9 maja 2024

Wielka księga portretów zwierząt

Dzisiaj trochę sztuki, sztuki nietypowej i specyficznej. Książka jest specyficzna. Myślę, że może mieć ona niejednoznaczny odbiór. Sama nie mogłam się zdecydować czy ją chcę, czy nie, nie bardzo wiedziałam, czego mam się po niej spodziewać.  

 

Jak nazwa wskazuje, jest to zbiór portretów zwierząt,  które są "przeróbką" słynnych obrazów europejskich malarzy między innymi Tycjana, Durera czy da Vinci. I to była moja główna obawa, jeżeli chodzi o tę książkę, czy konieczna jest znajomość oryginałów. Nie ma co kryć, na co dzień nie obcujemy z taką sztuką i nie chodzi tylko o dostępność, istotniejsze jest to, że nie każdemu się ona podoba. I od razu się przyznam, że to też nie są moje klimaty. 

 

Nie zmienia to jednak faktu, że chciałabym pokazać moim dzieciom jak najwięcej świata, żeby mogły same wybrać, co lubią, a czego nie. 

Przerobienie znanych portretów, a w zasadzie podmiana bohatera sprawiła, że są to obrazy "weselsze" i "przyjaźniejsze" dzieciom. No dobra mnie takie wersje też mniej przygnębiają 😀. 

Jest w nich coś przyjemnego, zabawnego i ironicznego. To właśnie ta ironia najbardziej mi się podoba. 


Dla moich dzieci istotną kwestią są opisy owych obrazów. Ma się wrażenie, że przegląda się katalog sprzedaży i oto galeria zachęca przeglądającego do zakupu, prezentując mu opis tego, co już widzi. To dodanie opisów jest świetne samo w sobie. I to właśnie ono powoduje, że chce się zobaczyć, jak wygląda oryginał.

Myślę o tej książce jak o czymś, co przybliża sztukę dzieciom. Pokazuje, że te wielkie dzieła można postrzegać inaczej, że można się nimi bawić, że sztuka jest dla ludzi.  Takim podejściem ta książka przypomina mi cykl od wydawnictwa Tekturka - "Malarze dzieciom". Pisałam o nim TUTAJ. Tam do słynnych obrazów dopisano proste historie i dzięki temu przybliżono je dzieciom. 
To przyjemna książka o sztuce, a raczej o tym, żeby nie traktować jej całkiem serio i śmiertelnie poważnie. Bardzo przyjemne wprowadzenie w ten ładny świat.

 

 Wielka księga portretów zwierząt

Autor: Svjetlan Junakovic

Wydawnictwo:Tako

Wiek:  7+

 

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać