5 kwietnia 2018

Intymne życie zwierząt

Dawno, dawno temu na lekcji biologi ja i cała moja klasa poczuliśmy, że rozmnażanie się jest tematem wstydliwym, krępującym i w zasadzie to pytań w tym temacie zadawać się nie powinno. Pani nauczycielka wywód na temat seksu prowadziła ukryta za tablicą dydaktyczną i przy niektórych z pytań zdarzało się jej stracić słuch.
My jako dzieci nie czuliśmy się specjalnie skrępowani, my byliśmy po prostu ciekawi. Niestety pod koniec lekcji cała ta dziwaczna atmosfera zażenowania i wstydu udzieliła nam się w takim stopniu, że przestaliśmy pytać o cokolwiek.  Jeżeli jesteście jak ta moja nauczycielka to kochani trzymajcie się od tej książki z daleka. Tu nie ma miejsca na wstyd i skrępowanie.
To książka o rozmnażaniu zwierząt w całym jego spektrum, od zlotów, przez kopulację, po ciążę, narodziny i opiekę nad potomstwem. Wszystko to podane w sposób rzetelny, konkretny i z humorem.
Książka wciąga. Wsiąknęłam w nią na dwa dni śmiała się i dziwiłam jednocześnie. Uświadomiłam sobie jak mało wiem o świecie i jak bardzo potrafi być on ciekawy.
Ja już wiem, że biedronki kochają seks,  że norniki preriowe robią TO czterdzieści godzin i że węże uprawiają seks zbiorowy. Z każdą stroną tej książki moja wiara w znajomość świata spadała, ale radość z kolejnej porcji wiedzy rosła.
Do tej wielkiej porcji faktów i ciekawostek mamy dodane fantastyczne ilustracje, które wiele uzmysławiają ;) .
Rycerz jest niestety jeszcze trochę za mały na lekturę, ale co się odwlecze to nie uciecze.
Ja jestem zachwycona, mam nadzieję że Rycerza w przyszłości też będzie.
Autor: Katharina von der Gathen
Ilustracje: Anke Kuhl
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

3 komentarze:

 1. Ja od ubiegłego roku czekam na książkę o tej tematyce z Wydawnictwa Babaryba autorstwa Szymona Drobniaka (ilustracje Marii Łepkowskiej) pt. "Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu wwświecie przyrody". Ma być wreszcie w maju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry. Bardzo fajna książka, z bajkami czasami trudno trafić w gust dzieci a ta książka będzie kopalnia wiedzy o zwierzętach, które dzieci uwielbiają. Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jako książka OK? Ale nie wiem czy nie "przefajnowana". W gust dzieci na pewno wpadnie, zwłaszcza chłopców na przełomie podstawówki i gimnazjum. Zwłaszcza te strony gdzie porównywane są penisy różnych zwierzątek i ilości spermy jaką wydzielają (porównując też z człowiekiem).
  Marta

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać