12 stycznia 2023

Adam Mickiewicz bryk bardzo niekonwencjonalny

Zastanawiałam się co zrobić z moim odkryciem ubiegłego roku. W końcu zdecydowałam, że to jest naprawdę przydatna książka, więc nie mogę przemilczeć jej istnienia.  Będzie to raczej polecajka niż recenzja.


Z jednej strony można powiedzieć, że to książka, z której będą korzystać głównie uczniowie, ale ...

Po pierwsze uświadomiłam sobie dzięki mojemu synowi, że w sporej części lektur szkolnych problemem nie jest sama lektura, lecz język w niej użyty. To przyczynia się do braku zrozumienia treści. 

Kiedy więc trafiłam na tę książkę czy też bryk, poczułam, że oto ma w ręku rozwiązanie sporych problemów z przyszłości. 


Ta książka to nic innego jak "tłumaczenie" z polskiego na nasze dzieł Mickiewicza, które przerabiane są w szkołach. Przetłumaczone zostały: "Ballady i romanse", "Grażyna", "Dziady", "Konrad Wallenrod" i "Pan Tadeusz". I żeby nie było nieporozumień, to nie są streszczenia, to utwory Mickiewicza napisane współczesnym językiem i prozą. 


Oczywiście pierwsze czytanie miałam ja, a więc osoba znająca twórczość Mickiewicza. Lektura ta sprawiła, że wróciłam do Mickiewicza i naprawdę dobrze się przy nim bawiłam. Miałam wrażenie, że czytam znaną mi bajkę, ale w innej odsłonie i było to bardzo ciekawe. No, ale nie tylko dla siebie kupiłam tę książkę. 

Królikiem doświadczalnym był mój syn, który najpierw dostał do przeczytania tę książkę, a potem Mickiewicza "w oryginale" - żeby nie było, że geniusz czytał "Ballady i romanse" :). Okazało się, że mimo wierszowanej treści i trudnego dla niego słownictwa zrozumiał, co czyta.  

 

Warto sobie uświadomić, że  ta książka nie zastępuję przeczytania lektury. Cudownie sprawdzi się u wszystkich tych, którzy lektury znają i potrzebują/chcą sobie je przypomnieć.  


Jeżeli wiec Wasze dzieciaki mają problemy ze zrozumieniem Mickiewicza, potrzebują zrobić sobie powtórkę z jego dzieł, to gorąco polecam Wam tę książkę. Myślę, że niejednemu nauczycielowi też ta książka pomoże.


Adam Mickiewicz bryk bardzo niekonwencjonalny 

Autor: Łukasz Radecki

Wydawnictwo: Nowa Baśń


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać