14 stycznia 2021

Co to ten rak?

Baaardzo potrzeba książka. Kiedy trafiam na takie perełki nie mogę się powstrzymać i polecam je nie tylko Wam, ale i wszystkim moim znajomym. Dziś właśnie o takiej perełce.

Rozmowa o chorobie jaką jest rak nie jest prosta, no o żadnej chorobie nie rozmawia się prosto, ale mam wrażenie, że ta jest szczególna. Prawda jest taka, że kiedy słyszymy rak to zazwyczaj zapala się nam w głowie lampka z napisem wyrok. Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat, kiedy sami jesteśmy co tu mówić sparaliżowani? Ta książka na pewno nam pomoże. Kurcze ona i dorosłym w sposób rzeczowy, spokojny i co ważne rozsądny wytłumaczy o co chodzi i co się dzieję.

W książce mamy opis powstania organizmu, budowy organizmu i działania organizmu. Całkowite postawy, żeby zrozumieć czym jest rak i dlaczego tak trudno się go leczy. 

Kolejne informacje dotyczą samej choroby, jak powstaje, co może być jej przyczyną, jakie są sposoby jej leczenia. Czyli informacje koniecznie do "oswojenia" się z  tą chorobą.

To co mnie szczególnie urzekło w tej książce, to to, że po każdym rozdziale mamy akapit w którym autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Tłumaczy mu że to co czuje, to jak się czuje bez względu na to czy ma do czynienia z osobą chorą, czy sam jest chory jest normalne, ludzkie i nie bez znaczenia.
Ogromie podoba mi się rzeczowość tej książki, nieowijanie w bawełnę, nieustrajanie rzeczywistości  w łagodniejsze barwy, nawet jeżeli jest mowa o śmierci. Brzmi to brutalnie, ale brutalnie nie jest, jest szczere i widać w tym ogromny szacunek do czytelnika, do młodego czytelnika. 

Książka jest znakomita. Mam nadzieję, że nigdy się Wam ona nie przyda, ale polecam ją gorąco, choćby po to, żeby móc być wsparciem dla znajomych, których taka choroba mogła dotknąć. 

 

Tytuł: Co to jest ten rak?

Autor:  dr Sarah Herlofsen

Ilustracje: Dagmar Geisler
   
 


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać