25 sierpnia 2022

Księgi Mroku

Kiedy podsuwałam tę książkę mojemu synowi tak naprawdę chciałam wprowadzić do tego co czyta urozmaicenie. Cały czas kręciliśmy się wokół fantasy lub powieści detektywistycznych i pomyślałam, że może czas na coś innego. I tak oto poszliśmy w coś, co jest "horrorem" dla starszych nastolatków. 


Książka łączy w sobie elementy typowe dla książek dla nastolatków i o nastolatkach i elementy związane już raczej z "dorosłymi" lekturami. 

Bohaterem opowieści jest nastolatek Aleks, który jest fanem horrorów i wszystkim, co z nimi związane. Do tego sam wymyśla mroczne historie. Przychodzą mu one do głowy nocą, kiedy powinien już spać. Przez to wszytko nie akceptuje on siebie, uważa się z dziwaka i nie widzi dla siebie miejsca wśród równieśników - no brzmi znajomo. Przyznaję, odrobinę mi to zaczyna przeszkadzać w książkach dla nastolatków - jak nie jesteś nietypowy, to nie możesz zostać bohaterem książki. Jednak nie o moich przemyśleniach na temat książek dla nastolatków ma to być wpis.

 

Pewnej nocy nasz bohater zostaje zwabiony do nietypowego mieszkania. Mieszkanie owe jest zaklętym wiezieniem. Okazuje się, że Aleks, aby w nim przetrwać, musi wymyślać mroczne historie. I tak naprawdę tu zaczyna się wielka i bardzo ciekawa zabawa.

 

Książka ta wciąga i to zarówno dzieci jak i dorosłych. Czyta się ją lekko i płynnie. Nie ma przestojów czy nudnej dłużyzny. Jest to opowieść klimatyczna, z dreszczykiem, elementami horroru i całkiem sprawnie nawiązująca do klasycznych baśni.  

Bohaterowie zarówno ci dobrzy jak i ci źli są ciekawi i fajnie napisani, można ich naprawdę polubić, albo się ich bać. 


Dzięcie moje chwilami nie mogło się oderwać od lektury. Jak mówił - "boję się, ale nie mogę przestać czytać"  😀. 

Od znajomej mam polecony audiobook, ponoć mistrzostwo - zapewne za jakiś czas i za niego się zabierzemy, jak tylko nam się fabuła zacznie rozmywać. 


Polecam, polecam, polecam. Idzie jesień, wieczory długie, klimat na takie lektury w sam raz. Myślę, że dzieciaki w wieku 10 - 15 lat będą zadowolone. „Księgi Mroku” 

Autor: J. A. White
Dla dzieci: 10+

1 komentarz:

  1. Dla odmiany od książek detektywistycznych polecam serię „Dziennik cwaniaczka”, serię „Domek na drzewie” oraz książkę „Uniwersytet wszystko moje”

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać