25 października 2018

Diabelskie Wesele i Czy to Pies Czy to Bies

W zalewie zagranicznych bajek, a w zasadzie baśni te nasze rodzime gdzieś nam umykają. Nasze cudne potwory nie mają szans na straszenie, bo nie są znane.Tym bardziej cieszą mnie takie książki ja te. Obie skierowane do ciut starszego czytelnika.

Diabelskie Wesele

Bardzie to książka dla mnie, niż dla moich dzieci. Chyba, że chcieć ją cenzurować, ponieważ krew leje się często, mordują się na prawo i lewo, kłamią i oszukują co i rusz ;). To prawdziwe staropolskie baśnie i legendy, gdzie oko za oko ząb za ząb nie jest czczym gadaniem.
Bajki z Polesia, bo tak brzmi podtytuł to teksty zaczerpnięte z zebranych przez folklorystę Michała Federowskiego trzech tomów "Ludu białoruskiego" pochodzących z lat 1879 - 1903r.
Dlaczego zwracam na to uwagę. Otóż całe życie myślałam, że "kozucha Kłamczucha" Janiny Porazińskiej jest hmm... "tekstem oryginalnym". Okazuje się, że nie. Jest inspirowany ludową przypowieścią.
Pierwsza bajka z tej książki pod tytułem "Jak kogut zajączkowi dopomógł" to nic innego jak właśnie kozucha kłamczucha w cit innym wydaniu.
Oczywiście dopatrzyłam się i innych takich smaczków, wiec jeżeli jak ja lubicie polskie baśnie i legendy będziecie zachwyceni.
Czy dla dzieci będzie to odpowiednia lektura. Hm... nie ma co kryć jak pisałam na początku trup ściele się gęsto. Dla mnie to raczej inspiracji do opowiadanych bajek na dobranoc, a dla starszych dzieciaków będzie niezłą zabawą.

Czyt to pies czy to bies

To zbiór opowiadań, a raczej charakterystyk typowo polskich stworów. Mamy Licho, Strzygę, Domownika i wszystko to podane w zabawny i bardzo przystępny sposób. 
Za każdym razem mamy krótką charakterystykę stwora i niewielką opowiastkę o nim, czy też z nim w roli głównej. Nie ma wielkich potworności, straszenia, krwi i zabijania. Forma w sam raz dla dzieciaków które chcemy wprowadzić w świat polskich potworów.
Poruszają jednak te powiastki trudne tematy. Ma to oczywiście związek z przeszłością, z postrzeganiem świata itp.. przy Mamunach mamy na przykład nieślubne dzieci. Daje to cudowny pogląd na to jak kiedyś świat funkcjonował i jak wiele się zmieniło.

Obie książki Wam gorąco polecam. Bo to nie tylko fajne książki, ale też nasza historia i kultura ;).

Diabelskie Wesele Bajki z Polesia
Ilustracje: Magda Rolka
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Książkę możecie kupić TUTAJ

Czy to pies czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów
Tekst: Łukasz Loskot
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo: OVO

Książka do nabycia TUTAJ

2 komentarze:

  1. ładne ilustracje ale nie znam tyhc pozycji

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam ilustracje Kamili Loskot. Mają charakter. I zawsze te brwi mnie powalają! xD Polecam też gadżety z grafikami Kamili pod szyldem "No hejo!". Są urocze ale nie przesłodzone.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać