22 grudnia 2016

Córka bajarza

 Czuję się trochę zawstydzona, czy może lepiej skrępowana, bo kiedy w Biedronce pojawiła się ich nowa książka z konkursu literackiego Piórko na moją skrzynkę mailową poczęły spływać pytania czy warto kupić i co sądzę. Nie uważam się za specjalistkę od książek dla dzieci, a już na pewno nie za krytyka książek dla dzieci.
Kupiłam ową Córkę bajarza jak tylko zobaczyłam ją w sklepie.
Długo szykowaliśmy się do lektury, koniec końców trafił się wieczór w którym mogliśmy książkę przeczytać. Rycerz zobaczył okładkę i ... oznajmił, że czytali ją już w przedszkolu :/, ale chętnie posłuch jeszcze raz.

Uczucia po lekturze mam mocno mieszane. Być może Szary domek tak zawyżył poprzeczkę, ale nie porwała mnie ta bajka. Nic szczególne nie zapadło mi w pamięć po jej lekturze, no może poza tym, że bohaterka szła i szła.

Spodziewałam się przygód, niebezpieczeństw, całej masy nowo poznanych znajomych, a tu klops. Chwilami, aż korciło mnie rozwijać fabułę. Dodać, że na drugiej górze spotkała tego i owego, a w czwartej rzece to itp... Ilość gór i rzek to olbrzymi potencjał przygodowy, niestety tu nie wykorzystany. Moim zdaniem oczywiście.
Nie jest to zła książka, ale też nie wyróżnia się ona niczym szczególnym na tle innych jej podobnym. Może to Szary domek był tak dobry ? Może ilość książek jakie poznałam, jakie mam sprawia, że staję się bardzo wybredna.

Na pewno ta książka znajdzie swoich zwolenników wszak gusta są różne. Rycerzowi się nawet podoba, choć sam przyznaje, że Szary domek lepszy.

Tekst: Monika Rodzikowska
Ilustracje: Monika Biała

5 komentarzy:

 1. O jakież zdziwienie mnie spotkało gdy zaczęłam wyszukiwać szary domek. Na allegro od 50 zł za książkę która kosztowała 10 zł. Lichwa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam takie same odczucia! Szary Domek świetny, ta niestety przeciętna.. a kupiłam 20 egzemplarzy dla dzieci w zerówce, do paczek na Mikołaja.. szkoda że wcześniej nie przeczytałam, ale wyszłam z założenia, że tekst, który wybrano spośród tylu tysięcy zgłoszeń z pewnością będzie zachwycał, niestety przeliczyłam się..

  OdpowiedzUsuń
 3. Też szukałam Szarego Domku ale ceny jak na razie mnie odstraszają. Tylko to nie lichwa ale normalne prawa rynku- popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Dopóki Biedronka nie zrobi dodruku i nie zwiększy tym samym podaży to ceny będą wysokie, bo nawet na takie znajdzie się nabywca.

  OdpowiedzUsuń
 4. A w lipcu na biedronkowej wyprzedaży nawet po 5 zł była. Ja też uważam, że Szary domek był lepszy (choć płakałam jka bóbr). Córka bajarza ma podobny nastrój, ale to już nie to. To tak jak z drugą częścią filmu...

  OdpowiedzUsuń
 5. w "Szarym domku" zakochałam się. Uwiódł mnie tekst, urzekły ilustracje (moja opinia na blogu Bajdocja).
  "Córka bajarza" zaś jest li tylko poprawną bajeczką z całkiem przyjemnymi ilustracjami.
  Ciekawe, czy teksty, które nie wygrały w konkursie były rzeczywiście słabsze...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać