13 czerwca 2019

Współne nie znaczy niczyje

Oto właśnie nadrabiam błąd. Błąd blogowy, ale to moja wina że nie sprawdziłam. Już dawno temu miałam napisaną recenzję/rekomendację tej książki. Post był zaplanowany do publikacji, ale dziwnym trafem się nie opublikował, a ja zapomniałam. Wina moja, ale może to i lepiej bo zaczynają się wakacje, czas kiedy częściej organizujemy sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, czas kiedy dzieciaki częściej siedzą na tzw. podwórku.
Jest to książka genialna w swoim pomyśle, ale jak do tej pory jeszcze nikt tego nie zrobił. Mamy oto książkę dla dzieci i dla dorosłych jednocześnie. I nie to nie jest tekst z podtekstami, z tzw. puszczaniem oczka w stronę dorosłego czytelnika. Tu mamy tekst przeznaczony dla dzieci i tekst przeznaczony dla dorosłych. Choć tekst dla dorosłych jest lekko ukryty :).
Alicja Szyguła autorka testu dla dzieci opowiada o przygodzie pewnego podwórka, bo tak naprawdę nie ludzie, a to co wokół nas jest tu bohaterem. Podwórko ma zostać zagospodarowane jak to zwykle bywa w mało przemyślany sposób. Nie ma co kryć ów sposób jest wynikiem naszego wygodnictwa,  lenistwa, często strachu.
Drugi tekst schowany w rozkładówce przeznaczony dla dorosłych, choć moim zdaniem i dla dzieciaków się nadaje, tłumaczy co to jest przestrzeń publiczna, dlaczego my powinniśmy uczestniczyć w tworzeniu  tej przestrzeni.
Nareszcie ktoś postanowił napisać o tym, że to jak wygląda nasza okolica w dużej mierze zależy od nas, a w zasadzie od nas powinno to zależeć. My mamy prawdziwy problem z dbaniem o nasze otoczenie, o to przestrzeń która ma służyć każdemu. Najlepiej widać to po zaśmieconych, zielonych ni to skwerkach ni to placykach, które nie wiadomo do kogo należą. Skoro nie ma właściciela, który z widłami pogoni można sobie ten papierek tak plasnąć.
Do tego świetnego i przemyślanego tekstu mamy też fantastyczne ilustracje. Autorką jest nie kto inny, a Ola Woldańska-Płocińska, autorka słynnego już Prosiaczka co to ma urodziny ;).
Gorąco polecam Wam tę książkę. Polecam przeczytać, pomyśleć i wcieli w życie!!!!

autorzy : Alicja Szyguła i Jakub Głaz
ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

Ja książkę mam STĄD

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać