3 listopada 2022

Smakowita Zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci

Przy okazji takich książek, zawsze mam niewielki kłopot. Pisanie o "problemie", który mnie nie dotyczy to jednak trochę gdybanie. Na pokładzie nie mam ani niejadków, ani alergików, ba moje dzieci kochają warzywa, nie wszystkie rzecz jasna. Książka ta natomiast trochę "reklamowana" jest jako ta, która ma przekonać dzieci do jedzenia warzyw, do niejadków itp... Moim zdaniem to bardzo ogranicza grupę odbiorców i zupełnie niepotrzebnie, bo to bardzo przyjemna lektura o zielonych warzywach, pełna informacji, faktów i ciekawostek. 

Na książkę składają się trzy "sekcje". Pierwsza to historia bliźniąt Klary i Michała. To dzieci, które nie lubią warzyw, nazywane są niejadkami i przepadają za słodyczami. Dzieciaki te, któregoś dnia poznają sąsiada, który prowadzi nowootwartą restaurację "Zdrowa Roskosz". Okazuje się, że ów sąsiad jest alergikiem i nie może jeść nabiału i glutenu, a co gorsza nie jada cukru ;). Jak się domyślacie to on "wprowadza" dzieciak w świat warzyw. 

Druga sekcja to ciekawostki i fakty związane warzywami, a konkretnie z zielonymi warzywami. Przeplatają one historię bliźniaków. Po każdym rozdziale mamy właśnie taki ciekawostkowy przerywnik.

Ostatni sekcja to przepisy. Kiedy skończymy czytać historię Klary i Michała, dostajemy bonus w postaci vege przepisów w kolorze "zielonym", a raczej z zielonych warzyw. Można sobie z dziećmi poeksperymentować, pobawić się kuchnią vege i zobaczyć co nam pasuje. 

Nie będę ukrywać, że przepisy i ciekawostki to ulubione części w tej książce, zarówno moje, jak i moich dzieci. Historia bliźniaków jest fajna, ale trochę "obca" dla moich dzieci, które warzywa lubią.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie mogę nie wspomnieć i jest to oprawa graficzna. No jest urocza!!! Ilustracje w formie "materiałowych wycinanek" są niesamowite. Ciekawostki dla odróżnienia podane na czarnym tle, w lekko komiksowym klimacie. Wszystko pysznie ;) się ze sobą łączy.


Jeżeli szukacie trochę innej książki, nie do końca typowej to oto i ona. Mamy tu całkiem fajną historię, mamy ciekawostki i pomysły na doświadczenia i mamy jeszcze DIY w postaci potraw do wykonania. Te przepisy, które udało mi się z moimi dziećmi wypróbować, były naprawdę bardzo smaczne. 


Smakowita Zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci 

Tekst: Marta Szloser

Ilustracje: Sylwia Tracz 

Wydawnictwo: Literówka

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać