16 lipca 2013

Co na AZS?



Pytanie, które przewija się przez masę waszych mail. I wcale mnie to nie dziwi. Po pierwsze to można by rzec "plaga" naszych czasów, po drugie to jakby na to nie spojrzeć "moda" naszych czasów.


Cała masa kosmetyków na półkach sklepowych i aptecznych, lekarze działający często (nie nie zawsze) na rzecz firm farmaceutycznych, wszechobecne wciskanie emolietnów bez względu czy potrzebne czy nie no nie pomaga.

Nie będę dziś wymieniać "konkretnych" kosmetyków. Chcę "wyczulić" was na to co w składzie takich kosmetyków moim zdaniem warto, żeby się pojawiło.

Oczywiście poza olejami mineralnym - czyli w inci oznaczonymi jako Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Mineral oil, Cera Microcristallina itp. Powinny pojawić się substancje "aktywne" czyli takie, które nawilżają, a nie tworzą tylko filmu na skórze.
Do takich sunstancji aktywnych zaliczam (kolejność przypadkowa):

Mocznik (inci Urea ) - cudowny nawilżacz. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa przeciwświądowo - czyli jak nic innego przynosi ulgę dzieciakom jaki ich swędzi.

Ceramidy (inci: Ceramide 1,  Ceramide 2, Ceramide 3, Ceramide 4, Ceramide 5, Ceramide 6I, Ceramide 6II) - są naturalnym składnikiem lipidów skóry i stanowią główny składnik spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej. Ceramidy miedzy innymi nawilżają skórę, chronią przed utratą wody, przyspieszają regenerację, dobudowują barierę lipidową naszej skóry.

Cholesterol (inci: Cholesterol, Cholesteroli) - posiada właściwości natłuszczające i nieco zmiękczające skórę, działa łagodząco.

Arginina (inci: Arginine) - bierze udział w syntezie kolagenu, usprawnia procesy gojenia  ma zdolność wpływania na poziom wewnątrzkomórkowych jonów potasu, co ma znaczący wpływ na wzmocnienie naprawy bariery skórnej no i co chyba najważniejsze arginina w połączeniu z wodą pod wpływem enzymu arginaza rozpada się do mocznika i ornityny, w efekcie czego wpływa pozytywnie na stan nawilżenia skóry. A mocznik poza nawilżaniem "likwiduje" świąt skóry, który często dzieciakom dokucza.

 Cudownie byłoby by w jednym kremie choć dwa z tych składników się spotkały, genialnie by było gdyby spotkały się trzy.

Oczywiście do tych składników dodałbym całą masę olei pochodzenia naturalnego w tym olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z rokitnika itp... Nie zmienia to faktu, że powyższe składniki uważam, że jedne z najlepszych dla cery suchej i są firmy używające ich w swoich kosmetykach dla dzieci z AZS i tych firm warto szukać.

140 komentarzy:

  1. zanotuje w notesiku te nazwy,żeby zwrócić uwagę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny wpis, potrzebny, już wiadomo czego szukać w składzie. Jedyna uwaga: Arginine to arginina, a nie aragina jak napisałaś wytłuszczonym drukiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. U mojego Malucha jedynym kremem, który pomógł był Nanobase http://www.atopowe-zapalenie.pl/atopedia/Nanobase.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U wielu osób się sprawdza :)

      Usuń
    2. Sroczko, Nanobase nie ma na na ulotce informacji co do stosowania u dzieci. Czy dla 5-miesięcznego malucha byłby bezpieczny?

      Usuń
    3. Czy u 5-miesięcznego synka mogę go stosować?

      Usuń
  4. Dzięki Sroko!
    Ja najprawdopodobniej mam skórę ze skłonnościami do atopowych zmian...Niestety nic naturalnego na moje zmiany nie pomaga:((( Jedynym wyjściem jest stosowanie kremów na bazie parafiny - stąd mooje podejrzenie, że to zmiany atopowe...Zwłaszcza, że siostra przez wiele lat męczyła się z AZS właśnie...

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszystko inne tak - zgadzam się. ale Mocznik niekoniecznie, zwłaszcza w zaostrzeniu.

    Mieliśmy swego czasu maść recepturową z mocznikiem (10%). Zastosowałam ją 2 razy i tylko zaogniła synkowi buzię - mocznik ma też dość silne działanie złuszczające i skóra schodziła z dziecka płatami. Przeszliśmy na maść z witaminami A i E i zaostrzenia zaczęło ustępować. Mocznik jest - według naszego doświadczenia - za mocny dla małych atopików.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu każdemu pasuje coś innego - to oczywiste. Dla mnie oczywistym jest również, że mocznik 10% nie stosuje się do buzi, co najwyżej do stóp. Moim zdaniem do buźki dziecka stężenie mocznika co najwyżej 5%.
      Mocznik w stężeniu 10% i większym ma już właśnie właściwości złuszczające.

      Usuń
    2. Nasza lekarka twierdziła, że właśnie o to jej chodziło - żeby ten zrogowaciały naskórek szybciej się złuszczył i zregenerował - dlatego dała nam coś takiego.
      Spotykałam 10% w kremach do twarzy (ba, sama takie robiłam przepisywane przez dermatologów), więc to akurat nie wzbudziło moich podejrzeń.

      Usuń
    3. Wiesz ja nie jestem lekarzem to oczywiste - ale dla mnie to dziwne.
      W większości źródeł o moczniku to 10% jest właśnie taką wartością graniczą po której następuje złuszczanie, co oczywiście oznacza tylko tyle, że dla jednych złuszczanie nastąpi przy np. 15% a u innych już 7% da w kość.

      Usuń
  6. Szukam czegoś godnego uwagi i wydaję mi się, że ZIAJA KREMOWA BAZA MYJĄCA Z LIPIDAMI jest ok. Ma składniki wymienione wyżej: SKWALAN, PROWITAMINA B5 (D-PANTHENOL), OLEJ MAKADAMIA, OLEJ BAWEŁNIANY, KONCENTRAT LIPIDOWY CERAMID 1,3,6II – FITOSFINGOZYNA - CHOLESTEROL, GLICERYNA

    Co o tym sądzisz Sroko?
    Ma ktoś jakieś inne propozycje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest pełny skład więc nic nie myślę :)

      Usuń
    2. No tak...już doszukałam się pełnego składu i sama stwierdzam, że jednak to maskara.

      Usuń
  7. my używamy ostatnio mediderm (jest to wyrób medyczny)i skóra nawilżona, żadnych nowych plam azs a starsza córka ma nawilżoną skórę.
    skład
    Paraffinum Liquidum, Aqua Purificata, Isopropyl Myristate, Glycerin, Phenoxyethanol, Cetomacrogol 1000, Cetearyl Alcohol.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zapamiętuje i notuje, Piotra to ominęło, ale warto wiedzieć na wszelki wypadek.

    OdpowiedzUsuń
  9. To jak to w końcu z tą parafiną jest? To jest czynnik dobroczynny czy raczej tani zapychacz kremów i balsamów. A co sądzisz o bardziej naturalnych specyfikach jak np. mydło Alepp, masło kakaowe, shea, olej kokosowy? Myślisz, że mają sznase działaś tak jak serie specjalnie dedykowane azs, niestety w tych aptecznych produktach jest pełno parabenów, fenoksyetanolów i innych, dlatego jakoś nie mogę się do nich przekonać, tym bardziej że jak zmiany są zaognione to niestety tylko maść ze sterydami mi pomaga (ewentaulnie olej ze słodkich migdałów przy małych wypryskach)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Parafina sprawdza się w AZS - takie moje zdanie całej reszcie nie jest potrzebna. Odpowiednio dobrane oleje naturalne maja szansę się sprawdzić, ale to długo droga, dlatego wszyscy posiłkują się olejami mineralnymi

      Usuń
    2. Ja mogę dodać od siebie, ze w niektórych seriach dedukowanych azs też są obecne właśnie tłuszcze naturalne (olej macadamia czy masło shea) więc na pewno ma to sens. Przy czym zawsze trzeba sprawdzać co oprócz tych głównych składników jest. Ile razy nacięłam się na super hiper naturalne specyfiki z parabenami. Ale to chyba dla nas wszystkich oczywiste jest.

      Usuń
    3. To ja ze swojej strony napiszę, że parafina może zaostrzać stan skóry - u moich dzieci właśnie tak się stało, a ja kupowałam coraz to inny emolient. Obecnie - wyrzuciłam wszystko z olejami mineralnymi - na rzecz naturalnych substancji, sprawdza się Dermedic (do mycia) oraz Latopic (emulsja do smarowania) - skóra jest gładka i nie swędzi - pierwszy raz od dwóch lat.

      Usuń
  10. U nas najlepiej sie sprawda ADERMA EXOMEGA KREM.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też tego używamy i skóra super.Ale szukam opinii o tych kosmetykach i nie mogę poszukać.Sroczko opisywałaś coś o tych kosmetykach???

      Usuń
  11. My na szczęście ńie mamy do czyńienia z AZS, ale składniki zapisuje i będę szukać w drogerii:)

    OdpowiedzUsuń
  12. A ja oprócz kosmetyków polecam bakterie probiotyczne dla dzieci ze skłonnością do alergii pokarmowych i AZS - LATOPIC.
    U nas się sprawdziły. Skóra jest o niebo lepsza i nie podrażniona.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dzięki za kolejny świetny wpis:) U nas maść z cholesterolem pomogła na ciemieniuchę, z którą walczyłam tygodniami.

    OdpowiedzUsuń
  14. U mnie występuje atopowe zapalenie skóry. Stosowałam znany osobom z tą przypadłością Protopic, który niestety niewiele pomógł. Ale! Zaczęłam smarować buzię olejem lnianym i czuję się jak nowo narodzona! Poprawę stanu skóry zauważyłam już po paru dniach.

    OdpowiedzUsuń
  15. A ja się chciałam zapytać co sądzisz o 100% petrolatum? Lekarz stwierdził u mojego 7 miesięcznego synka egzemę, mały miał wtedy 2 miesiące, dostał na receptę najpierw doublebase gel (isopropyl myristate 15% w/w, liquid paraffin 15% w/w, glucerol, carbomer, sorbitan laurate, triethanolamine, phenoxyethanol, purified water) a później cetraben (white soft paraffin BP 13,2% w/w, light liquid paraffin Ph Eur 10,5% w/w, methylparaben, ethylparaben, propylparaben). Szczerze mówiąc naczytałam się, że parabeny są ble i aż się bałam małego tym smarować. Oczywiście dostaliśmy też maść ze sterydem, żeby złagodzić stany zapalne (na szczęście miał tylko policzki w czerwonej skorupce jakby był poparzony), ale jak zobaczyłam, że maści i te emolienty nie pomagają to małego nie smarowałam skoro różnicy nie było. A później kupiłam na własną rękę "pure petroleum jelly" (w składzie wymienione właśnie petrolatum i nic więcej) i skróra synka jest dużo lepsza niż wcześniej. Zazwyczaj smaruję mu raz dziennie przed spaniem, chociaż czasami rano też się zdarza. Pytanie tylko czy to coś daje? Czy też tylko łagodzi objawy? Czy wnika w skórę i pomaga czy po prostu tworzy barierę i buzia nie wysycha? Ja się na tym nie znam, ale używam skoro moje dziecko lepiej wygląda. Ale fajnie byłoby poznać opinię kogoś kto się na tym zna lepiej niż ja :) Pozdrawiam, Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wymienione przez Ciebie kosmetyki działają (moim zdaniem) tylko na zasadzie tworzenia warstwy na skórze - dzięki czemu wilgoć "nie ucieka" - teoretycznie to jest jakaś metoda. Tyle, tylko że ja nie do końca lobię takie metody.

      Petrolatum to jest zwykła wazelina - dostępną w kazdym kiosku ruchy za 2zł - no dobra w kioskach są jeszcze nafaszerowane zapachami i barwnikami :).

      Jeśli chciałbyś spróbować poza tą wazeliną czegoś innego. Polecam przed jej nałożeniem posmarować buźkę olejem lnianym. Odczekać, aż się wchłonie i nałożyć tą maść.


      Usuń
  16. Sroczko czy patrząc na skład tego kosmetyku :
    http://www.i-apteka.pl/product-pol-28605-EXCIPIAL-U-Lipolotion-mleczko-200ml.html
    uważasz ,że mogę go stosować będąc w ciąży i smarować nim brzuszek ? Dostałam wiele próbek i powiem szczerze że bardzo sobie chwale ten krem- jak myślisz ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mój gust ma bardzo dużo PEG jeżeli jednak Ci służy i nie masz PEG'ów w innych kosmetykach to możesz się smarować

      Usuń
  17. Miałbym prośbe o analizę Dexerylu:
    Glycerol, white soft paraffin, liquid paraffin, glycerol monostearate, stearic acid, polydimethylcyclo-siloxane, silicone oil, macrogol 600, trolamin, propyl parahydroxybenzoate (E216), purified water

    Myjemy Małą olejkiem Linomagu oraz mydłem AA. smarowaliśmy ją po kąpieli diprobasą (taką domową, bo kupowana horrendalne pieniądze a to przecież wazelina + 5% parafinum liquidum, więc sam postanowiłem ją robić), ale dziś dermatolog poleciła nam Dexeryl do smarowania.
    także się pytam o to. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dla mnie nie zawiera żadnych składników "aktywnych" czyli mocznik ceramidy itp... "leczenie" tą maścią polega na tworzeniu warstwy niewypuszczającej wody. Ale skoro lekarz to poleca to chyba wie co robi

      Usuń
    2. Witaj Sroczko prosze Cie powiedz mi co sadzisz o tym skladzie.

      Stimu-Tex® - wosk przygotowany na drodze ekstrakcji z wysłodzin jęczmiennych. Składa się przede wszystkim z fitosteroli, witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i ich estrów.
      Evosina® Na2GP - pochodna kwasu usninowego.
      Polidokanol
      Trójglicerydy oleju z kukurydzy
      Hialuronian sodu
      Pantenol
      Olej canola
      Olej parafinowy

      Jest to emolium trojaktywne. Bardzo chwale sobie ta firme i w stanach "zlych" pomaga bardzo bo nie jest ciezki ale gdy teraz jest troche lepiej zauwazylam ze powinnam miec cos silniej nawilzajacego, skora byla przed kapiela sucha tak jakby zluszczajaca sie. Moze polecasz cos jeszcze zastosowac na to? Sama parafine?

      Polecasz kremy czy emolienty? dzieki za odp

      Usuń
    3. Ten skład to niestety nie jest skład kompletny i ciężko mi coś na jego temat powiedzieć. Stimu-Tex z tego co pamiętam występuję w max stężeniu 3% lepszy od niego jest Stymulacji-TEX ® AS (znaczy moim zdaniem).
      O składniku Evosina Na2GP niewiele słyszałam kojarzę go tylko z działania antybakteryjnego.
      No więc nie wiedząc jakie to emoilum na pozostałe składniki ciężko mi jest się wypowiedzieć.

      Usuń
  18. Witam serdecznie,
    W jednym ze sklepów internetowych znalazłem gotową bazę kosmetyczną ekologiczną, do której dodając składniki wg własnego upodobania można stworzyć kosmetyk odpowiedni dla siebie. Producentem jest ECOSPA ( ecospa.pl ). Bardzo proszę o ocenę tejże "bazy":

    Składniki bazy kosmetycznej ekologicznej:
    Woda (Aqua), Olej słonecznikowy*, Masło karite (Shea)*, Glukozyd kokosowy i Alkohol kokosowy, Masło kakaowe*, Gliceryna, Stearynian glicerolu, Stearynian sacharozy, Oliwa z oliwek*, Olej z nasion lnu*, Sproszkowany sok z liści aloesu*, Fenoksyetanol, Sorbinian potasu, Tokoferol, Guma ksantanowa, Kwas mlekowy, Alkohol benzylowy

    Chciałbym dodać, że mam problem ze skórą szyi, rąk i przedramion( extremalna suchość, świąd, zaczerwienienie, łuszczenie) i tak sobie kombinuje, żeby do powyższej bazy dodać polecane przez Panią składniki-emolienty: mocznik, cholesterol, arginina i ceramidy. Czy myśli Pani, że do dobry pomysł?
    Z góry pięknie dziękuję za cenne informacje i gratuluję świetnego blogu, który pomaga z pewnością wielu osobom...
    Sławek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kombinujecie słusznie :) , tylko nie wiem czy dostaniecie te wszystkie składniki.
      Ta baza jest w porządku, w sklepie Zrób sobie Krem też jest baza kosmetyczna i ma krótszy skład - warto ją wziąć pod uwagę.
      Jeszcze jedna uwaga - dokładnie ustalcie proporcje - np. mocznik powyżej 10% ma już właściwości złuszczające :/

      Usuń
  19. Witaj Sroczko, Proszę o opinię na temat kremu Uriage Xemose Krem do skóry bardzo suchej dotkniętej atopią, łuszczycą, świądem, rybią łuską. Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała.Producent: Uriage Laboratorium. Pełny skład:
    Aqua, Butyrospermum Parkii, Cetearyl Isononanoate, Octyldodecanol, Glycerin, Pentaerythrityl Distearate, Cetyl Alcohol, Hydrogenated Polydecene, Polysorbate 60, Squalane, Butylene Glycol, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Pentylene Glycol, Brassica Campestris Sterols, Dimethicone, 1,2 Hexanediol, Caprylyl Glycol, Raspberry Seed Oil/Palm Oil, Aminopropanediol Esters, Tocopheryl Acetate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Xanthan Gum, Tromethamine.
    Dziękuję za odpowiedź :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skład moim zdaniem przyzwoity :)

      Usuń
    2. http://swiatwedlugdna.blogspot.de/2 grudnia 2013 08:18

      czy ten krem bedzie dobry dla 6-latki ?

      Usuń
  20. My uzywamy serii Emolium oraz La Roche Posay Lipikar AP. polecam - warte swojej ceny

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam sroko,
    Uwielbiam twojego bloga- zakup każdego kosmetyka dla mnie i córki jest zawsze poprzedzony czytaniem twoich ocen:) Obie (ja i córka) mamy problemy z cerą. Szukam wciąż czegoś dobrego dla nas- ostatnio dowiedziałam się o linii Eubos ale są to kosmetyki bardzo ciężko dostępne. Szukam i szukam ale tak jak wspomniałaś ciężko jest znaleźć kosmetyk który zawierałby i ceramidy i oleje i mocznik albo argininę. Pogłębiam właśnie swoją wiedze i proszę abyś potwierdziła czy dobrze myślę- dobrym kosmetykiem będzie taki, który zawiera Omega 3 6 9? Czy ten składnik w kosmetyku idzie w parze za tym że jest w nim olej lniany, kwas linolowy, cholesterol...? Jak czytam co to są kwasy omega i za co są odpowiedzialne to wynika mi z tego, ze za nawilżenie skóry i w ogóle same dobro tak? Zmieszają podrażnienia i zaczerwienienia. Czy jak w składzie jest podane omega 3 6 9 i nie ma peg i parabenów to mogę uznać, że jest ok? Czy jest to jednoznaczne z tym, że mam w tym kosmetyku też olej lniany i inne wcześniej wymienione składniki? Bardzo to dla mnie trudne wszystko... jesteś skarbnicą wiedzy dla mnie nie pojętej...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to może po kolei
      - dobrym kosmetykiem będzie taki, który zawiera Omega 3 6 9? - TAK
      - Czy ten składnik w kosmetyku idzie w parze za tym że jest w nim olej lniany, kwas linolowy, cholesterol...? - NIE
      - Jak czytam co to są kwasy omega i za co są odpowiedzialne to wynika mi z tego, ze za nawilżenie skóry i w ogóle same dobro tak? - ogólnie TAK
      - Czy jak w składzie jest podane omega 3 6 9 i nie ma peg i parabenów to mogę uznać, że jest ok? - TAK choć nie wszystkim z AZS to wystarcza
      - Czy jest to jednoznaczne z tym, że mam w tym kosmetyku też olej lniany i inne wcześniej wymienione składniki? - NIE (o ile dobrze zrozumiałam pytanie :) )

      Usuń
  22. Sroko od czego finalnie zaczełabyś leczenie azs - chodzi mi o naturalne leczenie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od olejów lnianego, wiesiołkowego ewentualnie jeszcze olej z ogórecznika.

      Usuń
  23. Sroko czy możesz rzucić okiem na ten skład. Elo-baza krem intensywnie natłuszczający Petrolatum, Purified Water, Lanolin (MedilanTM), Cetearyl Alcohol, Propylene Glycol, Sorbitan Sesquioleate

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wazelina i trochę lanoliny - czyli raczej działanie przez nie wypuszczanie wody, ale skład przyzwoity

      Usuń
  24. Sroko czy mieszanka masła shea i oleju z nasion konopii indyjskich ( trzy krople na łyżeczkę masła ) będzie dobra dla skóry z AZS ? Czytałam że pomaga łagodzić zmiany na twarzy (nawet powiekach) ale nie wiem czy złagodzi świąd skóry. Na razie sprawdziło się u nas mydło Aleppo i do ciała olej kokosowy. Jakie inne oleje poleciłabyś do codziennego stosowania ?
    Czytałam też o znakomitym działaniu hydrolatu z kocanki ale nie wiem jak można go stosować . Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli mieszanka masła shea i oleju zadziała zadziała to będzie ok. Świądu może nie złagodzić niestety. Z innych olei polecam olej lniany

      Hydrolat z kocanki można używać jak zwykłego tonik. Czyli na wacik i przecierać.

      Usuń
  25. Witaj, całkiem przypadkiem znalazłam Twojego bloga, bardzo ciekawe miejsce!
    Ponieważ dopada mnie AZS i niestety jest u mnie przede wszystkim reakcją na stres, caly czas szukam odpowiedniej pielęgnacji. W zaostrzeniach często pomaga mi protopic, problem mam z codzienną pielęgnacją, dodatkowo moja skóra jest naczynkowa, mam dużo znamion, pełen zestaw kłopotów;) Jestem już w grupie 30+, a wszystkie kremy, jakie spotykam na AZS są do stosowania dla dorosłych i dzieci. Czy mogę prosić o jakąś podpowiedź, jak połączyć pielęgnację mojej kłopotliwej skóry z działaniem przeciwzmarszczkowym? Jakoś nie mam pomysłu, czego szukać, kiedy na tyle kosmetyków reaguję fatalnie.
    Z góry bardzo dziękuję!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może dobrze by było wprowadzić na problemy naczynkowe i ewentualne zmarszczki serum. Po jego wchłonięciu można już stosować właściwą pielęgnację na AZS

      Usuń
  26. Proszę o radę czy balsam Numis Med 10% urea nadaje się do smarowania 3-letniego dziecka z rogowaceniem przymieszkowym i łagodnymi zmianami atopowymi połączonymi ze świądem?
    Skład: Aqua, Urea, Caprylic Trigliceride, Ethylhexyl Stearate, Glycerin, Polyglyceryl-4 Diisostearate / Polyhydroxystearate / Sebacate, Squalane, Phenoxyethanol, Magnesium Sulfate, Panthenol, Sodium Lactate, Hydrogenated Castor Oil, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Cera Alba, Bisabolol, Piroctone Olamine, Dietylhexyl Sodium Sulfosuccinate, Lactic Acid, Titanium Dioxide, Anthemis Nobilis Flowe Oil, Propylene Glycol, Silver Chloride.

    Krem na noc Numis Med 5 % urea

    skład: Aqua, Dicaprylyl Ether, Alcohol Denat., Urea, Hydrogenated Polydecene, Glycerin, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Tocopheryl Acetate, Zinc Stearate, Butyrospermum Parkii Butter, Squalane, polyglyceryl-3 Diisostearate, Cera Alba, Panthenol, Sodium Lactate, Magnesium Sulfate, Phenoxyethanol, Bisabolol, Lactic Acid, Diethylhexyl Sodium Sulfosuccinate, Anthemis Nobilis Flower Oil, Titanium Dioxide, Propylene Glycol, Silver Chloride.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    PS świetny blog, czytam od roku i na bieżąco śledzę nowe wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  27. U mojej córki objawy AZS były właściwie od zawsze wiosną - pomagał nam nanobase, mediderm, w zaostrzeniach protopic lub wręcz locoid. Aż przypadkiem zrobiłam testy skórne i okazało się, że córka jest uczulona na brzozę, która krzyżowo reaguje z wieloma składnikami - np. z jabłkami (uwielbianymi przez moje dziecko), marchwią i innymi. Odstawienie na okres pylenia brzozy potencjalnych krzyżowych alergenów spowodowało, że skóra nagle stała się normalna, niepodrażniona.

    OdpowiedzUsuń
  28. Sroczko, a znasz jakiś preparat do mycia dla niemowląt z olejem lnianym lub z wiesiołka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.srokao.pl/2012/10/analiza-kapiel-emolienty.html

      Usuń
  29. Wszystkie poza olejkiem mają w skaldzie pochodna formaldehydu

    OdpowiedzUsuń
  30. Witam . Mój 3 miesięczny maluszek ma buzię szorstką jak tarka a jednocześnie z wypryskiem i zupełnie nie wiem jak ją pielęgnować bo skóra aż prosi się o nawilżanie a wysypka o wysuszenie i zupełnie nie wiem jak postępować w takim przypadku. Wcześniej zmiany skórne były na główce i czole,nasz pediatra zdiagnozował łojotokowe zapalenie skóry i przepisał płyn Elocom . Zmiany ślicznie się wygoiły ,czoło również a suchość ustąpiła jednak do czasu. Teraz cała buzia szorstka i przesuszona ,za uszami przesuszenia i rany . Mam prośbę o naprowadzenie mnie na właściwą pielęgnację to będę wdzięczna.Z Góry dziękuję Justi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem lekarzem, nie umiem stawiać "diagnoz" przez internet wiec nie umiem pomóc :(

      Usuń
  31. Witam, w jaki sposób używać oleju lnianego przy rocznym dziecku z azs? Do kąpieli, smarowania? Ostatnio ma bardzo zaostrzone zmiany i chciałabym zrezygnować z emolientów z parafiną. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można i do kąpieli i do smarowania jak wam wygodniej

      Usuń
  32. Szukam czegoś dla mojego synka z 5% mocznikiem (dr zalecił Kermuren plus ale tam są parabeny) a co Pani sądzi o tym składzie?

    Amaderm 5%:

    Aqua, Cetearyl Alcohol, Urea, Sodium Lactate, Polysorbate 60, Glyceryl Stearate, Linum Usitatissimum, Caprylic/Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Dimethicone, Sorbitol, Panthenol, Sorbitan Stearate, Lactic Acid, Theobroma Cacao, Silica, Allantoin, Tocopherol, Xanthan Gum, Potassium Sorbate, Cholesterol, Ceresin, Paraffinum Perliquidum, Paraffinum Liquidum, Lanolin

    OdpowiedzUsuń
  33. Proszę powiedz co byś poleciła dla 3-miesięcznego niemowlaka? Mam straszny problem z jej skórą na buzi :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie polecam niczego konkretnego, są na blogu analizy każdy rodzić wybiera sobie sam

      Usuń
  34. Mam straszne zmiany alergiczne na dłoniach i dość suchą skórę na całym ciele. Czy to azs czy alergia kontaktowa nie uzyskałam odpowiedzi. W każdym razie odkryłam ostatnio balsam do ciała isana urea 5,5% i jestem zachwycona na ciele skóra mięciutka i nawilżona, niestety rany na dłoniach strasznie się zaogniają. Więc jedyna opcja smarowanie w rękawiczkach. Parafina niestety i dla mnie to katastrofa pogarsza stan, niestety większość maści na jej bazie jest robiona. Jedyne co mogę to smarowanie się olejami z rossmanna dla kobiet w ciąży i dla dzieci, olej kokosowy.

    OdpowiedzUsuń
  35. Witam i ponawiam moje pytanie o Cetaphil DA Ultra krem. Póki co jest to jedyny krem, który działa na AZS mojej 3 letniej Zochy. Właśnie wróciliśmy z wakacji i pobiegłam do apteki po niego...
    ... i trochę się wystraszyłam bo zwiedziłam kilka punktów i w żadnej go nie było. W ostatniej farmaceutka zlitowała się chyba i powiedziała, że na razie go wycofali bo coś tam było ze składem, ale jak twierdziła nic groźnego. Oczywiście te słowa zamiast mnie uspokoić przyniosły odwrotny efekt bo kremu używam już ponad rok. Bardzo proszę o analizę.
    Cetaphil DA Ultra krem, skład: Aqua (Purified Water), Glycerin, Hydrogenated Polyisobutene, Cetearyl Alcohol (and) Ceteareth-20, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Butyrospermum Parkii (shea Butter), Tocopheryl Acetate, Cyclopentasiloxane, Sodium PCA, Cyclopentasiloxane (and) Dimethiconol, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Panthenol, Sodium Polyacrylate, Farnesol, Stearoxytrimethylsilane (and) Stearyl Alcohol, Acrylates/ C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Citric Acid, Sodium Hydroxide
    Pozdrawiam
    Kaśka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jest post o kremach dla AZS poszukaj w komentarzach na pewno znajdziesz odpowiedź

      Usuń
    2. Moim odkryciem ostatnio jest zwykłe nierafinowane masło shea złagodziło suchość i pęknięcia skóry przy wyprysku. Mężowi pomogło na suchy łokieć który okropnie wyglądał. Cetaphil przy samym shea kiepsko wypada jeżeli o mnie chodzi. Zawsze po kilku dniach używania coś wyskakiwało. No i cenowo bez porównania. Smaruję dziecko przeciw odparzeniom.

      Usuń
  36. witam

    moj synek ma azs i obecnie nic mu nie pomaga, chce wyprobowac cos naturalnego i poczytalam u Pani o olejku lnianym , ale czy mozna u 4miesiecznefo dziecka???Bardzo prosze o podpowiedz, Czy olej lniany mozna stosowac do kapieli u dziecka 4 miesiecznego. Stosowac do kapieli pare kropel i smarowacv olejem skorę, czy tylko jedno z tych czynnosci??
    dziekuje i pozdrawiam
    Katarzyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Można stosować olej lniany u 4 miesięcznego dziecka, zarówno do wmasowani w skórę jak i do kąpieli

      Usuń
  37. witam! bardzo proszę o analizę kremu calmapherol baby : Aqua, Caprylic/Capric Trigliceryde, Mineral oil, Beeswax, Polyglyceryl-10 Decaoleate, Zinc Oxide (and) Triethoxycaprylylsilane, Glycerin, Pentaerythrityl Tetraisostearate, Tocopheryl Acetate, Sorbitan Sesquioleate, Phenoxyethanol (and) Ethylhexylglycerin, Allantoin, Copper Sulfate, Zinc Sulfate, Tetrasodium EDTA z góry ogromnie dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak dla mnie skład mocno takie sobie

      Usuń
    2. serdecznie dziękuję za odpowiedź! świetny blog! czytam regularnie!

      Usuń
  38. Witam Sroczko. Polecasz olej lniany, a co sądzisz o oleju z czarnuszki na azs?? dawac dziecku do picia czy smarowac??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wolę olej lniany lub konopny. Ponieważ nie zajmuję się żywnością nie polecam picia tylko smarowanie.

      Usuń
  39. A mam pytanie czy lepiej przy skórze bardzo suchej byc może atopowej (u dziecka) spróbować oleju lnianego lub tego masła shea czy może nanobase? Teraz stosuję olej migdałowy na te zmiany ale szału nie ma. Nie bardzo widzę serię emoliantów, która według twojej analizy miałaby wszystkie produkty ok a słyszałam, że lepiej u dziecka stosować produkty z jednej serii zwłaszcza jeśli ma problemy skórne. dlatego stosuję zwykłe kosmetyki ale muszę mieć coś ekstra na te szorstkie i czerwone zmiany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze na początek lepiej spróbować metody naturalne.

      Usuń
  40. witam serdecznie! bardzo proszę o analizę serii EMOTOPIC Pharmaceris [mój synek ma azs, stosujemy latopic, jednak ostatnio zaproponowano mi w aptecę nowość emotopic, zastanawiam się czy warto spróbować chociażby na chwilę,żeby skóra za bardzo nie przyzwyczaiła się tylko do latopicu] z góry serdecznie dziękuję za pomoc!
    1.Pharmaceris EMOTOPIC - specjalny krem natłuszczający do twarzy i ciała.
    Aqua, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Glycerin, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearte, Canola Oil, Glyceryl Stearate, Canabis Sativa (hemp) Seed Oil, Cetyl Alcohol, Hydroxyacetophenone, Lonicera Caprifolium Flower Extract, Lonicera Japonica Flower Extract, Sodium Hyaluronate.

    2.Pharmaceris EMOTOPIC – preparat 3w1 intensywnie natłuszczający
    Aqua, Isopropyl Palmitate, Butyrospermum Parkii Shea Butter, Canola Oil, Ceteareth-20, Cetearyl Acohol, Parffin, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Stearate, Cannabis Sativa Hemp Seed Oil, Sodium Polyacrylate, Glycerin, Hydroxyacetophenone, Lonicera Caprifolium Honeysuckle Flower Extract, Lonicera Japonica Honeysuckle Flower Extract, BHA,Citric Acid
    3. Pharmaceris EMOTOPIC – balsam nawilżająco-natłuszczający
    Aqua, Canola Oil, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil, Hydrogenated Olive Oil Decyl Esters, Glycerin C14-22 Alcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Dimethicone, Petrolatum, Sodium Polyacrylate, C12-20 Alkyl Glucoside, Lanolin, Oryza Sativa Rice Bran Oil, Hydroxyacetophenone, Cyclopentasiloxane, Tocopheryl Acetate, Trideceth-6, Cannabis Sativa Hemp Seed Oil, Lonicera Caprifolium Honeysuckle Flower Extract, Citric Acid, Lonicera Japonica Caprifolium Honeysuckle Flower Extract, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Tocopherol

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może zacznę od początku. Nie ma czegoś takiego jak przyzwyczajenie się skóry. Jeżeli coś działa to nie kombinujcie, nie zmieniajcie tylko trzymajcie się tej pielęgnacji.
      Składy nie są najgorsze. W każdym jest olej mineralny, który chyba nie jest wam potrzebny skoro działa latopic, a on w składzie tego nie ma.

      Usuń
    2. Bardzo serdecznie dziękuję za analizę i dobrą radę!!! :)

      Usuń
  41. Witam! Również bardzo bym prosiła o analize Emotopic. A i które z tych trzech wybrać?
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  42. A i jeszcze zapytam. Czytałam w analizach o serii Dermedic baby i tym toksycznym składniku. Mam pytanie, czy coś sie zmieniło? Ja mam taki skład:
    Dermedic baby żel do mycia:
    aqua,decyl glucoside, ammonium lauryl sulfate, cocamidopopyl hydroxysultaine,cocamidopropyl betaine, polyquaternium-7, betaine,linum,laureth-9,citric acid,parfum,potassium sorbate,sodium benzoate.
    Dziękuję raz jeszcze

    OdpowiedzUsuń
  43. U nas sprawdza się kąpiel w krochmalu. Zastanawiam się czy do wanienki warto jeszcze dodać emolient lub olej lniany zeby dodatkowo nawilżyć skórę (czy sam krochmal nie wysuszy dodatkowo skóry?) ?
    Super blog! Często korzystam z porad. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asiu skoro się sprawdza to powiedz mi po co kombinować?

      Usuń
    2. W sumie to spodziewałam się właśnie takiej odpowiedzi :)
Ta wysypka spędza mi sen z powiek i moje pytanie było "chuchaniem na zimne" -boje się przesadzić i przesuszuć skórę mąka. Kapie dziecko w tej mące codziennie i obawiam się przesAdy w druga stronę. Czy można przesuszyć skórę kąpiąc tylko w mące?

      Usuń
    3. Nie wiem czy można przesuszyć, nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałam.

      Usuń
  44. Prosze o analize Ederix:

    Aqua, Urea, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Canola Oli, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter, Cetearyl Alcohol, Trilsostearln, Isostearyl Isostearate, Hydrogenated Coco Glycerides, Glyceryl Stearate Citrate, Glyceryl Stearate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerln, Arginine, Panthenol, Helianthus Annuus Seed Oil, Zea Mays Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Allantoin, Disodium EDTA, Tocopheryl Acetate, Melaleuca Alternlfolla Leaf Oil.

    Dziekuje ;)

    OdpowiedzUsuń
  45. Czy mogła bym bardzo prosić o analize tego składu ??? Jest to krem AVEENO
    skład: Aqua,glycerin,distearyldimonium chloride,Avena sativa kernel flour, allantion,paraffin, cera microcristallina,isopropyl alcohol, stearyk alkohol,myristyl alkohol, sodium chloride,benzyl alcohol. Mam nadzieje ze dobrze napisałam :) krem został mi polecony na AZS u synka na twarzy ma strasznie sucha skore ;(

    OdpowiedzUsuń
  46. Nie chcę Pani mieszać, ale mam pytania ws. wątków

    Kąpiel Emolienty
    Kremy Emolienty
    więc zadam tu:
    Sroka o....: Co na AZS?

    produkty A-DERMA Exomega
    czy mogę prosić o opinię, pod 8/9-miesięczne dziecko z takim początkiem AZS-u?

    A-DERMA Exomega Balsam nawilżająco - zmiękczający.

    Skład według INCI

    Water, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glycerin, Polysorbate 60, Cetearyl Alcohol Dimethicone Peg-12, Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil (Oenothera Biennis Oil), Butylene Glycol, Squalane Niacinamide, 10-Hydroxydecenoic Acid, Avena Sativa (Oat) Leaf/Stem Extract, Benzoic Acid, Bht, C 13-14 Isoparaffin, Cetearyl Glucoside, Chlorphenesin, Disodium Edta, Laureth-7, Maltodextrin, Phenoxyethanol, Polyacrylamide, Sodium Acetate, Tocopherol.

    A-DERMA Krem ochronny dla dzieci i niemowląt.

    Skład według INCI

    water, cyclopentasiloxane, peg-12, glycerin, cyclohexasiloxane, hydrogenated didecene, sodium chloride, dimethicone, PEG/PPG-18/18 dimethicone, avena sativa (oat) kernel extract, butylparaben, dimethicone crosspolymer, diphenyl dimethicone, ethylparaben, methylparaben, o-cymen-5-ol, phenoxyethanol, propylene glycol, propylparaben, sodium acetate, trimethylsiloxysilicate.


    A-DERMA Mleczko do ciała.

    Skład według INCI

    Water, Petrolatu, Sorbitan Stearate, Butyrospermum Parkii, Glycerin, Mineral Oil, Butylene Glycol, Dimethicone, Behenyl Alcohol, Oenothera Biennis Oil, Aluminium Starch, Octenylsuccinate, Niacinamide, 10-Hydroxydecenoic Acid, Avena Sativa Leaf/Stem Extract, Benzoic Acid, BHT, Carbomer, Chlorphenesin, Maltodextrin, Phenoxyethanol Sucrose Cocoate, Tetrasodium EDTA, Tocopherol, Triethanolamine, Xanthan Gum.

    A-DERMA Exomega Mleczko do ciała z wyciągiem z owsa.

    Skład według INCI

    Water, Petrolatum, Sorbitan Stearate, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Butylene Glycol, Dimethicone, Behenyl Alcohol, Oenothera Biennis Oil, Aluminium Starch, Octenylsuccinate, Niacinamide, 10-Hydroxydecenoic Acid, Avena Sativa Stem Extract, Benzoic Acid, BHT, Carbomer, Chlorphenesin, Maltodextrin, Phenoxyethanol, Sucrose Cocoate, Tetrasodium EDTA, Tocopherol, Triethanolamine, Xanthan Gum.

    A-DERMA Exomega Płyn do kąpieli z wyciągiem z owsa.

    Skład według INCI

    Water, Glycerin, Olive Oil Glycereth-8 Esters, 10-Hydroxydecenoic Acid, Avena Sativa Leaf/Stem Extract, BHT, Caprylyl Glycol, Fragrance, Oenothera Biennis Oil, Polyacrylate-13, Polyisobutene, Polysorbate 20, Sodium Hydroxide, Sorbic Acid, Sorbitan Isostearate, Tocopherol, Xanthan Gum.

    A-DERMA Exomega Krem nawilżająco - zmiękczający.

    Skład według INCI

    Water, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Cyclomethicone, Glycerin, PEG - 12, Glyceryl Stearate, PEG - 100 Stearate, Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil (Oenothera Biennis Oil), Myreth-3 Myristate, Polyacrylamide, Niacinmide, 10-hydroxydecenoic Acid, Avena Sativa (Oat) Leaf/Stem Extract (Avena Sativa Leaf/Stem Extract), Benzoic Acid, BHT, C 13-14 Isoparaffin, Chlorphenesin, Disodium EDTA, Laureth-7, Maltodextrin, Phenoxyethanol, Sodium Acetate, Tocopherol, Triethanolamine.

    co na co dzień do "masaży" i kąpieli?
    DZIĘKUJĘ, WSPANIALA STRONA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę poczytać komentarze pod tymi wątkami

      Usuń
  47. Wszystko beznadziejne? Mojemu mężowi z dużymi problemami skrornymi mleczko ratuje sytuację - ale aż dziw skoro Pani opiniuje sklad negatywnie :( Dzidziusiowi kupiłam Balneum Optiderm oraz Atoperal do kąpieli - ok? Poleca Pani coś nowego? Zapłacę sporo jeśli warto

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie polecam niczego konkretnego. Każdemu pasuje coś innego.

      Usuń
  48. Czytałam namiętnie

    Kąpiel Emolienty
    Kremy Emolienty

    - ale
    1 niektóre specyfiki zmieniły składy
    2 niektórych nie ma w tych wersjach... wiadomo... np. Cetaph. czy Physiog. zmienili wszystko, całe linie
    3 niektóre są niedostępne - SuperPh., Internet;

    wybrałam Balneum Optiderm do masaży i Atoperal Plus (normalnego nie ma nigdzie) do kąpieli - ale trochę z braku laku. Wpadła Pani na coś nowego? Hit?
    Wczoraj się śmiałam, bo farmaceuta przy mnie skakał i polecał raz za razem produkty upstrzone olejami mineralnymi itd. - a ja nos w komórce i - ale SROKAO pisała, że... ;)))) twardo! dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektórzy niestety nie mają czasu aktualizować wpisów :/

      Usuń
  49. Witam, moje dziecko ma ciężkie AZS. U nas ŻADNE dostępne gotowe kremy, maści i formuły nie pomogły (a stosowaliśmy wiele firm). Pomogło dopiero smarowanie skóry samą euceryną (2 razy dziennie), dom myty w szarym mydle, pranie wszystkiego w białym jeleniu, do kąpieli allerco, zamiana ubrań i tkanin na biało, bezwzględne zmywanie makijażu aby dziecko nie dotknęło skóry u osoby z makijażem. Okazało się, że córka jest uczulona na PEG 006, wazelinę i inne składniki kosmetyków (test skórny metodą krakowską). Stosujemy dużo oleju lnianego (siemie lniane na śniadanie, olej lniany do kąpieli), dużo wody do picia (nawilżanie skóry od środka) i bezwzględne wycieranie do sucha skóry dziecka (aby nie dopuścić do rozwoju grzybów). W ciepłe dni - biały len. Od balneum, olalium i innych specyfików na azs trzymamy sie z daleka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, napisz proszę w jakim wieku dziecko miało robione pierwsze testy alergiczne
      ?

      Usuń
  50. Witaj :)
    Mam takie pytanie, czy orientujesz się ile wynosi czas "wylęgania wysypki" od kontaktu np. z niewłaściwym płynem do kąpieli?
    Obecnie córka (ponad 2 latka) ma od trzech dni wysypkę. Byłyśmy u lekarza, ale z racji tego, że ma ostrą anginę wywołaną przez paciorkowce bierze antybiotyk. Pani doktor kazała poczekać do końca brania antybiotyku i pojawić się na kontroli. Z wysypką nie robić kompletnie nic. Wiadomo, zakaz wychodzenia na słońce. Jednak córka miała w zeszłym roku wysypkę, która moim zdaniem wyglądała zupełnie tak samo. Wtedy pierwsze co przyszło mi do głowy to zbyt duża ilość płynu do kąpieli. Wtedy trafiłam na Twojego bloga i "rozpoczęłam naukę" czytania składów. Córce wysypka zeszła po 2 miesiącach... Teraz kojarzę podobną sytuację. Od czasu do czasu, naprawdę baaaaardzo rzadko, chcę zrobić malej przyjemność w postaci mega piany no i wrzuciłam jej do kąpieli taką kapsułkę pianotwór czy coś. Po kąpieli dokładnie spłukałam wodą i nasmarowałam całe ciało... Wysypka wyszła jakieś 3-4 dni po takiej kąpieli. Czy reakcja mogła wystąpić później? Czy raczej od takich chemicznych rzeczy wystepuje od razu?
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      nie wiem kiedy może pojawić się wysypka

      Usuń
  51. alergolog wypisała nam receptę na maść zawierającą wszystkie przez ciebie podane składniki. Działa cuda!

    OdpowiedzUsuń
  52. Witam,
    mój syn ma ostre AZS od 2 tygodnia życia, w tej chwili ma 16 miesięcy. Przez pierwszy rok przeżyliśmy piekło, różni lekarze, różne diagnozy, różne kosmetyki i leki. W końcu trafiłam na alergologa, który potrafił postawić właściwą diagnozę i przepisał maści, które pomogły. I tu zwracam się do Ciebie z prośbą o pomoc.
    Alergolog przepisał maść z mocznikiem o składzie:
    urea 2,0;
    3% sol. Acidi borici 30,0;
    lanolini 30,0;
    vaselini albi ad 100,0
    Jednak pediatra mojego syna ma wątpliwości co do składu tej maści i sugerował jej zmianę. Nie wiem już kogo mam słuchać. Proszę abyś napisała mi kilka słów czy ten skład jest ok. i czy mogę ją bez obaw stosować.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dziwę się, że pediatra nie jest przekonany w składzie maści jest kwas borowy.
      Piałam o nim tutaj http://www.srokao.pl/2013/02/uwaga-szkodliwy-tormentiol.html

      Usuń
  53. Stary ten post i nie wiem, czy będę mogła liczyć na jakąś pomoc, ale...
    Buzia mojej córeczki wygląda strasznie. Trafiłam do dermatologa, który mnie przekonał. Powiedział, że dziecko nie ma AZS, ale ma dużo cech "atopowości" i on spróbowałby najpierw odstawić mleko i wszystko pochodne oraz zacząć myć w kosmetykach dedykowanych dla AZS. Już odstawianie mlecznych rzeczy wydaje mi się awykonalne, a do tego jak znaleźć dobry kosmetyk (czy może produkt apteczny) dla atopików. Pomóżcie pliz

    OdpowiedzUsuń
  54. Bardzo proszę o analizę poniższych składów:
    EUCERIN Body Wash:
    Glycine Soja (soybean oil), Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Laureth-4, MIPA-Laureth Sulfate, Poloxamer 101, Laureth-9, Propylene Glycol, Water, Propyl Gallate, BHT.

    AQUAPHOR healing ointment:
    active ingredient:
    petrolatum 41%
    Inactive ingredients:
    Mineral Oil, Ceresin, Lanolin, Alcohol, Panthenol, Glycerin, Bisabolol.

    Z góry dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
  55. Bardzo proszę o analizę balsamu z serii Xemose Cerat firmy Uriage:
    Aqua, Butyrospermum Parkii Butter,Uriage Thermal Spring Water, Cetearyl Isononanoate,Polysorbate 60, Glycerin, Octyldodecanol,Propylheptyl Caprylate, Glyceryl Stearate,Peg -100 Stearate,Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl,Taurate Copolymer,Brassica Campestris (Rapeseed) Sterols,Butylene Glycol, Dimethicone, Isohexadecane,Chlorphenesin, Raspberry Seed Oil/Palm Oil,Aminopropanediol Esters, Polysorbate 80,Tocopheryl Acetate, LacticAcid, Cetrimonium Bromide,Piroctone Olamine, 0-Cymen-5-Ol.

    Wcześniej stosowałam Lipikar Baume ap, jednak zastanawiam się nad zmianą, a jakiś czas temu właśnie Xemose polecała mi jedna z Pań dermatolog, do której chodziłam. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  56. u moich pociech najlepszy okazal sie Latopic - w zasadzie to cala jego seria, bo stosowlaam u nich emulsje do kapieli i od ciala oraz krem do twarzy, a ostatnio kupilam tez zel do mycia ciala i wlosow, juz po paru zastosowaniach widac bylo ze jest duzo lepiej, skoroa nie byla juz taka podrazniona, wysuszona i swedzaca! pozniej bylo juz tylko lepiej! jak dla mnie kosmetyki super w dzialaniu i w dobrej cenie, zgadzasz sie sroka?

    OdpowiedzUsuń
  57. Witam. Czy moge peosic o analize balsamu SVR TOPIALYSE BAUME INTENSIF?
    Sklad: Aqua, Gossypium, Herbaceum ( cotton) seed oil, Xexyldecyl stearate, Caprylic/capric, Trigliceride, Cocos Nucifera, Oil Niacynamide, C10-18, Triglicerides, Glycerin , C12-16 Alcohols, Glyceryl Stearate, Orbignya, Oleifera Seed Oil, Glyceryl Stearate Citrate, Alpha-Glucan, Oligosaccharide, Tocipherylacetate, 12-Hexanediol, Caprylylglycol, Hydrogenated Lecithin, Palmitic Acid, Pentylene Glycol, Xanthan Gum.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam ☺

    OdpowiedzUsuń
  58. Witaj. Sroko co myslisz o masle karite na azs u dwulatka? Czy moze emolienty z olejem konopnym cutishepl mimi? Moze doradzisz inne emolienty w miare dobrym składzie? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko co polecam opisuję na blogu poczytaj, poszukaj na pewno coś znajdziesz

      Usuń
  59. Sroko czy możesz napisać, który to składnik? Może został z czasem wycofany? i czy dyskwalifikuje on zupełnie te kosmetyki? Bo wydaje się, że z substancji czynnych to samo dobro - mocznik, ceramidy (pytanie ile)

    OdpowiedzUsuń
  60. U mnie przy zmianach atopowym pomagała ciekła parafina, obecnie przerzuciłam się na emolienty z latopic. Stosuje emulsje do kąpieli, emulsje do ciała i krem do twarzy. Wszystkie te produkty dobrze nawilżają i regenerują skórę. Krem świetnie się rozsmarowuje i nie pozostawia tłustego nalotu na skórze. Natomiast emulsja do kąpieli nie pozostawia nalotu na wannie.

    OdpowiedzUsuń
  61. Czy mogę dodać mocznik np. do masła shea a konsystencję rozrzedzic np. hydrolatem? czy muszę mieć tę bazę kosmetyczną?

    Mam w planach zrobić samodzielnie krem na zmiany skórne mojego syna. Byliśmy już nawet u alergologa - dziecko ma na tyłku ranki od drapania, te same szorstkie plamki pojawiają mu się na łydkach, na rękach w postaci szorstkiej, suchej skóry, policzki też ma bardzo suche, aż skóra się łuszczy. A pani alergolog powiedziała, że nic mu nie jest i że to problem pielęgnacyjny - powinnam zmienić pieluszki lub krem. Na mój komentarz, że próbowałam już naprawdę wielu rzeczy, uśmiechnęła się ironicznie i powiedziała, że NA PEWNO nie próbowałam wszystkiego. Wniosek taki, że powinnam eksperymentować na dziecku. I tak to robię: pieluchy to już chyba 5 rodzaj z kolei, kremów używałam cała masę, od puszystego z momme, oliwkę i śmietankę tej samej firmy, przez oleje kokosowe, masła shea, oliwki na fenistilu, linomagu i sudocremie skończywszy. Nie wiem już, co zastosować... Poradzisz coś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mcznik nie rozpuszcza się w olejach, żeby dodać hydrolat do oleju musisz mieć emulgator który połączy olej z wodą.

      Usuń
    2. To myślę, że ten się nada: http://ecospa.pl/produkt/olivem-1000
      Ecospa jest fajnym sklepem. A powiedz, potrzebny mi jakiś konserwant, jeśli mam olejki eteryczne? Np. z drzewa herbacianego... Ew. jeśli polecisz jakiś, który będzie pasował właściwościami, to wolę zamówić olejek niż konserwant...

      Usuń
    3. olejek może uczulać nie polecam na początek

      Usuń
    4. Sroko, przejerzałam wzdłuż i wszerz różne konserwanty i z naturalnych podają zazwyczaj alkohole, których nie można stosować w produktach dla dzieci poniżej 3go roku życia :( znasz jakiś, który by się nadał? Jestem początkująca w robieniu własnych kosmetyków, to będzie mój pierwszy i nie chciałabym czegoś schrzanić, żeby nie wywalić potem wszystkich składników do kosza...

      Usuń
    5. wydaje mi się, że na zrób sobie krem był jakiś konserwant z eko certem

      Usuń
    6. Moterish i jak udalo ci dopracowac skład :) podzielisz sie dobrą radą :)

      Usuń
  62. Witaj Sroko. U mojej 5 miesięcznej córki borykamy się z AZS na podłożu alergicznym. Na zmiany skórne typu wysypka przy AZS ktoś polecił mi Avene Cicalfate. Krem wg producenta może być stosowany na skórę u niemowląt. Czy mogę prosić o analizę składu? Pozdrawiam, Ania.

    AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM). GLYCERIN. HYDROGENATED VEGETABLE OIL. ZINC OXIDE. PROPYLENE GLYCOL. POLYGLYCERYL-2 SESQUIISOSTEARATE. PEG-22/DODECYL GLYCOL COPOLYMER. ALUMINUM SUCROSE OCTASULFATE. ALUMINUM STEARATE. BEESWAX (CERA ALBA). COPPER SULFATE. MAGNESIUM STEARATE. MAGNESIUM SULFATE. MICROCRYSTALLINE WAX (CERA MICROCRISTALLINA). ZINC SULFATE.

    OdpowiedzUsuń
  63. Droga Sroko,
    Znalazłam krem Synchroline Hydratime plus z mocznikiem, ceramidami i cholesterolem :) i całkiem długim składem :(

    Proszę podpowiedz, czy mogłabym go używać do skóry 2-latki (córka ma przymieszkowe zapalenie skóry, nie ma specjalnej poprawy po olejach, z przetestowanych kosmetyków do mycia czy smarowania jedynie jakąkolwiek poprawę wniosła emulsja do mycia Cetaphil Restoraderm), czy w tym składzie za dużo chemii lub innych paskudztw, jak do skóry malucha?

    aqua (water),glycerin, cyclopentasiloxane, dicaprylyl carbonate, cetearyl alcohol, glycol palmitate, caprylic/ capric triglyceride, isononyl isononanoate, propylene glycol, xylitylglucoside, anhydroxylitol, c12-15 alkyl benzoate, dimethyl sulfone, urea, stearic acid, methylene bis- benzotriazolyl tetramethylbutylphenol, cholesterol, xylitol, sodium hyaluronate, phytosphingosine, ceramide 3, lactic acid, ceramide 2, ceramide 6 ii, benzyl pca, tocopheryl acetate, cetearyl glucoside, ceramide 1, behenyl alcohol, ascorbyl palmitate, arachidyl glucoside, c 30-45 alkyl cetearyl dimethicone crosspolymer, decyl glucoside, arachidyl alcochol, palmitic acid, sodium lauroyl lactylate, sodium hydroxide, bht, xanthan gum, carbomer, hydroxyethyl acrylate/ sodium acryloyldimethyltaurate copolymer, phenoxyethanol, parfum (fragrance)

    Dziękuję i pozdrawiam,
    Anna

    OdpowiedzUsuń
  64. Witam,
    Czy mogłabym prosić o analizę kremu Avene Trixera+ selectiose creme emolliente:

    Formule INCI : Avene aqua, carthamus tinctorius, paraffinum liquidum, Cocos nucifera, glycerin, polysorbate 60, Oenothera biennis, sorbitan stearate, benzyl alcohol, cetyl esters, dimethicone, betasitosterol, carbomer, disodium EDTA, glycine, sodium hydroxide, glycine soja.

    OdpowiedzUsuń
  65. sroczko a czy ZIAJA MED AZS Natłuszczająca baza emoliencyjna do kąpieli ma dobry skład? Składniki: Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), C12-13 Pareth-3, Shea Butter Ethyl Esters, Tocopheryl Acetate.

    OdpowiedzUsuń
  66. Kochana sroczko :-) Na podstawie podanych przez Ciebie skladnikow aktywnych znalazlam taki balsam LEFROSCH Pilarix, balsam ceramidowy z mocznikiem, 200ml i zastanawiam sie czy jego sklad jest przyzwoity jesli chodzi o inne substancje w nim zawarte, a takze czy sadzisz ze mozna go stosowac dla dziecka w wieku 18mc z problemami azs? Producent bowiem zaleca ten balsam dla osob z nadmiernym rogowaceniem skory... Sadzisz ze moze pomoc rowniez na azs? Bardzo prosze o odp. bo juz na prawde nie wiem co stosowac i desperacko poszukuje czegos co w koncu pomoze mojemu dziecku :-( Z gory dziekuje

    LEFROSCH Pilarix, balsam ceramidowy z mocznikiem, 200ml

    Sklad: AQUA, UREA, MACADAMIATERNIFOLIA, SEED OIL, CYCLOPENTASILOXANE, GLYCERIN, GLYCERYL, STEARATE, DISTEARYLDIMONIUM CHLORIDE, CETYL ALCOHOL, BUTYROSPERMUM PARKI (SHEA BUTTER) CAPRYLIC/ CAPRIC TRIGLICERIDE, CETEARETH-25, SALICYLIC ACID, PHENOXEYETHANOL, PARFUM, PANTHENTOL, ALLANTOLIN, CARBOMER, CERAMIDE AP, CERAMIDE EOP, CERAMIDE NP, CHOLESTEROL, DIGLYCERIN, ETHYLHEXYLGLYCERIN, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, ISOPROPYL ALCOHOL, LACTIC ACID, LYSINE PCA, PHYTOSPHINGOSINE, SODIUM LAUROYL LACTYLATE, SODIUM PCA, SORBITOL, XANTHAN GUM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. AZS to nie to samo co nadmierne rogowacenie, ja nie stosowałabym tego u dziecka, zwłaszcza że zawiera kwas salicylowy

      Usuń
  67. Młody ma 5 miesięcy za chwilę i podejrzenie o AZS graniczące w tym momencie z pewnością - mam naturalne oleje od wujka, który sam je tłoczy - lniany i z wisołka - nacierać młodego? kąpać w nich? Jakie postępowanie polecasz? Obecnie do kąpieli i smarowania używam Biodermy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Małgosiu nie używałabym takich olejów u tak małego dziecka. Jeżeli ma AZS to coś go uczula, nierafinowane oleje mogą stać się również źródłem uczulenia. Szłabym raczej w rafinowane oleje.

      Usuń
  68. qrcze,no pogubiłam się z tymi olejami... :-(
    na azs polecany jest olej lniany, z ogórecznika i wiesiołka.
    tylko pytania w takim razie mam takie:
    1. czy można smarować olejem całe ciało niemowlaka z AZS (bo wszędzie się drapie,nawet po głowie)?
    1a. bezpośrednio czy np dodać do masła shea?
    2. olej nierafinowany czy rafinowany powinien być używany?
    3.stosowac naprzemiennie takie oleje czy wybrać jeden?
    4. można 2-3 dziennie smarować?
    pozdrawiam,
    Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam do lektury tych oto postów
      http://www.srokao.pl/2017/02/instrukcja-obsugi-olejow-naturalnych.html
      http://www.srokao.pl/2017/02/instrukcja-obsugi-olejow-naturalnych_7.html
      http://www.srokao.pl/2017/02/instrukcja-obsugi-olejow-naturalnych_14.html
      http://www.srokao.pl/2017/02/instrukcja-obsugi-olejow-natruralnych.html
      http://www.srokao.pl/2017/02/instrukcja-obsugi-olejow-natrualnych.html

      Usuń
  69. Droga Srokao ratuj czy ten krem ma dobry skład dla 2.5 latka z AZS

    Sklad:

    Aqua, Lactobacillus Ferment, Panthenol, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Laureth-9, Glycerin, Lanolin, Octyldodecanol, Dicaprylyl Carbonate, Olea Europaea Fruit Oil, Hydrogenated Coco-Glycerides, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii Butter, Spent Grain Wax, Butyrospermum Parkii Butter Extract, Argania Spinosa Kernel Oil, Isostearyl Isostearate, Caprylyl Glycol, Glyceryl Caprylate, Phenylpropanol, Caprylic/Capric Triglyceride, Sodium Acrylates Copolymer, Sodium Polyacrylate, Tocopheryl Acetate, Disodium EDTA, Allantoin, Xanthan Gum, Lactic Acid

    Zastanawiam się jeszcze nad tym kremem, ale tutaj jest Peg z tego co rozumiem

    Aqua (Purified Water), Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Cocos Nucfera ( Coconut) Oil, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Petrolatum, C10-18 Triglycerides, Glycerin, Hexyldecyl Stearate, Niacinamide, Orbignya Oleifera Seed Oil, Sodium Polyacrylate, Saccharide Isomerate, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Pentylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Xanthan Gum, Sodium Citrate, Parfum (Fragrance)

    Czy któryś ms dobry skład i jeśli tak to który lepszy?

    OdpowiedzUsuń
  70. Droga Sroko, dziękuję za analizy, wszystkie kosmetyki dla siebie i dziecka kupuję po twojej rekomendacji :)
    U mojej 2 miesięcznej córki stwierdzono AZS na tle pokarmowym. Poza dietą chciałabym zadziałać zewnętrznie na czerwone placki. Lekarz przepisał Emolium więc szukam czegoś na własną rękę..

    Znalazłam krem który zawiera aż 3 aktywne substancje wymienione przez ciebie w poście "Co na AZS" (mocznik, ceramidy, cholesterol). Producent pisze, że nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia, zastanawiam się skąd to może wynikać?
    Czy mogłabyś przeanalizować skład czy jest OK? Trudno mi przejść obok tego preparatu obojętnie, bo skład wydaje się naprawdę fajny.

    Składniki/Ingredients
    Aqua, Urea, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Cyclopentasiloxane, Glycerin, Glyceryl Stearate, Distearyldimonium Chloride. Cetyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Caprylic/Capric Trigliceride, Ceteareth-25, Salicylic Acid, Phenoxyethanol, Parfum, Panthenol, Allantoin, Carbomer, Ceramide Ap, Ceramide Eop, Ceramide Np, Cholesterol Diglycerin, Ethylhexylglycerin, Hydrolyzed Wheat Protein, Isopropyl Alcohol, Lactic Acid, Lysine, Pca, Phytosphingosine, Sodium Lauroyl Lactylate, Sodium Pca, Sorbitol, Xanthan Gum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Producent przeprowadził badania dla tego kosmetyku uwzględniając grupę wiekową 3+ dlatego dla nich przeznaczony jest tan kosmetyk.

      Usuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać