27 stycznia 2020

Skąd "uczulenie" na dezodorant z sodą?

Od kiedy pojawiły się dezodoranty z sodą w składzie dostaję pytania co też mogła w nich uczulić, co się stało, że podrażniły, czy wiem co mgło uczulić itp... Przyznaję, że nie sprawdzałam, czy któryś z producentów, czy też dystrybutorów takich dezodorantów dodał informację o możliwych "skutkach ubocznych" stosowania takich kosmetyków.

No to zaczynając.

Olejki eteryczne zawarte w dezodorancie mogą uczulić. Czy są pochodzenia naturalnego, czy nie zapachy są potencjalnymi źródłami uczulenia. To warto wyjaśnić. Zanim przejdziemy do głównego tematu.

Teraz zaś jeśli chodzi o sam dezodorant z sodą. Soda to jak wiemy ze szkoły węglan sodu. Soda ma odczyn zasadowy. I ów odczyn jest przyczyną ewentualnych podrażnień. Dlaczego?
Nasza skóra ma odczyn kwaśny. Jeżeli więc nakładamy na skórę coś o zupełnie innym odczynie i w zasadzie pozostawiam tam ów czynnik na dłuższy czas i to jeszcze regularnie to możemy doprowadzić do zaburzenia pH.

No i tu dochodzimy do sedna sprawy, skóra wystawiania na działanie zasady może się zbuntować. Skutkuje to podrażnieniami. Do tego mamy jeszcze zazwyczaj dołożone alergeny w postaci zapachu.
Zwróćcie jeszcze uwagę, że pach nie "pielęgnujecie". To znaczy, nie nakładacie po myciu, depilacji toników, kremów czy balsamów na te miejsca, tylko właśnie dezodorant. Czyli, żeby lepiej to zobrazować na czystą skórą, zanim jeszcze zdąży odbudować sobie ochronną powłokę, nakładacie coś, co może podrażnić.

To właśnie może doprowadzić do podrażnień, zaczerwienień, uczulenia.  Nie u wszystkich osób tak jest. Nie każdego to spotka. Jak już pisałam przy okazji testowania dezodorantów KLIK niektórzy mogą uniknąć podrażnień kiedy robią przerwy w stosowaniu dezodorantów z sodą lub stosując je naprzemiennie z dezodorantami bez sody w składzie.
To jak zareaguje Wasz skóra na dezodorant z sodą jest jak w większości przypadków sprawą indywidualną. Nie każdego pacha się zbuntuje, nie każdego pacha to wytrzyma.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam rozwiązać niektórym zagadkę ewentualnych podrażnień i niemożności używania takich dezodorantów. 

2 komentarze:

  1. Moje pachy się buntują. Zdarzało się, że rąk nie mogłam opuścić 😁

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam podobnie polecam dezodorant w kremie 4 szpaki naturalny sklad i nawet w mega upal daje radę.pozdrawiam

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać