6 czerwca 2024

Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie

Ostatnio był komiks "Duma i uprzedzenie", a dzisiaj książka "Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie" czyli też Duma i uprzedzenie. Obiecuję, że na razie to ostatnia w najbliższych miesiącach (chyba) :). 

 

Książka nietypowa, a jednocześnie typowa. Skierowana do młodszego czytelnika, raczej wczesnej nastolatki/nastolatka niż kogoś młodszego. I ów wiek ma bardziej związek z formą podania treści niż z samą treścią książki. 

Podanie tego klasyka przypomina opowiadanie bajki na dobranoc i nawet tak się zaczyna, czyli "dawno, dawno temu ...". Jak to z opowiadaniem bajki, to co zostanie powiedziane, jest wolą opowiadającego, jego pamięci i tego, na co sam zwraca uwagę. I tak też jest tutaj. Muszę jednak powiedzieć, że mimo odchudzenia klasyka i przetłumaczenia "z polskiego na nasze" jest on bardzo wierny oryginałowi. 

Więc w tej książce dostajemy znanego klasyka, który jest odchudzony i po liftingu, żeby był bardziej strawny dla młodszego współczesnego czytelnika. I to dostosowanie jest naprawdę bardzo dobre i myślę, że niejedna dusza zostanie skuszona do przeczytania oryginału. 


Dobrą robotę robię też ilustracje, jest ich niewiele, ale są. Czarno białe rysunki, trochę przypominające mi ilustracje z "Mikołajka", odrobinę nawiązujące do komiksów świetnie wpasowują się w klimat.


Jest zabawnie, jest klimatycznie no jest naprawdę bardzo dobrze. 

 

Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie

Tekst: Jane Austen, Katherine Woodfine

Ilustracje: Èglantine Ceulemans

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wiek: 9+

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać