15 czerwca 2023

Kulawa kaczka i ślepa kura

Kiedy sporo osób zachwycało się książką "O ósmej na arce" ja czułam jakieś rozczarowanie, nie porwała mnie ona i nie porwała również moich dzieci. I muszę przyznać, że do tej książki podchodziłam z lekkim dystansem. Na szczęście zupełnie niepotrzebnie.

 

Jak już pewnie po tytule się domyślacie, głównymi bohaterkami są kulawa kaczka i ślepa kura, a "celem jest droga". I w sumie książka jest o podróży/wędrówce, której cel jest nieznany, niby określony, ale tak naprawdę nie wiadomo do czego się dąży. Zakończenie zaskakuje i to jest bardzo ciekawe w tej książce.

Wędrują więc nasze bohaterki w zasadzie bez celu i prowadzą ciekawe dyskusje. Pomysł na te dwie koleżanki jest prosty, mamy zestawione przeciwności. Kura to niepoprawna optymistka, niepoddająca się przeciwnościom, prąca do przodu, kaczka zaś to maruda, to ten typ, który widzi zawsze szklankę do połowy pustą. Mam więc optymistkę wędrującą z pesymistką. To stwarza wiele zabawnych sytuacji, ale też pokazuje, jak może wyglądać życie w zależności od naszego podejścia. I powiem Wam, że właśnie ten temat najbardziej przypadł do gustu moim dzieciom. 

Oczywiście można tę książkę rozpatrywać jako lekturę opisującą w sposób humorystyczny życie ludzi z  niepełnosprawnościami, można uważać, że jest ona o spełnianiu marzeń, ale jak wiemy każdy z książek czerpie to, co mu pasuje. 

Akcja książki jest wartka, płynnie, a raczej biegnie, do tego mamy bardzo dużo kąsków humorystycznych i dialogów, które chwilami zaskakują. 

 

Do tego naprawdę świetnego tekstu mamy oczywiście dodane ilustracje, które w niczym mu nie ustępują. Prostota kreski, oszczędność ilustracji taka trochę komiksowość, taki rodzaj szkicu jest absolutnie znakomitym dopełnieniem tego, co czytamy. 


Zarówno kura, jak i kaczka zdobyły serca moich dzieciaków. Ja również bawiłam się przednio przy tej lekturze. Bardzo chciałabym być jak kura, a nie jak kaczka, ale myślę, że one obie we mnie mieszkają. 


Gorąco polecam tę książkę, jest znakomita pod każdym względem.


Kualwa kaczka i ślepa kura
Autor: Ulrich Hub
Ilustacje: Jörg Mühle 
Wiek: 7+
Wydawnictwo: Dwie siostry


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać