5 grudnia 2012

H2O to jest to :) !

Raptem dwa pierwiastki w kupie, a niezbędne do życia jak powietrze :) .


Po co ta woda tak na prawdę?

- Woda pełni ważną rolę w transporcie substancji odżywczych i tlenu do komórek;

- Usuwa produkty uboczne przemiany materii, amortyzuje stawy, chroni tkanki i narządy.

- Nie bez znaczenia jet jej wpływ na regulowanie temperatury ciała.

- Woda zapobiega zaburzeniom koncentracji.

- Woda jest potrzeba do wytwarzania m.in. serotoniny

- Woda jest potrzebna do produkowania hormonów wytwarzanych przez mózg takich jak melatonina.

- Woda podnosi skuteczność układu odpornościowego.

- Woda wygładza skórę, zmniejsza skutki procesu starzenia

To tylko nielicznie przykłady tego co "robi" woda. 

Zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników dieta, warunki środowiskowe lub poziom aktywności. Generalnie jednak zaleca się pożywać około 2 - 2,5l płynów dziennie.  Szacuje się, że 20-30% dziennej dawki płynów dostarcza nam pokarm, resztę musimy uzupełnić pijąc wodę czystą czy napoje.

Ile wody zawierają np. ciastka :) można zobaczyć w tabeli poniżej.

Warto pamiętać, że:

W zalecanej dziennej dawce wody oprócz czystej wody należy wziąć pod uwagę wszystkie napoje oraz wodę zawartą w pokarmie.

Pragnienie pojawia się w środkowej fazie odwodnienia, więc lepiej spożywać napoje regularnie.

W porównaniu z dziećmi i dorosłymi zawartość wody w organizmie niemowląt jest większa.

U noworodków woda może stanowić nawet do 75% masy ciała. W miarę dorastania wartość ta  ulega obniżeniu do 50-60% u osób w wieku dorosłym.

 Niemowlęta i dzieci potrzebują wody, aby uzupełniać braki powstałe na skutek oddychania, pocenia się, oddawania moczu oraz intensywnego rozwoju organizmu.

Biegunki i wymioty, które są dosyć częstym zjawiskiem u niemowląt i dzieci, mogą prowadzić do odwodnienia, jeśli braki wody nie zostaną uzupełnione.

Niemowlęta nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb, a dzieci mogą być zbyt pochłonięte tym, co robią, aby pamiętać o piciu, więc niezwykle ważne jest, aby zapobiegać ich ewentualnemu odwodnieniu, zwłaszcza w okresie letnim lub podczas choroby.
I jeszcze jedna ciekawostka. Chcesz, żeby twoje dziecko lepiej zdawało testy ? Nic prostszego niech wypije przed egzaminem czystej wody :) 

Dzieci, które piją przed testami czy egzaminami zwykłą wodę, wypadają aż o 1/3 lepiej od swoich rówieśników. Na razie nie wiadomo, czemu się tak dzieje, ale badacze z Uniwersytetu Wschodniego Londynu podejrzewają, że informacja przemieszcza się płynniej pomiędzy dobrze nawodnionymi neuronami (Appetite).
Naukowcy oceniali wyniki osiągane przez 60 dzieci (zarówno chłopców, jak i dziewczynki) w wieku od 7 do 9 lat. Na 20 min przed rozpoczęciem badania baterią testów połowie maluchów podano szklankę wody. W ramach jednego z zadań oceniano uwagę wzrokową i pamięć – należało bowiem wytropić, czym różniły się dwa rysunki. Dzieci, które wypiły 250 ml wody, wypadały o 34% lepiej od pozostałych uczestników eksperymentu. W trudniejszej wersji tego zadania nadal przewyższały konkurentów (23%), podobnie było również w przypadku wykreślania wybranych liter z serii (11%). Nie odnotowano różnic w zakresie pamięci krótkotrwałej.
Dr Caroline Edmonds uważa, że zaobserwowane zjawisko można wyjaśnić na wiele sposobów. Po pierwsze, wspomnianym na początku gładkim przepływem danych przez nawodnione komórki nerwowe. Po drugie, powodami czysto fizjologicznymi - pragnienie nie rozprasza uczniów, stąd lepsze rezultaty. Wcześniejsze studia wykazały, że picie wody poprawia zdolności poznawcze dorosłych.
 źródło

Jesteście ciekawi co jeszcze "może woda"? A może kto jeszcze powinien jej więcej pić, kto jest narażony na odwodnienie i kiedy?
Polecam stronę European Hydration Institute

9 komentarzy:

 1. chciałabym własnie zacząć wprowadzać wodę u naszego synka, ma 5 mcy, 1 tydz. na szczęście całkiem mu dobrze idzie picie z kubeczka. Ale jaką wodę mu dawać? przefiltrowaną (brita)? gotowaną? przefiltrowaną i gotowaną? mineralną niegazowaną?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele ciekawostek i to bardzo przydatnych:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Plum, plum, plum :) A ja mam swoja studnię i woda z niej jest najpyszniejsza na świecie i cudownie czysta :) Tyle wody, ile moje dzieci wypijają w kąpieli to ja widzę w pieluszce i w nocniku :D Będą genialne!

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna inicjatywa z propagowaniem picia wody! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawy post. Jak dobrze, że mój synek (14 miesięcy) lubi wodę. Mam wrażenie, że pije więcej ode mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy i przydatny post.

  A ja zapraszam na mojego bloga na ekspresowe candy zimowe - do zgarnięcia 3 audiobooki - jutro losuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny blog, masa ciekawych artykułów i właśnie chłonę te starsze:-) A jeśli chodzi o picie wody przez dzieci, to gdzieś czytałam, że coraz częściej wśród nastolatków zdarzają się kamienie nerkowe. I wynika to nie tyle ze złej diety (mało warzyw i owoców, przetworzone produkty itd.) co właśnie przez niską podaż płynów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Przycisk Whatsapp działa tylko na urządzeniach mobilnych

Wpisz słowo i wciśnij enter, żeby wyszukać