Do przemyślenia: skóra przyzwyczaja się do kosmetyku

No to kolejna sprawa pielęgnacyjna, którą warto by przemyśleć. Przyznaję, że jest to dla mnie dość zaskakujące. Próbowałam dociec skąd bierze się takie "rozumowanie", ale nie do końca to ogarnęła. Chodzi o przekonanie, że skóra przyzwyczaja się kosmetyku.
Często pojawiają się maile "mamy płyn jest super, ale chyba skóra się przyzwyczaiła do niego i może warto go zmienić", albo "krem działał, skórę mam super, ale chyba się już skóra do niego  przyzwyczaiła bo nie daje już takich rezultatów jak na początku" "szampon był świetny, na początku teraz przy drugim opakowaniu już tak nie działa, chyba włosy się przyzwyczaiły".

No to teraz czas się nad tym zastanowić
1. Jak skóra miałaby się przyzwyczaić?  
Znaczy co, po kilkukrotnym zastosowaniu mówi sobie OK, OK mam co chciałam nie ma potrzeby starać się być lepszą ;).
2. Co tak naprawdę oznacza przyzwyczajenie? 
Czy chodzi o to, że na przykład krem nie działa już tak jak na początku. Warto się zastanowić po co stosowało się ów krem. I co tak naprawdę ów krem zrobił.
 • Jeżeli polepszył stan skóry, znaczy że zadziałał. Skoro stan skóry polepszył się, ale nie do takiego stopnia o jakim nam chodziło, znaczy krem był w zasadzie odpowiedni, ale nasza skóra ma większe wymagania.  
 • Jeżeli krem polepszył stan skóry i utrzymuje go na zadowalającym nas poziomie znaczy, że działa, ale nasze wymagania zaczynają się zmieniać i już są inne niż na początku. 
 • Jeżeli krem polepszy stan naszej skóry, ale po pewnym czasie stan skóry zaczyna się pogarszać, albo wracać do wcześniejszej formy znaczy, że krem był odpowiedni na dany moment. Teraz zaś coś się zmieniło i nasza skóry ma inne wymagania. Mogła się zmienić pora roku, mogła się zmienić nasza dieta, mogły zmieniać się inne kosmetyki stosowane przed owym kremem itp... 
Krem to oczywiście tylko przykład, tyczy się to każdego kosmetyku. Na przykład szampon przestał się sprawdzać, a to zima jest i czapkę nosimy i włosy już takie fajne nie są jak były kiedy czapki na głowę nie nakładaliśmy. 

Czy to oznacza, że skóra się przyzwyczaiła? No absolutnie nie.

Tak jak zmieniają się pory roku, warunki w jakich przebywamy, dieta itp... zmieniają się również potrzeby naszej skóry.  Z wiekiem zmienia się nasza skóra, zmieniają się jej potrzeby. Na da się latami używać jednego kremu, ale nie wynika to z faktu że "skóra się przyzwyczaiła" tylko z tego, że zmienia się skóra, zmienia się otoczenie, my się zmieniamy. 

Jeżeli więc macie kosmetyk, który działa i jesteście z tego działania zadowoleni, to nie ma sensu zmienić go na inny w obawie, że skóra się przyzwyczai. Oczywiście rozumiem, że pojawia się pragnienie zmiany, albo chcecie innych efektów, albo liczycie, że krem koleżanki który tak chwali jest lepszy od tego który akurat macie. No, ale nie warto się oszukiwać i mówić sobie "skóra się przyzwyczaiła" ;). 

5 komentarzy:

 1. To przynajmniej już wiem na czym polega to zjawisko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale moment, chyba nie do końca tak jest. Przecież jak zaczynamy używać np. kwasy to na początku może następować podrażnienie przy małym stężeniu. Potem skóra "przyzwyczaja się" Dlaczego nie może być tak z innym kosmetykiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działanie kwasów to ogólnie mówiąc pobudzanie skóry do działania, w tym regulowanie odnowy naskórka, więc to nadal nie jest przyzwyczajenie się skóry do preparatu tylko efekt działania na skórę tych właśnie kwasów.

   Usuń
 3. Dzięki, bardzo mądry wpis :) Pozdrowienia, Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Poruszyłaś bardzo ciekawy temat. Niestety nie istnieje środek, który idealnie pasuje do każdej cery. Czy korzystałyście z pomocy specjalistki w doborze swoich kosmetyków?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search