21 marca 2024

Ajubel, Robinson Crusoe

Tę książkę miałam na liście chciejsta już od dłuższego czasu. Nie mogłam się jednak zdecydować czy kupić ją, czy nie, a powód jest banalnie prosty, Robinson Crusoe to nie jest książka, którą lubię. Film też mi się nie podobał. No po prostu nie przemawia do mnie ta historia. Mam jednak świadomość, jakie książki wydaje wydawnictwo Tako i wiem, że można się spodziewać wielu fajnych rzeczy. I tak walczyłam ze sobą, aż w końcu odkryłam Składnicę Księgarską i ... popłynęłam. Za książkę dałam 18 zł, no nie mogła nie kupić ;).

To książka nietypowa, trochę dziwna i niepokojąca. Ajubel postanowił przedstawić historię Robinsona Crusoe tylko ilustracjami, nie ma ty ani jednego słowa. Ilustracje są naprawdę świetne, całkowicie oddają klimat historii, kreska, kolory, kadrowanie oddaje klimat tej nie najmilszej historii.

Kiedy trzeba, jest miło, kiedy trzeba, jest strasznie. I co bardzo dziwne ilustracje te wywołują we mnie taki sam niepokój jak ilustracje Dusana Kallay w "Alicji z Krainy Czarów". Styl zupełnie inny, a odczucia podobne. 

Do mojej córki ta książka nie przemawia, mówi, że ją starszy. Trochę to rozumiem. Mój syn natomiast długo studiował "obrazki" i stwierdził, że zapisze sobie Robinsona Crusoe na listę tego co chce przeczytać. Znaczy nie jest źle.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest książka dla wszystkich. Jest dziwna, niepokojąca, a jednoczenie w pewien sposób przyciąga do siebie i pięknie prowadzi przez emocjonalną podróż. 

Książka na pewno wymaga skupienia, niewiele się z niej wyciągnie, jeżeli będziemy tylko przerzucać ilustracje. One wymagają skupienia, zastanowienia, snucia domysłów. To jest bardzo miło spędzony czas.


Ta książka dla dzieci to bardziej sztuka, obcowanie z obrazem, który czasami nie jest ławy. 

Polecam!!


Polecam też stronę autora o TUTAJ jest co oglądać!!!

 

Robinson Crusoe
Autor: Ajubel
Wydawnictwo: Tako
Wiek: 5+

1 komentarz:

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać