7 września 2023

Ra Wszechmocny Kot detektyw

Tę książkę polecało mi kilka osób po tym, jak ukazał się wpis o serii książek z Kocią Szajką autorstwa Agaty Romaniuk - pisałam o nich TUTAJ. Zarówno w wiadomościach prywatnych, jak i na FB padał tytuł "Ra Wszechmocny Kot detektyw". No to kupiłam i ... bardzo bardzo dziękuję za polecajkę.

 

Książka jest przeurocza,  ale też bardzo ciekawa. Aż sama nie wiem, od czego zacząć, tyle ciekawych rzeczy jest do opowiedzenia. 

 

Ra Wszechmocny Kot detektyw jest, jak sam tytuł wskazuje, powieścią detektywistyczną, a jej bohaterem jest kot. Niby nic nietypowego, zwłaszcza dla wielbicieli Kociej Szajki, ale jednak jest tu inaczej. Otóż Ra jest kotem żyjącym w Egipcie w czasach panowania faraonów, ba Ra jest kotem faraona. Bycie kotem władcy Egiptu wiąże się ze sporą ilością przywilejów i praktycznie brakiem jakikolwiek obowiązków. Takie życie jest spełnieniem marzeń naszego bohatera. To, co robi Ra całym dniami, to wyleguje się, a w zasadzie śpi nad basenem i zjada przynoszone mu  przekąski. Tak upływają mu całe dnie. Spokój burzy mu od czasu do czasu kolega Chepri, który jest żukiem gnojarzem.

Ponieważ Ra uwielbia takie swoje życie, nie jest chętny do podejmowania jakichkolwiek działań, do czasu jednak. Pewnego dnia nasz pączek w maśle zostaje wciągnięty, poniekąd siłą i szantażem w śledztwo. W siedzibie faraona dochodzi do kradzieży, podejrzaną jest dziewczynka o imieniu Tedimut, która jest służącą. Dziewczynkę chce ratować kotka Miu, która to przychodzi z prośbą o pomoc do Ra. I tak zaczyna się cała przygoda. 


Akcja książki jest wartka i szybka, dzieciaki nie mają czasu się znudzić, naprawdę sporo się dzieje. Do tego dołożono sporą dawkę humoru i ... wiedzy o starożytnym Egipcie, a w zasadzie życiu faraonów. To nie jest książka historyczna, ale w bardzo przemyślany sposób przemyca taką wiedzę  i rozbudza ciekawość. 

Zagadka jest bardzo ciekawa i naprawdę trudna do rozwiązania przed finałem, co jest jej wielkim i dodatkowym atutem. 


Na koniec dodam jeszcze, że druk jest duży, czyta się książkę płynnie, więc jest idealna do nauki czytania, czy szlifowania czytania. 


Aaaaa bo byłabym zapomniała, książę uzupełniają ilustracje, nie jest ich dużo, są czarno-białe, ale są urocze, zabawne i bardzo w punkt. 


Książkę polecam, wielbicielom kotów, wielbicielom zagadek, wielbicielom humoru, wielbicielom ciekawostek. No wszystkim!!! 

 

I jeszcze raz dziękuję za polecenie, bo to świetna książka. Już czekają w koleje kolejne tomy :)


Ra Wszechmocny Kot detektyw
Tekst: Amy Butler Greenfield
Ilustracje: Sarah Horne
Wydawnictwo: Dwukropek

Wiek:  6+

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać