16 lutego 2023

Dziewczynka ze srebrnym zębem

Do tej książki musieliśmy "dorosnąć", bo to kryminał, thriller i horror w jednym. Syn mój przeczytał ją rok temu, czyli w wieku 10 lat, a córce lat 7 dopiero co skończyłam ją czytać na dobranoc. 


Książka przenosi nas w przeszłość niby nie taką odległą, ale nie ma w niej kolorowych telewizorów, komputerów nie mówiąc już o komórkach. Bohaterem jest chłopiec o imieniu Andrzej, a w zasadzie to bohaterką jest tytułowa dziewczynka ze srebrnym zębem, która na imię ma Ania. 

Andrzej trafia do szpitala, gdzie poznaje Anię. Dzieci zaprzyjaźniają się do tego stopnia, że postanawiają zostać batem i siostrą. Ania w zachowaniu i poczuciu humoru bardzo przypomina Pipi Lansztrung i podobnie jak Pipi „przyciąga niezwykłe wydarzenia jak magnes” jak sama o sobie mówi.  


Książka ma w sobie dwa światy. Jeden to szpitalne życie, które dla chorych dzieci jest w zasadzie takie samo, czyli leżenie w szpitalnych łóżkach, chodzenie na badania, zajęcia szkolne na świetlicy. Na szczęście to "zwyczajne" życie te w pewnym momencie zostaje okraszone zagadką.  Natomiast drugie życie to opowieści Ani, którymi umila czas Andrzejowi. To prawdziwe opowieści z dreszczykiem, zagadki kryminalne i szalone zwroty akcji. I bez dwóch zdań to te opowieści moje dzieci pokochały najbardziej, to one ich wciągały, to nimi byli zafascynowaniu. 

W tym drugim świecie gościmy w cyrku czy odwiedzamy cmentarz, a nawet wchodzimy do krypty.  I to, co jest znakomite w tej książce, to to, że zagadki w zasadzie rozwiązujemy razem z naszą bohaterką. 


Książka jest naprawdę super. Fajnie i lekko napisana. Co istotne rzeczy, o których dzieci nigdy wcześniej nie słyszały takie jak pepegi, dobowa zbiórka moczu itp... zostały wyjaśnione na dole strony.  

Polecam Wam gorąco tę książkę, jest super! 

Nie będę ukrywać, że koniec, a raczej zakończenie autora jest zaskakujące :) 


Dziewczynka ze srebrnym zębem

Autor: Andrzej Marek Grabowski
Ilustracje: Anna Kaszuba-Dębska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 9+

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać