10 listopada 2016

Swoimi słowami - Czerwony Kapturek, czyli książka inna niż inne

Tradycyjnych książek jest całe mnóstwo. Kolejnych wydań znanych bajek nie sposób zliczyć. Od jakiś paskudnych koszmarków za parę groszy (swoją drogą komu one są dedykowane? ) po prawie kolekcjonerskie wydania dla wielbicieli. Jednak prawda jest taka, że rzadko kiedy książki te różnią się między sobą. Jest tekst, bardziej lub mniej podobny do wersji nam znanej, jest ilustracja lepsza lub gorsza, czasami coś się rozkłada, rusza itp...
I ponieważ mamy już całą masę tych "tradycyjnych" baśni dla dzieci postanowiłam nie nabywać kolejnych. Choćby ilustracje byłby kosmiczne, z wodotryskami i fajerwerkami nie ulegnę. Założenie wykonałam ... prawie. Czuję się jednak usprawiedliwiona, czemu? Zaraz się przekonacie.
Kiedy czytacie dziecku kolejny raz znaną mu bajkę, to słucha, ale jakby nie słuchało.  Wczuwa się, ale jakby było z boku. Przeżywa, ale jednak zaczyna być znudzone i rozgląda się za czymś co je zajmie.
Oto książka pozwalająca opowiedzieć dziecku historię znaną, ale inaczej. Pozwalająca na dowolność interpretacji, rozwinięcie interesującego nas wątku, ba pozwalająca zmienić lekko fabułę. Jeżeli jednak wyobraźni nam nie starcza mamy i podpowiedź.NIe ma tekstu - poza tym na podpowiedzi. Rysunki są, ale wymagają legendy. Wilk jest nożycami, kapturek czerwonym trójkątem itp...
Rycerz opowiada bajkę siostrze. Bohaterką jest oczywiście Maluszka. Rycerz oczywiście prosi o podpowiedzi. Oczywiście im częściej bajkę opowiada tym rzadziej ich potrzebuje. Jako fan matematyki jest zachwycony geometrycznymi odpowiednikami poszczególnych bohaterów.
Sam pomysł na grafikę jest świetny, na całą książkę prawie genialny.  Nawet nie wiem czy można nazwać ją książką. To raczej teatr obrazkowy do samodzielnej interpretacji.
Teraz tak sobie myślę, że szkoda, że kartki są kartkami, a nie na przykład tekturowymi tabliczkami ;) .
Polecam Wam tę książkę jeżeli poszukujecie czegoś niebanalnego, czegoś co sprawi, że i Wasze dziecko poczuje się jak autor. Świetna rzecz, rozwijająca nie tylko słownictwo, ale i logiczne myślenie.

Autorzy: Sonia Chaine, Adrien Pichelin
Wydawnictwo: Entliczek


5 komentarzy:

 1. Czy dla 9 letniego dziecka będzie odpowiednia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi powiedzieć, nie mam w okolicy dzięcięcia w tym wieku :/

   Usuń
 2. Gdzie można kupić książkę?

  OdpowiedzUsuń
 3. piękna, szkoda tylko, że akurat historia kapturka... nie jestem zwolenniczką tej fabuły a dokładnie rozwiązania kwestii wilkowej

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać