14 czerwca 2018

Niesamowita Natura

Nie mam pojęcia jak to się stało, że wydawnictwo Tata Robi Książki nie było mi znane wcześniej. Owszem nazywało się trochę inaczej, ale i wcześniejsza nazwa nie była mi specjalnie znana. Okazuje się, że robią ciekawe rzeczy w tym takie oto książki.
Pamiętam jak w czasach prehistorycznych dopadłam tablice biologiczne chyba tak to się nazywało i namiętnie je studiowałam prze kilka tygodni. Fakty o tym kto ma najdłuższą szyję, kto jest najszybszy, kto ma największy mózg wśród zwierząt zawsze wzbudzały moją ciekawość. Niestety takich książek nie było dużo i były raczej dość nudne.  Gdyby te książki były dostępne wówczas, zaoszczędziły by mi dziś bezsennych nocny spędzonych na czytaniu ;).
 Mamy trzy książki, każda zajmuje się trochę innym tematem, co sprawia, że zajmujemy się niby jednym zjawiskiem, a tak na prawdę zyskujemy szerszą perspektywę na przyrodę. Mity i Stereotypy czyli "pozory mylą" jak czytamy na pierwszej stronie tej książki. To ona obala błędne przekonania, oswaja nas ze zwierzętami, które dość niesprawiedliwie zyskały złą sławę. "nie wierz we wszystko co widzisz".
Do poważnych odpowiedzi mamy humorystyczne obrazki. To czyni tę książkę jeszcze praktyczniejszą i przyjazną dla małego czytelnika. Nie trudno dzięki takiemu połączeniu zapamiętać, że nietoperze nie wplątują się we włosy, osły nie są głupie, a strusie wcale nie chowają głowy w piasek.
Sztuka Przetrwania to już opowieść o tym jak zwierzęta dostosowują się do środowiska w którym mieszkają. Jak radzą sobie zwierzęta żyjące na pustyni, a jak te w górach.
Co sprawa, że są w stanie przetrwać? Czy wiedzieliście, że ośmiornica może imitować inne stworzenia, aby odwrócić uwagę wrogów? Czy znacie mrównika? Jeżeli nie to koniecznie przeczytajcie tę książkę.
Piętnaście dziwnych par, niektóre z nich wprost niezrozumiałe i nieprawdopodobne, a mimo to żyjące razem i przynoszące sobie korzyści. 
Po lekturze już wiem skąd na moich nasturcjach wzięły się mszyce wraz z mrówkami, a raczej mrówki z mszycami ;).

Książki są po prostu fantastyczne. Ja do nich wracam regularnie, Rycerz też bardzo lubi do nich wracać i wraca, często czytając siostrze. Są świetnie i są w bardzo dobrzej cenie TUTAJ.

Niesamowita Natura
Autor: PAVLA HANACKOVA,
Ilustracje: Linh Dao

4 komentarze:

 1. Niesamowity i zachęcający opis, cena książek również.. mogłabyś mniej więcej powiedzieć na jaki wiek dziecka się nadadzą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia mój 6,5 latek je bardzo lubi

   Usuń
 2. Ja znalazłam te książki ostatnio w Biedronce :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać