23 marca 2023

Łopianowe pole

To książka, o której zapomniałam. Kupiłam, postawiłam na półce i tak sobie stała. Robiąc porządki, trafiałam na nią i odłożyłam na stosik "do przeczytania". W końcu przyszła jej pora i okazało się, że mojej córce bardzo się podoba, dlatego dzisiaj jest o niej wpis. 


Książka jest dość specyficzna. Łączy w sobie magię i niezbyt odległą przeszłość. Trochę przypomina mi ona bajki ze studia Ghibli, wiecie "Mój sąsiad Totoro" i te sprawy, gdzie w zwyczajnym życiu pojawia się coś magicznego. Jakiś jeden element magiczny, który pociąga za sobą kolejny, ale sam świat dookoła nadal jest "zwyczajny".

Książka jest zbiorem bajek/opowiadań o z pozoru zwyczajnym życiu na zwyczajnym podwórku. Bohaterami są dzieci, które spotykają się z "dorosłymi" problemami. Dzieci też są z pozoru typowe, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że ta typowość jest wyjątkowa. Na podwórku spotkamy Najgrubszego, Najsilniejszego czy Najmądrzejszą, jest też Krecia, dziewczynka, która nie widzi, czy Brudny Harry Potter, chłopiec, który pochodzi z wielodzietnej rodziny. Poza dzieciakami mamy w książce kilku dorosłych, jest przyjazna czarownica, jest dość nietypowy weterynarz, jest nauczycielka. No i są koty, koty, które mówią.  

Każde opowiadanie to oddzielna historia/przygoda. W każdym jest magia, ale czasami jest jej więcej, a czasami mniej. Każdy problem zostaje "magicznie" rozwiązany. Problemy są większe i mniejsze, ale zawsze ważne. 


Język, jakim napisana jest ta książka, jest po prostu smaczny, ładny, bardzo przyjemny i płynny. Czyta się to z przyjemnością, bo pięknie opisuje proste, ale i trudne sprawy. Kwestie śmierci, poważnej choroby,  nieodwracalnego kalectwa, biedy itp... są opisane w ogromnie wyważony sposób, w taki, który nie obciąża psychicznie dziecka. Daje mu do myślenia, ale nie przytłacza go. 


W książce są ilustracje, nie ma ich dużo, ale są i fajnie dopełniają całości, ładnie ją spinają. 


Polecam Wam bardzo tę książkę, pozwala ona oswajać trudną rzeczywistość w sposób bardzo wyważony. 


Łopianowe pole

Tekst: Katarzyna Ryrych 

Ilustracje: Grażyna Rigall

Wydawnictwo: Adamada

Wiek: 6+


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać