6 października 2016

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego


Od dwudziestu trzech lat czyli od 1994 roku wręczana jest Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (w skrócie ONL).
Od 2004 roku zaszczyt organizacji tego projektu posiada Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł.Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. W Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej nagradzane są książki polskich autorów wydane po raz pierwszy w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody.

Kto więc szuka dobrej książki dla dziecka czym prędzej powinien zapoznać się z dotychczasowymi zwycięzcami. Jest w czym wybierać.

W tym roku nominowane były

Grażyna Bąkiewicz, Ale historia… Mieszko, ty wikingu! , Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
Agnieszka Budzicz-Marchlewska, Dwie siostry i wiedźma, Wydawnictwo Skrzat,
Zenon Gierała, Tajemnica starej cerkwi, Wydawnictwo Jedność,
Irena Landau, Ostatnie piętro, Wydawnictwo Literatura,
Zuzanna Orlińska, Stary Noe, Wydawnictwo Literatura,
Renata Piątkowska, Która to Malala?, Wydawnictwo Literatura,
Marcin Prokop, Longin. Tu byłem, Wydawnictwo Znak,
Rafał Skarżycki, Hej, Jędrek, przepraszam czy tu borują, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
Agnieszka Suchowierska, Mat i świat, Wydawnictwo Krytyka Polityczna,
Andrzej Żak, Kapelusz kapitana Drake’a, Wydawnictwo Akapit Press.

Część z tych książek jest mi znana. Na niektóre Rycerz jest jeszcze za mały dlatego jeszcze o nich nie pisałam, bo nie wiem jaka będzie jego reakcja. To, że mnie coś się podoba nie znaczy, że jemu też przypadnie do gustu. Przyjrzycie się im jednak bo warto.

Ale, ale najważniejsze jest kto wygrał.

Jury 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego nagrodę główną doceniając plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat przyznało Zuzannie Orlińskiej za opowiadanie Stary Noe opublikowane przez Wydawnictwo Literatura 

Co mnie cieszy wręczona wyróżnienia

Agnieszka Suchowierska za książkę Mat i świat (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), za  udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świat. Pisałam Wam o tej książce TUTAJ

Grażyna Bąkiewicz za książkę Ale historia... Mieszko, ty wikingu! (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

I co dla mnie istotne pierwszy raz zorganizowany został także konkurs czytelników. Na wybór najlepszej książki wpływ będą miały głosy oddane przez uczniów z zaprzyjaźnionej z Biblioteką szkoły podstawowej oraz wszystkich Państwa, którzy zachcą wziąć udział w głosowaniu.


Każdy z Was może oddać głos  i wybrać najlepszą książkę 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wystarczy odwiedzić naszą Bibliotekę i zostawić swój głos na specjalnie do tego przygotowanej tablicy, która znajduje się w Bibliotece Młodych na I piętrze lub oddać swój głos za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej Biblioteki

Głosowanie trwa od 22 września do 7 października. 

Ogłoszenie wyników nastąpi 13 października podczas uroczystej gali. Wyniki zostaną także opublikowane na stronie internetowej Biblioteki.

Głosujcie!!! 

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać