26 listopada 2020

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!

Pojawia się coraz więcej książek o tematyce ekologicznej. Muszę jednak przyznać, że brakuje mi w nich podstawowych faktów, objaśnień i wytłuczenia wielu przyczyn czy zjawisk. Moim zdaniem takie konkretne dane są niezwykle istotne w książkach, a tych dla dzieci szczególnie. 

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! jest właśnie taką książką, która objaśnia w bardzo prosty sposób o co chodzi ze śmieciami. 

Mam więc info, że śmieci zwłaszcza te z przeszłości mogą przynieść nam wiele informacji. Dowiadujemy się, że to co dla jednych jest śmieciem dla innych niekoniecznie. Jest też wzmianka o tym, że niektórzy artyści "wykorzystują" śmieci do swoich dzieł.
Bardzo fajnie opisano jak segregować śmieci, jakie są "rodzaje" śmieci, jak przechowuje się śmieci i oczywiście jak przetwarza się niektóre śmieci. To co dla mnie istotne, to w książce nie ma moralizatorstwa. Nie ma nakazów, pouczania, są podane pomysły jak można zmniejszyć ilość śmieci, ale nie ma do tego nachalnego agitowania.
Brak nakazów, narzucania swojej wizji i zostawanie wyboru to znakomity pomysł. Dzieci lubią mieć wybór. Po lekturze możemy podyskutować, zastanowić się co robić, czy to co robimy jest OK, czy może warto coś zmienić.

To, że czytelnicy będą chcieli zmian jest pewne. Pokazanie jak żyją inni z naszymi śmieciami dało do myślenia nawet mojej pięciolatce, czego naprawdę się nie spodziewałam. 

 

Świetna książka, polecam lekturę nie tylko dzieciakom. Problem jest i jest to problem ważny. Warto się nad tym zastanowić. 

 

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! 

Autor: Gerda Raidt

Wydawnictwo: Babaryba


 


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać