3 sierpnia 2023

Twoja anatomia i Bardzo niesamowita medycyna

Kolejna książka z ciekawostkami, a w zasadzie książki ogarnięte. Znając mojego syna, kupiłam od razu dwa tomy i faktycznie nie pomyliłam się. 

Ja już to wielokrotnie pisałam, moje starsze dziecię jest człowiekiem, którego świat interesuje bardzo i książki o otaczającym go świecie konsumuje w ilościach sporych. 

To, co łączy obie te książki to poczucie humoru, które naprawdę jest dostosowane do dziecięcego/nastoletniego czytelnika. Traktowanie czytelnika jak równorzędnego partnera i dzieciaki to czują. Nie ma moralizatorstwa, jest mnóstwo faktów i ciekawostek. Wszytko, o czym pisze autor, jest wytłumaczone w sposób prosty, często humorystyczny, a przede wszystkim zrozumiały.
 

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele. To faktycznie przewodnik, choć może lepiej nazwać by ją książką do anatomii dla każdego. W humorystyczny, ale i całkiem dokładny sposób autor opisuje ludzkie ciało. Jest i o skórze, jest i o śluzie, ale jest i o badaniach USG czy o zapłodnieniu in vitro. Każdy rozdział kończy się pytaniami, i tu nie ma głupich pytań, oraz "testem" typu prawda czy fałsz. 


Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele. Ta książka dotyczy tego, w jaki sposób doszliśmy do tego, jak funkcjonuje nasze ciało, jak doszliśmy jak je leczyć i w ogóle  historii medycyny. Przyznaję, że podczas czytania pojawiły się u mnie skojarzenia ze "Stuleciem chirurgów" Jürgena Thorwalda, tylko oczywiście w wersji dla dzieci.  Podoba mi się uporządkowanie informacji, a raczej skatalogowanie. Każdy rozdział dotyczy innej części ciała. Rozdziały są "podzielone" na epoki na przykład starożytny Egipt, średniowiecze itp... i opisane jest, jak postrzegano w nich dany organ. 


Książki są bardzo fajnie zilustrowane. Ilustracje świetnie współgrają z humorystycznym przekazywaniem wiedzy. Ich prostota i komiksowość naprawdę urozmaicają lekturę. 


Obie książki są ciekawe i naprawdę dostarczają nieoczywistych informacji, można się z nich wiele dowiedzieć i może nie jest to wiedza bardzo przydatna, ale za to często zabawna. Jeżeli Wasze dzieciaki lubią się w ciekawostkach ze świata, lubią biologię, interesują się "działaniem" człowieka to gorąco polecam te książki. 

 

Tekst: Adam Kay

Ilustracje: Henry Parker

Wiek: 9+

Wydawnictwo: Insignis

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać