24 marca 2022

Co wstrząsa ziemią?

No to kolejne cudo z cyklu "czemu, jak, dlaczego". Powtarzam to do znudzenia, ale zarówno ja jak i moje dzieci uwielbiamy takie książki. Bardzo często po takiej lekturze mój syn szuka więcej informacji na jakiś temat. Naprawdę rzadko zdarza, że książka została przeczytana, a temat zamknięty. Dlatego tego typu pozycje książkowe bardzo cenię i bardzo cieszę się, że są, że powstają.

Tym razem przyglądamy się bliżej temu co wstrząsa ziemią i to w sensie dosłownym, bo książka mówi o klęskach żywiołowych. 

Mamy dwa głównie rozdziały, pierwszy to "Katastrofy Geologiczne", a  podrozdziały to trzęsienia ziemi, tsunami, wulkany i lawiny śnieżne. Drugi rozdział "Katastrofy Meteorologiczne", a jest podrozdziały to cyklony tropikalne, tornada, śnieżyce i burze gradowe, niekontrolowany ogień i zmiany klimatu i katastrofy naturalne. 

Każdy rozdział ma oczywiście wprowadzenie i wyjaśnienie, czego tak naprawdę dotyczy.

To jedna z nielicznych książek, która opisywane tematy rozwija w dość szczegółowy sposób. Poza podstawowymi zagadnieniami, które po prostu trzeba znać, dostarcza sporą dawkę wiedzy, powiedziałabym dość specjalistycznej. Mamy tu podane zarówno rodzaje wulkanów, jak i typy tornad czy skalę Saffira-Simpsona. Do tego informacje co zrobić gdybyśmy na przykład trafili na tornado, albo śnieżycę itp...
Książkę, a raczej tekst uzupełniają bardzo fajne ilustracje. Przypominają one trochę dziecięce rysunki, proste, z kresek, o czystych kolorach. Sprawiają one, że książka jest bardzo przejrzysta i przyjazna w czytaniu i zrozumieniu. Moja córka, która ma prawie 7 lat (jeżu jak ten czas leci) właśnie dzięki tym ilustracjom zrozumiała niektóre zjawiska.
To świetna książka. Zarówno pod względem wiedzy jak i jej podania. Idealnie trafia w gust moich dzieciaków, są nią zachwycone. Dość powiedzieć, że moje dzieci postanowiły zrobić każdy typ wulkanu 😉. 

Jeżeli Wasze dzieci też lubią ciekawostki o świecie, interesują się przyrodą i tym, co ich otacza, na pewno będą tą książką zachwycone. 


Autor: Robin Jacobs

Ilustracje: Sophie Williams

Wydawnictwo: Kropka 

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać