6 lipca 2021

O Księciu Gotfrydzie Rycerzu Gwiazdy Wigilijnej fantastyczne słuchowisko

Nie wiem, czy też tak macie, ale latem z dzieciakami moimi, zamiast typowych audiobooków wolę słuchać słuchowisk. Być może to tylko taki mój sentymentalny zwyczaj. Kiedy byłam dzieckiem, jeździłam na wakacje do babci, ona lubiła bardzo słuchać radia. I często w tym radio w wakacje pojawiały się słuchowiska dla dzieci. Dlatego w wakacje odliczałam czas od jednej części opowieści do kolejnej.  Latem, w ciepłe wieczory takich fantastycznych opowieści słuchało się wybornie i były to wspaniale bajki na dobranoc.


Kiedy dostałam do przesłuchania, bądź co bądź tę klasykę legend/baśni/podań jak zwał tak zwał, od razu przypomniały mi się lata dzieciństwa. "O Księciu Gotfrydzie Rycerzu Gwiazdy Wigilijnej" autorstwa Haliny Górskiej jeżeli dobrze znalazłam, wydana była w 1930 roku. Nie ma co kryć, to klasyk, w którym rządzą rycerze (znaczy głównie jeden rycerz), a księżniczki wyglądają 😁. To jednak świetna historia z masą przygód, każdy rozdział to przygoda, do tego sporo fantastycznych stworów i postaci. 


I teraz wyobraźcie sobie, że szalone i fantastycznie przygody rycerza w formie słuchowiska, że podczas słuchania słyszycie szczęk broni, szum lasu, czy płynącą wodę. Do tego mamy jeszcze piosenki, które wpadają w ucho i które moje dzieciaki chciały przesłuchiwać kilkukrotnie, aż niektórych się nauczyły. 

No coś fantastycznego! 

 

Spędziliśmy z tym słuchowiskiem fantastyczny czas. Syn rozumiał wszystko, no niektóre zwroty czy określenia trzeba było mu wytłumaczyć, z córką było różnie, niektóre opowieści łapała w lot, na niektórych widać było, że się gubi. Tylko ona ma dopiero 5 lat i przy takim bądź co bądź archaicznym języku jest to dla mnie w zupełności zrozumiałe. Na pewno kiedy podrośnie, wrócimy do tego słuchowiska nie raz. 

Tekst: Halina Górska
Występują: Gabriela Mościcka (bohaterki), Józef Pawłowski (Gotfryd), Jan Peszek (narrator),
Muzyka: Gabriela Mościcka (Planety, Jaskółka, Moje owce, Kołysanka elfów, Złe wesele, Panie Gorączka, Tu stoję, A mówiłem, Komu barda, Głosy), Damian Szymczak (Władza, Siekiereczko), Mateusz Kowalski (RY), Kazimierz Nitkiewicz (Zimny świt)
Teksty piosenek: Marcin Żytomirski
Pomysł, produkcja wykonawcza: Gabriela Mościcka
Produkcja muzyczna: Damian Szymczak i Gabriela Mościcka
Reżyseria: Gabriela Mościcka
Wydawnictwo: Aleksandria 

 

Gdybyście chcieli posłuchać fragmentów to są dostępne o TUTAJ

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać