7 czerwca 2017

Filtr niestabilny, czyli o nieszczęsnym Avobenzone

Zaczyna się lato, zaczynają się rankingi filtrów, zaczynają się pytania. Często na te pytania można znaleźć odpowiedzi w odpowiednich postach. W komentarzach też wielokrotnie o tym pisałam. Okazuje się jednak, że tematy zbiorcze to błąd, a odpowiadanie indywidualnie to syzyfowa praca. W związku z czym, że ponownie pojawia się "paląca" kwesta odpowiedź będzie do wszystkich i w osobnym poście :).

Obecnie problem jaki się pojawia, to dokładanie kolejnych filtrów do worka pt. szkodliwe.  I z jednej strony może to i lepiej dla zupełnych ignorantów, a z drugiej strony jest to problem ludzi, którzy przychodzą trochę na gotowe, ale coś gdzieś jeszcze przeczytają.

Generalnie i bardzo ogólnie działanie jakiegoś kosmetyku opiera się nie tylko na samych składnikach w nim użytych, ale też na połączeniach owych składników.

Podobnie rzecz ma się z filtrami przeciwsłonecznymi. Filtry mają chronić przed różny spektrum promieniowania. Niestety nie ma jednego składnika, który "ogarniałaby" owo całe spektrum, stąd stosowanie różnych substancji, które wzajemnie się uzupełniają i wspierają.

Oto i dochodzimy do sedna sprawy.

Parsol 1789 - zwany najczęściej inaczej Avobenzone, Butyl Methoxydibenzoylmethane.

Jest to filtr bardzo popularny gdyż ma szerokie spektrum ochrony, ale jest też niestabilny - pisałam o tym już TUTAJ czyli w 2014r. To sprawia, że często wrzucany jest do filtrów przenikających/szkodzących, "szkodzi" zaś wtedy kiedy nie jest dobrze "wystabilizowany".

Nie wchodząc w szczegóły, idziei o to, aby poza Parsolem w składzie znajdowały się inne filtry przeciwsłoneczne/substancje, które go stabilizują. Czyli ciężar ochrony przeciwsłonecznej nie powinien spoczywać w głównej mierze na tym właśnie filtrze.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy temat filtrów był  raczej w powijakach poza parsolem do składu dodawano jakiś dwutlenek tytanu i jakiś jeszcze jeden biedny filtr, pisano, że daje ochronę SPF 50+ i wówczas faktycznie można było się zastanawiać czy to aby dobrze jest robione. Obecnie rzadko stosuje się takie praktyki, są jednak takie przypadki. Poza tym wiele firm opracowało różne technologie stabilizujące ten filtr w większym czy mniejszym stopniu.

ps. w analizach filtrów zarówno w latach poprzednich jak i w tegorocznych zaznaczałam, które produkty moim zdaniem nie mają dostatecznie dobrze zabezpieczonego tego filtra.

8 komentarzy:

  1. Witam, co sadzisz o kremie AVENE SUNSIMED ktory posiada ten filtr. Pytam pod katem bladej dziewczyny w ciazy:)

    Skład:
    Avene Thermal Spring Water, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Benzoic Acid, Caprylyl Glycol, Tocopheryl, Glucoside, Excipients

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moge prosic o odpowiedz? Polecasz ten filtr? Jest bezpieczny?

      Usuń
    2. Nie polecam nie podano całego składu, nie podano deklarowanej ochrony to nie kosmetyk lecz wyrób medyczny.

      Usuń
  2. Codziennie uczę się u Ciebie czegoś nowego :)
    Czy mogłabyś podać, które filtry stabilizują opisany wyżej Butyl Methoxydibenzoylmethane.
    Czy jeśli występuje razem z Octocrylene, to będzie bezpieczny?
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do filtrów stabilizujących parsol w zasadzie można zaliczyć większość filtrów jedną z najskuteczniejszych mieszanek jest właśnie 10% octocrylene + 3% avobenzone.
      Inne filtry które stabilizują to między innymi
      Mexoryl SX
      Mexoryl XL
      Tinosorb S
      Tinosorb M
      butyloctyl salicylate
      hexadecyl benzoate
      butyloctyl benzoate

      Usuń
  3. Hej, właśnie drążę kwestię składu kremu SPF50 Caudalie. Zawiera Avobenzone, czy coś może go skutecznie stabilizować w tej kompozycji? Dużo jest też w nim Isaoamulu P-Methocnnamate, w jednych źródłach jest jako filtr przenikający, w innych w kategorii "pozostałe" i generalnie o nim też jest mało informacji. Skład: INGREDIENTS : AQUA/WATER/EAU, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER*, DIBUTYL ADIPATE, ISOAMYL P-METHOXYCINNAMATE, C13-15 ALKANE, GLYCERIN*, PROPANEDIOL*, CRAMBE ABYSSINICA SEED OIL*, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE (AVOBENZONE), GLYCERYL STEARATE*, C20-22 ALKYL PHOSPHATE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, C20-22 ALCOHOLS*, TITANIUM DIOXIDE, BENZOTRIAZOLYL DODECYL P-CRESOL, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, THEOBROMA CACAO (COCOA) SEED BUTTER*, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE*, PARFUM (FRAGRANCE), 1,2-HEXANEDIOL, PHYTOSTEROLS*, POLYACRYLATE CROSSPOLYMER-6, SODIUM HYDROXIDE, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT*, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE*, CITRIC ACID*, O-CYMEN-5-OL, PICEA ABIES WOOD EXTRACT*, TOCOPHERYL ACETATE, XANTHAN GUM, POLYHYDROXYSTEARIC ACID*, JOJOBA ESTERS*, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, BENZYL BENZOATE, BENZYL SALICYLATE, CITRONELLOL, GERANIOL, LINALOOL. (232/003)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać