Dlaczego warto uważać na składniki w kosmetykach

Eko sreko, jak coś pomaga to czemu nie polecić, jakby było szkodliwe to by było zakazane itp... oto najczęstsze argumenty "specjalistów" od polecania kosmetyków. I szczerze mówiąc kiedy słyszę te hasełka wiem, że w dyskusję nie należy wchodzi. Gdyby jednak ktoś chciał wiedzieć jak to jest z tym zakazywaniem składników oto proszę ja Was kolejny przykład.

Formaldehyd

W 2014r formaldehyd został sklasyfikowany jako składnik rakotwórczy. W 2014r również pisałam Wam o tym, że ów formaldehyd  jest stosowany w popularnych odżywkach do paznokci KLIK. W listopadzie 2017r, a dokładnie 17 listopada Komisja Europejska potwierdziła, że formaldehyd zostanie zakazany do stosowania we wszystkich kosmetycznych, również w produktach do paznokci. Co więcej nie będzie w tym wypadku obowiązywał tzw. okres przejściowy. Czyli kosmetyki zawierające w składzie formaldehyd będą uważane za łamiące przepisy 20 dni po publikacji rozporządzenia.

Głosowanie nad zakazem miało dobywać się na przełomie lutego i marca 2018r. Niestety do tej pory nie dotarłam do informacji, aby zakaz już wprowadzono, czy też że w ogóle odbyło się głosowanie.

Jeżeli jeszcze komuś umknęło to co chcę Wam przekazać to:
Od 2014 r w którym uznano formaldehyd za rakotwórczy nawet w produktach kosmetycznych do 2018 r, nadal na rynku znajdują się kosmetyki z tym składnikiem, który wciąż nie jest zakazany do stosowania. Czyli od prawie 4 lat nic się nie zmieniło, mimo że składnik uznany został za rakotwórczy.

Co ciekawe nie dotarłam również do żadnych informacji czy zakaz będzie również dotyczył tzw. donorów formaldehydu czyli pochodnych formaldehydu, które wydzielają toksyczny formaldehyd.

Tyle jeśli chodzi o chronienie nas przez prawo.

8 komentarzy:

 1. Ja rowniez zwracam uwage na sklady, a Formaldehyd omijam szerooookim lukiem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Formaldehyd otacza nas wszędzie ....nawet w płytach meblowych, ale jak maż proponuje meble ze sklejki naturalnie klejonej to ludzie w większości i tak wybiorą zwykłą płytę ( bo taniej parę złotych)i później całe życie ją wdychają np. w kuchni ...o zgrozo

   Usuń
 2. Niestety, to jeden przykład z ogromnej całości... Tak nas trują. W kosmetykach, w jedzeniu, w lekach, wszedzie gdzie się da. A mnie uważają za dziwaka. Po co czytam, po co wybieram zamiast wziac pierwsze lepsze z półki czy reklamowane, dlaczego uzywam glownie octu do czyszczenia, po co sobie glowe zawracac jak mozna gotowe kupic, dlaczego nie piorę w normalnym proszku tylko te orzechy, a kiedys dzieci bez fotelików jezdzily i czy nie da sie go odwrocic bo dziecko nie ma gdzie tych nóg schowac (rwf), a po co ja go smaruje na slonce, niech sie opali... Najlepiej byc ignorantem.

  OdpowiedzUsuń
 3. To bardzo ważne żeby czytać etykiety, nie tylko produktów spożywczych. Nie zadajemy sobie sprawy jak niektóre składniki mogą zniszczyć nasze ciało

  OdpowiedzUsuń
 4. Te odżywki do paznokci mają już dostępne w sklepach swoje nowe wersje z unowocześnioną recepturą, bez formaldehydu! Byłoby super, gdybyś mogła to sprostować :) Pozdrawiam, A.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy ostatecznie chodzi o to...ale zakaz używania formaldehydu jako oficjalnie rakotwórczego, budzi problemy w innych działkach niż kosmetyczne, szczególnie w medycynie, co wstrzymuje całą sprawę. Wszystko co zostaje usunięte z człowieka(pieprzyki, migdałki, sutki, jelita) jest utrwalane w formalinie, żeby nie zgniło i nadawało się do badania histopatologicznego. Dzięki formalinie można przeprowadzać na tkankach specjalistyczne barwienia immunohistochemiczne, by lepiej określić czy jest nowotwór, czy nie. Co gorsza, na całym świecie nie znaleziono do tej pory alternatywnego środka , w których tkanki mogłyby być utrwalane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatecznie nie o to chodzi :), mówimy o kosmetykach inne działki mają własne regulacje.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy wpis, przyznam że nigdy nie zwracałam uwagi na składy produktów

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz
Jeżeli podajesz skład kosmetyku podaj jego nazwę i producenta
Analizuję TYLKO kosmetyki dla kobiet w ciąży i dzieci
Zanim zadasz pytanie sprawdź czy ktoś już o to nie pytał, używaj również wyszukiwarki blogowej.

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search