4 lipca 2019

Wodnik

Zawsze cieszę się, kiedy na rynku pojawia się książka dla dzieci która nawiązuje do mitologi słowiańskiej. Cieszę się jeszcze bardziej, kiedy jest to książka napisana fajnym językiem, z pomysłem i z drobnymi smaczkami, którymi delektować się może dorosły czytelnik. To wszystko ma ta książka.
Ma pomysł, ma dobrą historię, ma lekki język. Każdy rozdział (nie wiem ile ich jest nie ma spisu treści), mógłby być osobną historią, a jednocześnie łączy się logicznie ze swoim poprzednikiem i następcą.
Rycerzowi się podoba, naszej Maszy się podoba, mnie też się podoba, historia Wodnika. Tytułowy Wodnik wprowadza nas w świat Słowian kiedy postanawia zamieszać w osadzie i zajmować się małym Kaziem. Przeżywając coraz to nowe przygody zapoznaje dzieci nie tylko z bohaterami słowiańskiej mitologi, ale też z dawnym słownictwem, obyczajami czy obrzędami. I to jest coś co sprawia, że książka podoba mi się jeszcze bardziej.
Przygody Wodnika wciągają, są ciekawe i intrygujące dla dzieci.
Ilustracje. No cóż zdaję sobie sprawę, że to kwestia gustu. Jednak dla mnie to słabsza strona tej książki. O ile czarno-białe grafiki do mnie trafiają o tyle kolorowe ilustracje to po prostu nie moja bajka. Na całe szczęście książki tego typu kupuje się dla treści nie dla ilustracji.
O ile książka mnie oczarowała, znaczy jej treść i pomysł na historię, o tyle sposób jej wydania trochę mnie zdenerwował. Nie mogę o tym nie wspomnieć.
Bark spisu treści. Okładka przypominająca zeszyt, brak z tyłu książki notki reklamowej, polecenia czy choćby jakiekolwiek streszczenia tego co jest w środku sprawia, że książka traci potencjalnych nabywców. No sorry, ale gdybym wzięła ją do ręki na jakiś tragach książki, czy po prostu w księgarni mogłabym sądzić, że jest to katalog wydawniczy, a nie książka. Dlatego apeluję do wydawcy proszę o wydanie drugiej części jak prawdziwej książki, a nie w formie zeszytu.

Książkę gorąco polecam, nie tylko wielbicielom Słowiańskiej kultury, jest świetna, wystarczy tylko lekko przymknąć oko na wydanie ;).


Autor: Karol Gmyrek
Ilustracje: Katarzyna Górewicz
Wydawnictwo: Triglav


Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać