28 września 2017

Kumpel, czyli pismo dla dzieci o którym nie wiedziałam

Kiedy przechodzimy koło kiosku jedyne co rzuca mi się w oczy z czasopism dla dzieci to ten cały chłam marketingowy. Wszystkie około bajkowe wyciągacze kasy z dodatkami o wątpliwej jakości. Niestety kupuje się owe koszmarki dla tych śmieciowych dodatków, a nie dla treści. Rycerz kilka razy naciągnął dziadków na taką przyjemność i po przejrzeniu zawartości ręce mi opadły.

Postanowiłam pokazać Rycerzowi, że pismo, czy raczej gazeta może być wartościowa. Nie jest łatwo. Wydawało mi się, że do wyboru mam tylko Świerszczyk i ... Świerszczyk. Myliłam się. Jest jeszcze Kumpel. Nie sposób nie próbować porównywać tych dwóch czasopism. Teoretycznie skierowanych do tej samej grupy odbiorców, ale nie do końca.
Kumpel stylistyką bardziej skierowany jest dla dzieci chodzących do szkoły. Mniej w nim artyzmu obecnego w Świerszczyku, więcej jest luzu i bezpośredniości. Jest taki bardziej nastolatkowy, ale w tym dobrym znaczeniu tego słowa.
W czasopiśmie jest sporo zagadek i zadań do wykonania. Co ważne nie przypominają one ćwiczeń jakie należy wykonać w ćwiczeniówce, ot zabawa.
Jest komiks, jest dział jak mówić poprawnie wyjaśniający między innymi "dziwne" powiedzenia, są ciekawostki na przykład skąd się bierze bursztyn.
Fajne jest to, że pojawia się informacja o internecie.W sposób nienachalny i dość luźny dziecko otrzymuje informację, że internet to nie tylko zabawa, ale niebezpieczeństwo.
Rycerz lubi Kumpla. "Czyta" go po swojemu. Najpierw przegląda strona po stronie, potem decyduje co robi, czy chce żeby mu coś przeczytać, czy będzie rozwiązywał zadania, czy może co też jest fajne, nauczy się jak narysować na przykład kota :) .
Wyszedł mi post gigant, ale to naprawdę bardzo fajne pismo dla dzieciaków, które na początku oczywiście czytamy razem z nimi, a potem same mogą już  je studiować. Jeszcze chwila, a okaże się, że dobrych pism dla dzieci jest dużo więcej, ale przykrywają ją badziewia ze szmelcem w dodatku. Szkoda, że umykają takie fajne rzeczy.


Mam jeszcze coś dla Was :)
Jedna osoba może wygrać roczną prenumeratę czasopisma Kumpel, a trzy osoby pojedyncze numery. 
Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?

W komentarzu pod tym postem trzeba napisać 
co powinno znaleźć się w czasopiśmie dla dzieci? 

Konkurs trwa od dziś tj. 28/09/2017 do 05/10/2017 r.
Wyniki zostaną ogłoszone 6/10/2017 r w tym poście.
Anonimowych komentatorów proszę o podanie maila.
Jeżeli ktoś jest niecierpliw, nie lubi konkursów, nie wierzy w życzliwy los ;)


Prenumerata roczna. Z kodem rabatowym SROKA czytelnicy otrzymają dodatkowe 10% rabatu Prenumerata 6-miesięczna 


Pojedynczy numer na próbę z darmową dostawąWyniki, wyniki!!!! 

Zwycięzcom gratuluje i proszę o kontakt na maila 

Roczną prenumeratę wygrywa

Pojedyncze egzemplarze lecą do
31 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona, bo nie znam tego czasopisma. Naprawdę miła niespodzianka i dobrze wiedzieć na przyszłość, bo na razie Szymonek wydaje mi się za mały na tego typu gazetkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. O ciekawe! A jak z dostępnością w sklepach stacjonarnych? Ja nie mogę doczekać się Kosmosu dla dziewczynki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak prenumerowałam Ciuchcię, a potem Wally zwiedza świat i Wally zwiedza historię świata :) Moim zdaniem czasopismo dla dzieci powinno mieć przede wszystkim treści dostosowane do wieku odbiorców. Powinno być przejrzyste i ciekawe. Ważna jest szata graficzna. Artykuły powinny być w miarę krótkie, ale interesujące. Zagadki, krzyżówki, rebusy - to konieczny element takiego pisma. Fajne są też rubryki z komiksami. Dzieciaki lubią też konkursy, więc warto zainspirować ich kreatyne myślenie. Można też wpleść naukę w treść artykułów. Potrzebna jest też interakcja z czytelnikami -możliwość wysyłania listów,pytań, itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym wzięła udział i zgarnęła tę roczną prenumeratę, ale moja Mała ma dopiero 7 miesięcy - nie będę blokować miejsca innym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W moim odczuciu w czasopismo dla dzieci powinno być w pewien sposób interaktywne, nawiązujące więź z dzieciakiem. Trzeba umieć podtrzymać jego uwagę, więc powinna znaleźć się w nim wartościowa treść (drobne lifehacki, na pewno będą chciały zaimponować rówieśnikom i rodzicom; ciekawostki,które zachęcą do późniejszego zgłębienia danej tematyki; drobna nauka o świecie; porady/wskazówki, czyli co zrobić, gdy narozrabiają, komunikacja międzyludzka, rozwiązywanie problemów; wywiady z ciekawymi osobami, może nawet w ich wieku?; prezentacja interesującego hobby, zabaw dzieci sprzed lat itd.), ciekawa szata graficzna (ale nieprzytłaczająca, żeby clue czasopisma nie zatonęło w morzu kolorów). Przydałaby się też czysta rozrywka - komiksy, krótkie opowiadania, konkursy, intrygujące zagadki, wtrącenia "zrób to sam". Od czasu do czasu drobne gadżety - naklejki, poradniki młodego podróżnika (w rodzaju Nie-Mapy!), książeczki z przepisami itd.
  A najważniejsze to "duch dziecka". Gdy redakcja nawiąże kontakt z własnym wewnętrznym dzieckiem to magazyn sam się zapełnia czystą radością i kreacją! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W takich pisemkach dla dzieci widziałabym odpowiedzi na nurtujące je pytania. Czemu widać równocześnie słońce i księżyc, czym się żywią grzyby i dlaczego ludzie nie latają :) córka lubi rysować, więc malowanka wskazana a syn kocha wycinać, zatem wycinanki też byłyby fajne. Poza tym opowieść o ciekawym miejscu na ziemi, dzieciach tam mieszkających, ich kulturze, zabawach, życiu. Dział z prostymi przepisami kulinarnymi do wykonania samemu lub z dorosłym. Także przydaby się mądra treść o dobrych manierach, układaniu sztućców na stole czy np. składaniu ubrań (może to by je ruszyło :)). Ciekawa szata graficzna, która nie przytłoczy i nie rozproszy. Jakiś konkurs, coś tematycznego dla każdej płci. To chyba tyle :) Sięgnę po kumpla, bo zapowiada się na fajną gazetę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasopismo dla dzieci powinno zawierać, krótkie historyjki. Powinien być tez dział zrób to sam oraz dział kulinarny z prostymi przepisami tak by dziecko samo mogło coś upichcić 😉

  ania.szlasa82@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasopismo dla dzieci powinno zawierać, krótkie historyjki. Powinien być tez dział zrób to sam oraz dział kulinarny z prostymi przepisami tak by dziecko samo mogło coś upichcić 😉

  ania.szlasa82@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 9. W czasopiśmie dla dzieci powinno się znaleźć jak najwięcej ciekawostek o otaczającym świecie. Coś na wzór "Jak to działa?" "Jak zostało zrobione?".

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja głosuję za pięknymi ilustracjami pełnymi niedopowiedzeń. Coś jakby kreska Shauna Tana (Zagubione znalezione, Regulamin na lato). Jakoś bardziej ufam ilustracjom, niż tekstowi. A niedopowiedzenia rozbudzają wyobraźnię :)
  Pozdrowienia!
  mala_mi

  OdpowiedzUsuń
 11. W komentarzu pod tym postem trzeba napisać
  co powinno znaleźć się w czasopiśmie dla dzieci?

  Moim zdaniem w czasopiśmie dla dzieci powinny zostać poruszone tematy związane z niepełnosprawnością, innym kolorem skóry bądź wyznawaną czy też nie wyznawaną religią.

  Dużo mówi się o niepełnosprawności, niestety do czynów daleko. Tak naprawdę na ulicach nie widać chorych dzieci. Są one odsuwane na margines społeczeństwa, nie chcemy ich widzieć, bo psuje nam to nasz piękny świat. Są one pozostawione same sobie. Wydaje mi się, że pokazanie w magazynie dla dzieciaków faktu, że inni mogą się od nas różnić i to nie powinno nam przeszkadzać, bo te dzieci tak samo mają zainteresowania, uczucia, będzie kształtowaniem prawidłowych postaw przyszłych dorosłych. Pokazanie naszym dzieciom, że ktoś kto jeździ na wózku jest normalnym dzieckiem pragnącym towarzystwa i zabawy, dzieckiem, które tak naprawdę niczym się nie różni od pełnosprawnych dzieci. Dzieckiem, które lubi te same bajki, piosenki, bohaterów. Może ułatwi nam to wyciągnięcie tych dzieciaków z domów na ulicę, na której nikt nie będzie na nie patrzył z ciekawością. Tak samo z zespołem Downa i innymi chorobami. Nasze dzieci muszą zostać nauczone akceptacji, a idealne w tym celu będzie uwzględnianie na rysunkach czy historyjkach obecnych w czasopiśmie nie tylko samych zdrowych dzieciaków, ale także tych które potrzebują odrobinę życzliwości, aby odmienić swoje życie.

  Dziś także niestety mamy duże problemy z akceptacją innego koloru skóry. Eskalacja przemocy na ulicach nie jest zjawiskiem, które mogę zaakceptować. Pracuję w międzynarodowej grupie i otaczają mnie wspaniali ludzie. Nauczmy nasze dzieci, że nie ważny jest kolor skóry. Ważne jest to co mamy w środku. Osoba czarnoskóra może nam udzielić pierwszej pomocy, uratować życie tak samo jak osoby o białym kolorze skóry. Dlaczego w czasopismach nie widzimy czarnoskórych strażaków? Przecież oni istnieją! Tak samo nie ważne jest czy jestem katolikiem, muzułmaninem czy ateistą. Wszyscy jesteśmy sobie równi, a o tym czy inni będą nas lubić decyduje nasz charakter. Wszyscy jesteśmy wspaniałymi ludźmi i możemy wszystko osiągnąć ciężką pracą, nie ważne skąd się wywodzimy. Pokażmy to naszym dzieciom, a świat będzie piękniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oprócz czegoś do poczytania, dobrych ilustracji do pooglądania, ciekawostek i łamigłówek, marzy mi się dział "zrób to sam" na różnych poziomach i o różnej tematyce - od łatwych, typu origami czy ozdoby, do trudniejszych, np. zabawek "z niczego" à la pan Adam Słodowy :)

  asocha@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że mój 8 letni siostrzeniec powinien mieć możliwość czytania zabawnych mini komiksów z wplecionymi zasadami savoir-vivre, np. jak należy zachować się w teatrze, operze, zasady witania się itd.. Na pewno ucieszyłaby go możliwość wymiany listów z innymi czytelnikami przy pomocy rubryczki "napisz do mnie" (do tej pory żadne zadanie polonistyczne nie wciągnęło go tak bardzo jak właśnie napisanie listu do koleżanki z innej szkoły:))Poza tym podpowiedzi jakie książki/ opowiadania warto przeczytać, rubryczka EKO (w tym zasady sortowania odpadów- np. gdzie wrzucić karton po mleku, a gdzie tubkę po paście do zębów), opis doświadczeń, eksperymentów domowych (i mam nadzieję, że Ciebie- chemiczkę tym kupię ;))
  pozdrawiam
  veslla(at)interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. jej jak cudownie!!!!
  Czasopismo dla dzieci powinno zawierać:
  trochę magii - żeby wprowadzić nieco czarów do małych głów,
  szczyptę szaleństwa - żeby podsunąć małym czytelnikom nowe szalone pomysły,
  odrobinę tajemniczości - żeby czytelnicy ćwiczyli szare komórki rozwiązując zagadki,
  sporą dawkę dobrego humoru - żeby buzie dzieci szeroko się uśmiechały,
  a wszystko to powinno być okraszone pięknymi ilustracjami!!!

  Mam nadzieję, że to wszystko ma "Kumpel" - Pozdrawiam mamii (jeremymk@wp.pl)

  OdpowiedzUsuń
 15. W czasopiśmie dla dzieci powinny znaleźć się informacje o otaczająctm nas świecie - krótkie, ciekawe, czy wpadają w łatwo w ucho. Joanna.rycombel@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Też nie wiedziałam, że jest takie fajne czasopismo. Zgadzam sie, że poza świerszczykiem nic ciekawego nie wpada w ręce. Nie jest latwo stworzyc cos dobrego, co bedzie dla dzieci z porzytecznymi informacjami i bez zbedego chłamu. Bo takie powinno byc czasopismo dla dzieciakow: uczyc i bawic. Dlatego ze w dzisiejszych czasach nie jest latwo byc dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie spotkałam się z tym czasopismem, a już żałuję... Dla mnie wartościowe pismo dla dzieci i młodzieży powinno pokazywać i uczyc treści które sa pomijane w szkole. Przede wszystkim uczyć tolerancji - poszanowania innych ras, wiar, kultur, niepełnosprawności przekonań... powinno pokazywać, że różnorodność jest ciekawa, że inny nie znaczy gorszy ( np. bohaterami numerów mogłyby być dzieci innych narodowości, albo dzieci niepełnosprawne które tez maja pasje, hobby, słowem: sa zwyczajne). Super byłyby treści o - szeroko pojętej- ekonomii, przedstawionej w przystępny i ciekawy sposób. Działalnośc preekologiczna pokazujaca piękno naszej planety, jej różnorodność i nacisk na to, co możemy zrobić "na własnym podwórku". Pomysły na smaczne i zdrowe sniadaniówki. Recenzje wartościowych, ciekawych książek i filmów. Ideałem byłby kącik prof. Bralczyka albo Miodka wyjaśniający zawiłości naszego języka, zarówno w ujęciu ortograficznych ale tez np. o pochodzeniu danego przysłowia czy powiedzenia. Ciekawostki historyczne - bo przecież historię mamy ciekawa, tylko podręczniki sa "sztywne".

  OdpowiedzUsuń
 18. Zwykła prosta rozrywka, która przyniesie dużo frajdy, a i rozwinie dziecko. (komiksy, rebusy, zgadywanki, rysowanki, pokazane różne triki, ciekawostki, itp.)
  Edukację poprzez zabawę. (gry edukacyjne, pouczające mini opowiastki)
  Pomiędzy tym wszystkim wplecione lub osobno zasady zachowywania się.
  mmamaa(at)interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Chciałabym żeby pismo dla dzieci miało piękne ilustracje. Żeby było miłe dla oka.
  Przydałby się także element edukacyjny np. Jak powstaje...
  np. chleb, stół, samochód, lalka, itd.
  No i oczywiście trochę rozrywki, najlepiej w postaci dobrego odcinkowego komiksu. Idealnie byłoby gdyby wszystkie odcinki tworzyły spójną całość, ale jednocześnie każdy mógł istnieć osobno. Żeby nie było problemów w stylu: przegapiliśmy jeden numer, nie wiemy co było w poprzednim odcinku i nie możemy zrozumieć bieżącego.
  Kasia. L.
  Kasia.scarlet@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Chcialabym, zeby w takim pismie byly zadania, gry, zabawy, pomysly na odciagniecie dzieci od wszelkich monitorow i wyswietlaczy oraz naklonia do wyjscia z domu :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Fajne by były ciekawostki przyrodnicze, lub propozycje zabaw na dworze i w lesie, tak by jak najbardziej zachęcać dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i poznawaniu otaczającego nas świata :)
  Justyna Pruszyńska
  pruszynska1@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. A wiecie co mi przyszło do głowy? Idac tokiem myślenia Janusza Korczaka, myślę, że w czasopismach dla dzieci powinien być dział tworzony przez... DZIECI. Małych redaktorów, ktorzy sa fanami pamiętników, listów. Aby mogły same pisać o rzeczach dla nich ważnych, faktycznych i autentycznych.
  Bo my dorośli czasem zapominamy... że to co dla nas bywa proste, czasem nieistotne, dla dzieci jest najwazniejsze na swiecie na danym etapie rozwoju. O tak, przydalby się taki dział.
  Pozdrawiam Cię Sroko serdecznie.
  Ewasta1989@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajnie gdyby w takim czasopiśmie był dział z ciekawostkami typu "jak to działa" lub w jaki sposób powstają przedmioty codziennego użytku.
  Pozdrawiam
  wachol.emilia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 24. W czasopiśmie dla dzieci powinna znaleźć się przede wszystkim przestrzeń dla dziecka - miejsce, gdzie będzie mógł zastanowić się i opisać, wykrzyczeć lub namalować to jak się dziś czuje, co fajnego go spotkało i co lubi robić. Tę przestrzeń można stworzyć poprzez ciekawe opowiadania skłaniające do refleksji, poprzez historyjki, które dziecko samo układa lub wymyśla zakończenie, poprzez różnorodne zadania/zabawy i wreszcie pozostawienie w takim czasopiśmie czystej kartki na własne zapiski/rysunki:-)))

  maki_77@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Witajcie! Moim zdaniem w czasopiśmie dla dzieci powinny się znaleźć ciekawostki przyrodnicze, opisy pięknych i interesujących miejsc na całym świecie oraz kącik z dowcipami. Serdecznie pozdrawiam, Lidka
  lidia.flisiuk@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Dużo jest poradników psychologicznych dla rodziców, idąc tym tropem, myślę, że fajnie by było, gdyby i dzieci uczyły się rozpoznawania i nazywania emocji. To ważne jak nauka chodzenia!:) Można by było w ciekawy sposób wykorzystać ten temat w czasopiśmie dla dzieci!

  joanna.kamienowska@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 27. Sroko jak dobrze, że jesteś i piszesz! Np. o tym pisemku! Dzięki! :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Pierwszy raz w życiu coś wygrałam 😁 i to dla dzieci !!!
  Dziękuję Sroczko już biegnę pisać maila-Pozdrawiam mamii

  OdpowiedzUsuń
 29. Spotakałaś może jakieś fajne czasopismo dla przedszkolalków?

  OdpowiedzUsuń
 30. Kod ciągle działa :) Dziękuję, Sroko!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać