrzak
Wydawnictwo: Inter

Książkę możecie kupić TUTAJ

5 komentarzy:

  1. Czy ksiażka opisuje również składniki polecane w przypadku trądziku różowatego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry :)
    bardzo chętnie poznam jeszcze jakieś ciekawe propozycje książkowe z tego tematu, jeśli oczywiście masz coś do polecenia.
    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry! Czy mogę prosić o analizę kremów? Mianowicie czy są to dobre składy i nadadzą się dla mamy karmiącej;)
    1. ROSACURE FAST
    Skład INCI: AQUA (WATER), DIMETHYL SULFONE, GLYCERIN, C12-15 ALKYL BENZOATE, DICAPRYL ETHER, C15-19 ALKANE, DIMETHICONE/ DIXINYLDIMETHIONE/ SILSESQUIOXANE CROSSPOLYMER, ARCHIDYL ALCOHOL, PENTYLENE GLYCOL, 4-t-BUTYLCYCLOHEXANOL, BEHENYL ALCOHOL, PENTAERYTHRITYL DISTEARATE, POLYGLUTAMIC ACID, GLYCINE SOYA (SOYBEAN) PROTEIN, SODIUM HYALURONATE, ARACHIDYL GLUCOSIDE,ACRYLATE/ SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, PROPYLENE GLYCOL, XANTHAN GUM, METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL, POLYISOBUTENE, DECYLENE GLYCOL, SILICA, SODIUM HYDROXIDE, PARAFFINUM LIQUIDUM, (MINERAL OIL), DISODIUM EDTA, PEG- 7 TRIMETHYLOLPROPANE , COCONUT ETHER, PHENOXYETHANOL,+/-: CI 77492 (IRON OXIDES), CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), CI 77491 (IRON OXIDES), CI 77499 (IRON OXIDES).

    2. ROSACURE Ultra:
    AQUA (WATER), DICAPRYLYL CARBONATE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE,C12-15 ALKYL BENZOATE, DIMETHYL SULFONE, C20-22 ALKYL PHOSPHATE, C20-22 ALCOHOLS, METHYLENE BIS –BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL, ETHYLHEXYL TRIAZONE, METHYLPROPANEDIOL, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, TRIACONTANYL PVP, TRIS-BIPHENYL TRIAZINE, GLYCERIN,4-t-BUTYLCYCLOHEXANOL, MAGNOLOL, SODIUM POLYGLUTAMATE, TRIETHYL CITRATE, CETEARYL ALCOHOL, PENTYLENE GLYCOL, HYDROXYETHYLCELLULOSE,CETEARYLGLUCOSIDE, SODIUM HYDROXIDE, ENTAERYTHRITYLTETRA-DI-t-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, XANTHAN GUM, PROPYLENE GLYCOL, DECYL GLUCOSIDE, CAPRYLYLGLYCOL, DISODIUM PHOSPHATE, BUTYLENE GLYCOL.

    Ślicznie dziękuję Pani Sroko! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę w składach składników zakazanych.

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać